Sari la conținut

LUMINA PE LEDURI


Postări Recomandate

mi-am luat un stop pe leduri de la LOUIS , azi l-am ridicat de la magazin , am ajuns acasa si -am montat pe monster-utul meu din 94' . totul este ok functioneaza perfect ......

 

INTREBAREA : trebuia sa mai pun pe instalatia electrica si un balast sau alt dispozitiv pt reglarea tensiunii ??

 

pt ca stiu ca ledurile consuma mult mai putin ca un bec de 20siceva de W .............motorul fiind din 94' sunt aproape sigur ca are relee mecanice si nu electronice .......si stiu ce ar putea sa faca o incarcare cu curent a instalatiei !!!!!

post-18663-1241626406_thumb.jpg

post-18663-1241626425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ghidusenia asta e creata ca sa fie stop, TEORETIC e facuta sa inlocuiasca direct stopul vechi si trebuie sa aiba inauntru deja protejate ledurile (asa cum ledurile de 12v care se pun in bord au deja in soclu o mica piesulica electrica ca sa le protejeze; m-as risca sa spun ca e un rezistor dar nu ma pricep la electrica nici pina la genunchiul broastei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nici on treaba electrica motorului, n-o sa se intimple nimic. Jucariile astea cu leduri ar trebui sa aiba rezistente interne inseriate, cel putin semnalizarile mele au. Din cite stiu, viata ledurilor scade daca curentul prin ele nu e limitat, asa ca...

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce consumul este mai mic nu e absolut nici o problema.

Ba chiar ii faci "un bine", curentul tras de stop e mai mic.

 

Daca ar fi fost mai mare.. era cu totul altceva :moto:

 

Apropos.. ma gandeam sa-mi montez un stop de frana suplimentar.. De fiecare data

cand pun frana si am o masina in spate ma gandesc daca o sa observe la timp ca eu franez ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost mai mare.. era cu totul altceva :moto:

A, acum mi-am dat seama, cred ca omul se gindeste la xenoane, care consuma mai mult, sau ceva de genul. Cu LED-urile e fix pe dos, consuma mult mai putin decit un bac cu incandescenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, acum mi-am dat seama, cred ca omul se gindeste la xenoane, care consuma mai mult, sau ceva de genul. Cu LED-urile e fix pe dos, consuma mult mai putin decit un bac cu incandescenta.

 

Si la Xenoane e la fel, consuma mai putin, adica 35W in loc de 55W :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil omul se gandeste ca daca stopul consuma mai putini Watti, se incarca de curent instalatia! :angry:

exact ..................am intanlit situatia , cand de la semnalele pe led imi sareau sigurantele ( si nu era nici un fir pe dos ) plus ca nu luminau corect din cauza releului mecanic (trebuia electronic ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ..................am intanlit situatia , cand de la semnalele pe led imi sareau sigurantele ( si nu era nici un fir pe dos ) plus ca nu luminau corect din cauza releului mecanic (trebuia electronic ) .

Nu exista notiunea "incarcarea instalatiei cu curent". Curentul nu e o "chestie" pe care daca n-o consumi ramine pe fire si le prajeste. Nu ma mai apuc sa fac teorie cu diferenta dintre curent si tensiune, ca m-am saturat. Sigurantele iti sareau din alt motiv, nu din cauza ca LED-urile consumau prea putin. Probabil ai conectat in paralel o rezistenta de valoare prea mare. Teoretic se poate imagina un circuit in care unele componente sa se distruga daca anumite sarcini sint prea mici, dar nu cred ca e cazul la un releu de semnalizare. Gindeste-te logic, daca ar fi cum spui tu, in momentul in care ti se arde un bec de la semnalizare (se intrerupe circuitul, adica sarcina 0) ar trebui sa ti se arda si releul. Nu? Daca o sa conectezi totul cum trebuie n-o sa se arda nimic.

 

PS: daca conectezi invers un LED (+ la - si - la +) singura chestie care-o sa se intimple o sa fie ca LED-ul n-o sa se mai aprinda. In nici un caz nu se arde ceva, nici instalatia, nici LED-urile. Un LED este esentialmente o dioda, daca il polarizezi invers, atit timp cit nu depasesti o anumita tensiune maxima, numita tensiune inversa de strapungere (nu e cazul, deobicei e vorba de zeci sau sute de volti) pur si simplu se comporta ca o rezistenta de valoare foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista notiunea "incarcarea instalatiei cu curent". Curentul nu e o "chestie" pe care daca n-o consumi ramine pe fire si le prajeste. Nu ma mai apuc sa fac teorie cu diferenta dintre curent si tensiune, ca m-am saturat. Sigurantele iti sareau din alt motiv, nu din cauza ca LED-urile consumau prea putin. Probabil ai conectat in paralel o rezistenta de valoare prea mare. Teoretic se poate imagina un circuit in care unele componente sa se distruga daca anumite sarcini sint prea mici, dar nu cred ca e cazul la un releu de semnalizare. Gindeste-te logic, daca ar fi cum spui tu, in momentul in care ti se arde un bec de la semnalizare (se intrerupe circuitul, adica sarcina 0) ar trebui sa ti se arda si releul. Nu? Daca o sa conectezi totul cum trebuie n-o sa se arda nimic.

 

PS: daca conectezi invers un LED (+ la - si - la +) singura chestie care-o sa se intimple o sa fie ca LED-ul n-o sa se mai aprinda. In nici un caz nu se arde ceva, nici instalatia, nici LED-urile. Un LED este esentialmente o dioda, daca il polarizezi invers, atit timp cit nu depasesti o anumita tensiune maxima, numita tensiune inversa de strapungere (nu e cazul, deobicei e vorba de zeci sau sute de volti) pur si simplu se comporta ca o rezistenta de valoare foarte mare.

 

Man ........iti multumesc mult pt rabdarea care ai avuto ........pe mine m-ai lamurit , sau cel putin mi sa format o imagine asupra acestui lucru !!

inca o data iti multumesc :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...