Sari la conținut

Decat cu bata-n balta mai bine cu Mitasu`n namol


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Il combin pe un coleg sa vina cu mine acasa sa imi dea curent.

Isi taraie omul Skoda prin cartierele reconstructiei pre-electorale, numai ca sa ii dea Yamaha un upper-cut instant la relanti si sa o trimita la plimbare dupa ce a exploatat-o.

Incep sa o ard aiurea...

Ingrijorat, ca de an enduristic nou, invarteam un Putoline pe langa lant si-mi puneam intrebari absurde, gen :

"E deja 5:30, pana ma echipez... sa ies astazi, singur, 2 ore, cu crampoanele astea (viata mea!!) sau sa mai stau cuminte pana in w-e cand ies cu baietii??"

2 litere. Da. Tot 2 litere. Nu.

Pe la 6 facea prietena misto de mine:

post-3763-1238110136_thumb.jpg

M-am impachetat

post-3763-1238110142_thumb.jpgpost-3763-1238110153_thumb.jpg

si ne-am luat "campii"

post-3763-1238110159_thumb.jpg

Am rascolit de nebun toate namoalele de pe autostrazile din padure de la Dumbravita

post-3763-1238110167_thumb.jpg

am incercat toate baltile, m-am salutat cu un caprior si cu un fazan, am "admirat" mosierismul printre statii de betoane si mlastini, la 200m de "viitoarea" sosea de centura a orasului (in termeni ingineresti banateni, cu bani de la Bucuresti = peste vre 5-6 ani? Hai 9-10, mai bine.)

post-3763-1238110172_thumb.jpg

mi-a placut de stalpul asta si durerea lui de tot ce era/nu mai era prin jurul lui

post-3763-1238110177_thumb.jpg

si am inteles intr-un final ca berea la ceas de noapte, cu un Dr-ist din satul ce se vede in fata, va trebui sa mai astepte. Fiindca primavara santurile nu-s ca vara (goale, adica)

post-3763-1238110181_thumb.jpg

Pe calea ferata nu prea era de ocolit, fiindca sinele erau recente (inalte) si locul pt. degajare mic, in caz ca avea vreun tren chef sa-mi strice distractia.

Cale-intoarsa

post-3763-1238110186_thumb.jpg

si orbecait peÂşteÂşte un sfert de ora prin mlastinile din zona (fun maxim, mai ales cand si crampoanele se incarca si nu se curata).

Concluzii:

- decat dileme in incinta mai bine namoleala pe langa.

- Barum SH umileste Mitas E09 in off. Te scoate din r...t (namol adanc, clisos) imediat ce ai tras de gaz si te arunca ca pe un berbec inainte. Pe sosea eram ca un porc mistret pe gheata, care dansa numai din fese. Mai ales cand am avut o tentativa de 80-90 km/h.

- artistic, nimic deosebit la iesirea asta. Dpdv personal: prima iesire pe 2009, namol cat cuprinde, liniste, aer curat si un somn cat se poate de usor dupa.

Ceea ce va urez si celor care, ca si mine, nu dorm la ora asta!

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos.app barum pe 17??ce sa iau si eu pe 17 sa prinda bine cat de cat si pe noroi?dar si iarba asa un mixt cat de cat.e09 am acum si nu am ce face cu el..e 0 pt ce fac eu..prinde doar pe loc uscat si tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Salut, Lewa!

Barum sunt o fosta companie cehoslovaca. In prezent actualii Mitas :friends: :scratch: .

Am acum pe Yamaha un Barum SixDays destul de vechi, primit gratis de la prietenul @cstelia.

Am norocul ca motocicleta mea sa aiba roti pe 18".

Desenul actual al anvelopei nu se compara cu E09 in namoale si pe iarba insa pe sosea nu mai este asa de ok - danseaza usor spatele, mai ales la viteze de 50+.

Daca nu intentionezi sa faci ture 50-50 sau si mai mult sosea sunt f.ok.

Un model fain de anvelopa, pe 17", gasesti la Heidenau. Este vorba de K74, care sunt 120/90 si 130/80.

Preturile cele mai bune le gasesti la MaxiScooter din Timisoara, importatorul oficial in Romania.

Anvelopele Heidenau sunt comercializate in State sub marca MEFO.

Stiu ca am vazut pe site-ul Mefo niste anvelope de enduro si cross foarte interesante, care nu au corespondent Heidenau, insa nu stiu daca sunt produse pe 17 si daca Maxi Scooter comercializeaza si Mefo. Da-le un telefon si vezi ce zic.

Mai ai Mitas C02 pe 17.

Ar mai fi Kenda si Maxxis, care stiu ca nu sunt o avere. Vezi si tu dimensiunile. De vandut, vand mai multi si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...