Sari la conținut

caut sfaturi-roti-sfaturi


Postări Recomandate

am un drz supermoto si vreau sa`l fac enduro aveti idei ce roti s`ar potrivi(fara mari modificari)?.....sau niste cauciucuri mai adecvate...ceva mai cramponate decat mt60....exista?!

 

 

si pt cine a avut mt60....cum sta pe pamant mobra cu ele?!

 

multumesc!!!

post-8585-1237497159_thumb.jpg

post-8585-1237497188_thumb.jpg

post-8585-1237497197_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura solutie mai ieftina e sa cumperi de pe ebay ca noi sunt scumpe...

cumperi roti pentru dr400 e si pui un disc de super moto...in loc de discul de cross ( mai ieftin decat sa cumperi un etrier de enduro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e solutia cea mai buna,(in ceea ce priveste discul de supermoto)montajul aceluiasi tip de disc ptr enduro,fiindca riscul sa se strambe la o tranta sporeste considerabil din cauza marimii..au incercat amici sa faca chestia asta iar la prima tranta nasoala a trebuit schimbat discul..cel mai bine cauti roti de enduro cum zicea si colegul pe e-bay.nu stiu exact cum e prinderea pe suzuki dar la ktm se desface adaptorul de supermoto si se prinde etrierul pe suportii initiali ai telescopului si gata treaba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completez si eu.

Daca motocicleta a venit din fabrica cu suspensiile pentru supermoto o sa ai probleme cu mainile cand vei merge in enduro.

Supensiile de supermoto sunt mai tari decat cele de enduro si din stiinta mea nu pot fi reglate cum trebuie pentru enduro.

Treaba cu disconfortul mainilor este dezavantajul cel mai mic, dezavantajul mai mare este ca motocicleta va fii destul de greu de controlat pe portiunile denivelate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e solutia cea mai buna,(in ceea ce priveste discul de supermoto)montajul aceluiasi tip de disc ptr enduro,fiindca riscul sa se strambe la o tranta sporeste considerabil din cauza marimii..au incercat amici sa faca chestia asta iar la prima tranta nasoala a trebuit schimbat discul.

 

 

eu am disc de 320mm pe roata de enduro(21') si pana acuma nu l-am indoit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completez si eu.

Daca motocicleta a venit din fabrica cu suspensiile pentru supermoto o sa ai probleme cu mainile cand vei merge in enduro.

Supensiile de supermoto sunt mai tari decat cele de enduro si din stiinta mea nu pot fi reglate cum trebuie pentru enduro.

Treaba cu disconfortul mainilor este dezavantajul cel mai mic, dezavantajul mai mare este ca motocicleta va fii destul de greu de controlat pe portiunile denivelate.

eu folosesc motocicleta de cross in enduro si nu am avut nici o problema un pic mai mult antrenament si merge treaba te obosesti mai mult la maini dar e bine si asa (se pot comanda arcuri mai moi si un ulei mai putin vascos un 5w sau 2,5w )

varianta de enduro drz400e difera total suspensia(cea de sm e upsidedown) posibil sa nu se potriveasca deloc un etrier de pe drz400e deci discul mare o sa si faca treaba :angry:

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(se pot comanda arcuri mai moi si un ulei mai putin vascos un 5w sau 2,5w )

Fraza asta scurta inseamna ceva bani si ceva munca. Chiar si asa nu va fi ca o furca de enduro.

Treaba cu "te obisnuiesti' este perfect adevarata da la un moment dat te vei intreba de ce esti cel mai obosit si unul dintre cei mai lenti din grupul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult baieti...km la asa ceva ma gandea si eu roti de enduro cu disc sm pt ca furca de sm arunca etrierul pt disc mare nu-i ca la ktm....

 

pt fazacu oboseala la maini chiar nu-mi fac probleme.... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...