Sari la conținut

Bucuresti, Cheia, Brasov, Siriu, Vulcanii Noroiosi


Postări Recomandate

Plecat din Bucuresti un Diversion si un CBF pe la 9, 9:30. Spre Ploiesti, drumul destul de aglomerat, mers lejer - salut baiatul cu Pegaso-ul cu care am mers. Ploiesti - Valeni destul de aglomerat, cu toate astea am ajuns spre Cheia destul de repede si eram cam singuri pe acolo.

 

post-40741-1242123849_thumb.jpg post-40741-1242124100_thumb.jpg post-40741-1242124118_thumb.jpg post-40741-1242124170_thumb.jpg

 

Trecut prin Cheia, oprit la curatat viziere langa manastire, niste poze din poarta manastirii si am taiat-o mai departe:

 

post-40741-1242124266_thumb.jpg post-40741-1242124307_thumb.jpg

 

Gata cu pozele din zona Cheia ca vad ca pe alt topic au facut furori doar trei poze :eek:

 

Cheia-Sacele destul de liber, cateva camioane ratacite dar in rest drum intins spre Brasov

 

post-40741-1242124340_thumb.jpg post-40741-1242124386_thumb.jpg

 

Brasov, ajuns in jur de 12:30 si din motive de oarecare mahmureala decidem sa ne refacem cu ceva papic sa intre mai bine Aspirina sa reparae ce-a stricat plimbaretul o seara inainte. Pana a venit mancarea ( ok, piparat dar asta-i pretul de terasa ) si in final nota m-am mai dezmortit prin piata ca oricum n-am mai fost de multicel prin centrul Brasovului

 

post-40741-1242124569_thumb.jpg post-40741-1242124707_thumb.jpg post-40741-1242124730_thumb.jpg post-40741-1242124946_thumb.jpg post-40741-1242124983_thumb.jpg post-40741-1242125085_thumb.jpg post-40741-1242125151_thumb.jpg

 

Asta-i crasma, daca va grabiti, mergeti mai bine la McD

 

post-40741-1242125219_thumb.jpg

 

Una peste alta dupa vreo ora jumate de mai mult asteptat mancare si nota de plata am taiat-o spre intorsura Buzaului, drum bun de altfel cu exceptia bucatii de la iesirea din Brasov... Mythbusters aveau dreptate, tradus: cu cat mergi mai tare pe drum denivelate, cu atat ramane mai multa mancare in stomac.

 

In rest pana la Siriu, drum frumos, asfalt bun, trafic lejer, politie ioc. Pe aici s-a mai populat drumul cu motociclete pe ambele sensuri, facut si pe videografu' pt 5 minute filmand un grup de alti trei plimbareti. Sorry baieti, nu mi-a dat prin cap sa va filmez mai de aproape dar asta e :)

 

post-40741-1242125280_thumb.jpg post-40741-1242125308_thumb.jpg post-40741-1242125332_thumb.jpg post-40741-1242125380_thumb.jpg post-40741-1242125413_thumb.jpg post-40741-1242125438_thumb.jpg

 

Stat un pic la baraj, pozele obligatorii:

 

post-40741-1242125453_thumb.jpg post-40741-1242125486_thumb.jpg

 

si dupa, hai la Vulcani. Pana in Satuc, unde se face stanga, n-am vazut radare dar lumea ( in special numere de BZ ) mergeau incet, ca si cum ar stii ceva. Asa ca ne-am luat dupa ei si am mers lejer.

 

Bucata de vreo 15km de cand se face stanga e destul de rupta, dar merge. Vulcanii.... hmm, noroi, apa care iese din pamant, multa lume ( pai cum bre? fac 350-400km sa ajung sa vad peisaj de Bucuresti? :D ). Acum serios, cam aglomerat pe acolo, interesant dar parca un pic sub asteptari... Stiam ca-s mai multe locuri cu vulcani si citisem si pe forum ca daca o tii inainte la indicator, peste bucata aia de pare offroad e drum bunicel si ajungi sa-i vezi de pe motor. Dar am mers intai dupa indicator si dupa taxa de 4lei ( bai, daca tot puneti taxa faceti bre o buda acolo sa nu mai mearga omu' la boschet ) cam asta am vazut pana s-a terminat bateria:

 

post-40741-1242125844_thumb.jpg post-40741-1242125869_thumb.jpg post-40741-1242125890_thumb.jpg post-40741-1242125964_thumb.jpg post-40741-1242125986_thumb.jpg post-40741-1242126006_thumb.jpg

 

Si gata bateria, am mai stat un pic, si am luat-o spre iesire unde l-am intrebat pe omu de ia banii care din vulcanii sunt astia, unde-s ceilalti, cum se ajunge. Mi-a zis ca aia mari sunt pe drumul care pleaca de la astia undeva pe langa penisunea aia sau ce este... de pe forum stiam ca ar fi pe un drum care se ramifica la intersectia cu semnul de la 2km de astia cu taxa... asa ca dupa ce omul imi explica clar ca drumul ala de care ziceam eu nu ajunge la nici un vulcan, intreb pe un localnic cu un papuc care-mi zice exact ce stiam eu si ca unde ma trimite nenea cu taxa nu prea-i mare lucru de vazut... asa ca am luat-o inapoi, facut stanga dar n-am prea gasit nimic interesant in vreo 2km de mers, daca stie careva sa dea detalii, pls... pe wikimapia pare totusi ca pe acolo e si celalalt loc si ca intr-adevar unde ma trimitea omul cu bani nu prea e nimic de vazut...

 

Spre Buzau, situatia s-a cam imputit, politie gramada, la un moment dat erau doua radare in sub 5km distanta... Buzau - Urziceni - Bucuresti, liber dar enervante satele alea si toate restrictiile de viteza si toate capcanele de genul indicator de limita 70 dupa care la 5m in spate semnul de localitate cu un cerculet mai mic de 50. Si aia extrema cu satu' care e cu 40km limita pe drum expres e chiar penibila... politie era, daca erau sau nu cu radare nu stiu.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si gata bateria, am mai stat un pic, si am luat-o spre iesire unde l-am intrebat pe omu de ia banii care din vulcanii sunt astia, unde-s ceilalti, cum se ajunge. Mi-a zis ca aia mari sunt pe drumul care pleaca de la astia undeva pe langa penisunea aia sau ce este... de pe forum stiam ca ar fi pe un drum care se ramifica la intersectia cu semnul de la 2km de astia cu taxa... asa ca dupa ce omul imi explica clar ca drumul ala de care ziceam eu nu ajunge la nici un vulcan, intreb pe un localnic cu un papuc care-mi zice exact ce stiam eu si ca unde ma trimite nenea cu taxa nu prea-i mare lucru de vazut... asa ca am luat-o inapoi, facut stanga dar n-am prea gasit nimic interesant in vreo 2km de mers, daca stie careva sa dea detalii, pls... pe wikimapia pare totusi ca pe acolo e si celalalt loc si ca intr-adevar unde ma trimitea omul cu bani nu prea e nimic de vazut...

 

Salutare...faine pozele din centrul Brasovului si de pe Siriu...insa referitor la Vulcanii buzoieni...v-ati inselat amarnic...cei cu taxa la care ati fost...sunt cei denimiti Paclele Mari...dar de fapt sunt mai mici ca intindere, si mai putin spectaculosi...trebuia sa mergeti la Paclele Mici, care de fapt sunt muuult mai mari ca intindere...si mai frumosi... :eek: Asa ca ....data viitoare, sa tineti cont de aspectul asta...si sa stiti ca la cei "mici"...nici nu e lume asa multa "ca-n Bucuresti"...sunt muult mai putin vizitati, mai salbatici, si deci, mai spectaculosi...

Si stiau localnicii de ce mergeau asa "incet"... :)

Multa bafta!!! si asfalt uscat!

Editat de Norsemann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...faine pozele din centrul Brasovului si de pe Siriu...insa referitor la Vulcanii buzoieni...v-ati inselat amarnic...cei cu taxa la care ati fost...sunt cei denimiti Paclele Mari...dar de fapt sunt mai mici ca intindere, si mai putin spectaculosi...trebuia sa mergeti la Paclele Mici, care de fapt sunt muuult mai mari ca intindere...si mai frumosi... :eek: Asa ca ....data viitoare, sa tineti cont de aspectul asta...si sa stiti ca la cei "mici"...nici nu e lume asa multa "ca-n Bucuresti"...sunt muult mai putin vizitati, mai salbatici, si deci, mai spectaculosi...

 

Pai asta ziceam si eu!!! Dati, oameni buni informatii.... ce? unde? cum? Si asa m-a sictirit ala de lua banii si incerca sa-mi explice ca nu-i altceva de vazut decat ce-i acolo + sa ma trimita in balarii...

 

Si stiau localnicii de ce mergeau asa "incet"... :)

Multa bafta!!! si asfalt uscat!

 

Pai am banuit noi... am oricum doua reguli de functioneaza:

 

1. daca lumea cu numere locale incetineste brusc undeva inseamna ca ori ajunge acasa ori e ceva radar pe acolo;

2. daca mi-e foame si-s 3 carciumi pe marginea drumului opresc la aia cu mai multe tiruri si masini locale;

 

Deci.... unde-s Paclele Mici si care e drumul corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...