Sari la conținut

Danuvia


new biker
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa cumpar o motocicleta Danuvia de 125, si desi vine cu o gramada de piese, tot trebuie sa cer ajutorul cuiva sa o repar pt ca nu ma pricep.Am vazut ca e o motocicleta rara si de aceea va rog pe cei care aveti sau a-ti avut Danuvia sa-mi spuneti parerea voastra despre aceasta motocicleta! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am avut eu. S-a produs intre '63 si '69, nu a avut succes nici in Ungaria si nici in restul spatiului ex-sovietic. Monocilindru in 2 timpi, 125 cc, cutie de viteze cu 3 trepte si un ambreiaj ciudat, carburator mai mic si mai meschin decat la Mobra. A mea avea un surub rupt la chiulasa. Nu stiu pe unde a ajuns acum.

 

Mi se pare ca nu merita mai nimic, sincer sa fiu. Nu e nici fiabila, nici spectaculoasa, doar rara si ca atare greu de gasit piese pt ea.

 

In rest succes la vanzare!

 

 

 

Sorry man, dar nici pentru colectionari nu valoreaza mai nimic. Dupa ce ca au fost proaste, au si facut ungurii la ele in sfanta prostime. La noi nu ai sa vezi asa multe din 2 cauze:

#1 Nu s-au importat multe

#2 Alea care au ajuns in RO la primele defectiuni au ajuns la fiare vechi din lipsa de piese. Fabrica ungara se pare ca a refuzat sa livreze piese in RO din cauza ca nu s-ar fi importat suficiente.

 

Am avut si eu una si abia m-am scapat de ea. Cu alta nu m-as incurca pentru nimic in lume.

 

Un MZ din aceeasi perioada e de 10 ori mai bun si mai valoros.

 

Era una la vanzare aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu pe cineva care a avut danuvia demult, cand erau aproape noi

si cand a aluat-o la o frana mai sanatoasa a crapat tamburul din spate

apoi la un drum spre mare s-a stricat platina si pacatoasa cica e in spatele dinamului, asa ca a impins-o peste dealuri pana intr-un sat unde a putut depresa dinamul... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...