Sari la conținut

Bucuresti - Dubova 19-21 iunie


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

- organizez tura Bucuresti - Dubova , weekend ul 19 - 21 iunie :

- traseul plecare : bucuresti - pitesti - craiova - drobeta turnu severin - orsova - dubova

- traseul intoarcere prin targu jiu - rm valcea - pitesti - bucuresti

- plecare bucuresti vineri ora 05 00 am, din parcarea metro militari, inainte de autostrada

- viteza pe autostrada 120 -130 km/h, in rest, mers sustinut, nu lalaiala,,,

- sosire dubova aprox. ora 12 00, cazare pensiune dubova (3 margarete), capacitatea pensiunii : - - 3 camere cu pat dublu + 1 pat extensibil suplimentar, la nevoie

- 2 camere cu pat dublu + 1 pat extensibil suplimentar, la nevoie

- 1 camera cu 2 paturi extensibile

- pret 140 ron / camera (atentie ! 140 : 3 = 47 ron/persoana) acces bucatarie, frigider

- program vineri : dupa cazare si servirea mesei , excursie moto pana la moldova noua si inapoi

- program sambata : dupa mic dejun, drumetie la cascada de pe raul ponicova apoi sus pe platoul ciucarul mare apoi revenire pensiune si plimbare cu barca, cam 2 ore, pe dunare, cu vizitarea pesterilor ponicova si veterani , si scaldat intr-un golfulet fara curenti. Costul plimbarii 150 ron , capacitate maxima 6 persoane )

- program duminica : vizitare (calare)parcul national portile de fier, statuia regelui decebal, manastirea mraconia, manastirea sfanta ana, in functie de timpul ramas,,,apoi acasa pe traseul mentionat

- costuri : 1000 km, cu consum 5 l / 100=200 ron ; plimbare dunare 25 ron, cazare 70 ron, potol de acasa 50 ron, alte cheltuieli 100 ron, total 515 ron, rotunjit ar fi 500 ron / motor cu calaret, pt moto cu pasager, calculati voi diferenta,,,

 

 

 

Astept sugestii, numai bine

post-45187-1244757673_thumb.jpg

post-45187-1244757878_thumb.jpg

post-45187-1244757914_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si eu m-am gandit initial la traseul asta pt o zi, dar sunt totusi multe locuri minunate de vazut,,,

daca mi se alatura o singura persoana pt 19 - 21 iunie, merg.

refac cheltuielile:- benzina pt aprox 1000km, consum 5 l/100 = 200 ron

- cazare (pt 3 in camera) 2 noptix47 ron = 94 ron

- plimbare dunare(daca sunt 6 in barca) = 25 ron

- mancare de acasa = 50 ron

- alte cheltuieli = 50 ron

 

total 420 ron,

 

astea sunt cheltuielile minime pt 1 moto cu o persoana, ideal ar fi grup 6 persoane

 

 

doru, daca mergi maine sa lasi niste impresii pe forum, starea drumurilor, trasee, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as merge maine pana acolo si sa ma intorc seara.

 

sa traiesti trebuie plecat cu noaptea in cap dus intors cam 800km mergeam dar e criza e frumos sa te -ntorci pe la herculane ,targu jiu traseul e mai lung dar merita -Pompi :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu sunt doritori, din motive financiare, taiem cazarea ( - 94 ron) si plimbarea cu barca cu motor ( -25 ron) . Mergem cu cortul,,,ideea ar fi ca trebuie macar cu 4 zile inainte sa facem o rezervare,,sunt doar 3 pensiuni in dubova, Deci 420 - (94+25) = 301 ron costul total

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte frumoasa zona respectiva, am fost de 1 Mai, cand a organizat userul @Bubache Rocker's Festival, in comuna Garnic, langa Moldova Noua. Peisajele sunt superbe pe clisura Dunarii, iar drumul Moldova Noua-Orsova e bunicel. Are si portiuni mai nasoale unde este in reparatii, dar nu sunt gropi sau alte kestii naspa...decat criblura si nisip pe portiunile respective.

In rest, numai locuri frumoase de vazut. Merita sa va bagati la o tura in zona aia. Eu nu am regretat, si am facut 1200 km in week-endul respectiv, dar a fost superb. Cat despre pestera de la Ponicova, am vizitat-o cu ani in urma, dar e superba, se intra in pestera cu barca, direct din Dunare. Golful Dubovei e ideal pentru plimbari cu barca sau hidrobicicleta. E plin de pensiuni acolo, care mai de care mai frumoase, si cu oameni foarte primitori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte frumoasa zona respectiva, am fost de 1 Mai, cand a organizat userul @Bubache Rocker's Festival, in comuna Garnic, langa Moldova Noua. Peisajele sunt superbe pe clisura Dunarii, iar drumul Moldova Noua-Orsova e bunicel. Are si portiuni mai nasoale unde este in reparatii, dar nu sunt gropi sau alte kestii naspa...decat criblura si nisip pe portiunile respective.

In rest, numai locuri frumoase de vazut. Merita sa va bagati la o tura in zona aia. Eu nu am regretat, si am facut 1200 km in week-endul respectiv, dar a fost superb. Cat despre pestera de la Ponicova, am vizitat-o cu ani in urma, dar e superba, se intra in pestera cu barca, direct din Dunare. Golful Dubovei e ideal pentru plimbari cu barca sau hidrobicicleta. E plin de pensiuni acolo, care mai de care mai frumoase, si cu oameni foarte primitori.

salut , ai idee ? se poate merge in jurul lacului ? cu motorul ? am atasat poza,,,multumesc

post-45187-1245005989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut nu am fos, pompi nu a mers, pana sa vad incotro o iau au venit niste musafiri. sapt viitoare daca vrei mergem dar ma intor in aceeasi zi.

 

salut doru, eu vreau sa merg si sa stau pana duminica

daca nu merge nimeni cu mine de vineri pana duminica, s-ar putea sa merg totusi si sa ma intorc in aceeasi zi,,, tinem legatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut doru, eu vreau sa merg si sa stau pana duminica

daca nu merge nimeni cu mine de vineri pana duminica, s-ar putea sa merg totusi si sa ma intorc in aceeasi zi,,, tinem legatura

 

asa facem, chiar daca merge cineva cu tine, merg si eu daca nu o frecati pe drum sa fim acolo la 12 max astfel incat sa o iau la 2 inapoi. asta numai sambata. imi cer scuze eu sunt mereu dupa ceas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot wk asta dar vreau sa fac traseul luna viitoare. Multumesc pentru idee, topic bookmarked

salut, sa vad daca iese ceva pt wk 19-21, daca nu, vorbim,,,

 

asa facem, chiar daca merge cineva cu tine, merg si eu daca nu o frecati pe drum sa fim acolo la 12 max astfel incat sa o iau la 2 inapoi. asta numai sambata. imi cer scuze eu sunt mereu dupa ceas.

 

ok, sa vedem cum merg lucrurile aici si vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Anul asta voiam sa ajung si eu la statuia lui Decebal, iar in plus, propunerile tale suna foarte bine.

Din nefericire insa, nu pot pleca cu voi de vineri ( lucrez ), as putea veni sambata dimineata ( cu sau fara cort ) urmand sa va identific pe acolo.

As vrea sa stiu daca ati putea sa ma asteptati sambata, inainte de plecarea spre cascada, pt a va putea insoti in itinerariul propus.

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru idee si detalii de traseu.

 

Eu ma bag. Voi merge insotit. Te rog sa adaugi in lista inca doua persoane :D

 

Posibil sa mearga si varul meu si prietena lui insa nu garantez pentru ei si nici nu stiu sigur cum aleg sa isi petreaca uichendul.

 

Oricum dau telefoane si vb si cu alti prieteni sa facem gasca :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o mentiune:

 

cu siguranta eu si cristina venim. problema este daca mai vine si varul si inca doi prieteni. mai am o necunoscuta si decid in functie si de ei: venim cu moto sau cu masina. alta problema de rezolvat ar fi cu catelul....daca plecam de vineri si nu vom putea sa il luam si pe el....e cam aiurea sa il las 3 zile singur acasa si atunci vom pleca de sambata dimineata.

 

in alta ordine de idei: ma poate cineva lamuri daca pot merge si cu un catel acolo ? la cazare il pot baga in camera ? teoretic e destul de cuminte, practic nu musca deloc...mai rau: linge :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfoaaa magarusule de cand nu am mai mers cu tine! 99.9% vin! :D dar de sambata

 

 

Salutare! Anul asta voiam sa ajung si eu la statuia lui Decebal, iar in plus, propunerile tale suna foarte bine.

Din nefericire insa, nu pot pleca cu voi de vineri ( lucrez ), as putea veni sambata dimineata ( cu sau fara cort ) urmand sa va identific pe acolo.

As vrea sa stiu daca ati putea sa ma asteptati sambata, inainte de plecarea spre cascada, pt a va putea insoti in itinerariul propus.

 

 

Donsoara si eu am ceva de lucru vineri si tot sambata dim as pleca, scuzati libajul brut, dar.. ne combinam?

Editat de MihneaRatte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor,

hai sa rezumam putin,,,

 

- darkdrac pleaca din bucuresti vineri pe la 17 00

- bubucaty pleaca din buc. sambata dimineata, sugerez cuplare la drum cu doru bmw

- adrian bercea nehotarat privind ziua plecarii, nr persoane plecare, mijloc deplasare,,,

- eu inca optez pt plecare vineri dimineata la 05 00

 

Trebuie sa stiu din timp cati vom merge, cand veti sosi in dubova ca sa am timp sa aranjez urmatoarele :

 

1. rezervare pensiune

 

Acum 2 zile am mai dat niste telefoane,,,2 din 3 pensiuni din golful mraconia au fost deja rezervate, mai sunt si alte pensiuni, dar cele din apropierea golfului sunt cele mai bine amplasate. Referitor la stapanii cu catelul, ma interesez daca va primeste cu el , numai sa stiu cand veniti si cate persoane sunteti,,,Cazarea la pensiunea dubova este 140 ron pe camera cu 3 locuri, acelasi pret este pt o singura pesoana care ocupa camera,,,asa ca trebuie sa stiu din timp cati suntem, cum ne cuplam ,,,

 

2 Plimbarea cu barca cu motor

 

Ultima oara cand am vorbit cu ei mi-au spus ca in barca incap 6 persoane. Costul plimbarii este de 150 ron pt o plimbare de aprox 2 ore, daca este o singura persoana in barca ori 6 persoane, pretul este acelasi. Iara important nr persoane, poate fac rost de o barca mai mare ca si capacitate ori 2 barci de capacitate 6 persoane fiecare,,,

 

Amanuntele astea sunt importante, ca sa vorbesc din timp , sa iasa excursia bine, asa ca hai sa ne hotaram pana miercuri cel tarziu, ok ?

 

A mai aparut si mihnearatte ( te salut, mihnea,,,, ultima oara am fost tura prin oltenita, cand ai dezertat de grup ,la intoarcere, ca-i era foame nevastuicii, nu-i asa ?

-

 

sugerez cuplare mihnearatte cu bubycaty si doru, pt saambata dimineata, ca sa nu fie loc de interpretari,,, :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o mentiune:

 

cu siguranta eu si cristina venim. problema este daca mai vine si varul si inca doi prieteni. mai am o necunoscuta si decid in functie si de ei: venim cu moto sau cu masina. alta problema de rezolvat ar fi cu catelul....daca plecam de vineri si nu vom putea sa il luam si pe el....e cam aiurea sa il las 3 zile singur acasa si atunci vom pleca de sambata dimineata.

 

in alta ordine de idei: ma poate cineva lamuri daca pot merge si cu un catel acolo ? la cazare il pot baga in camera ? teoretic e destul de cuminte, practic nu musca deloc...mai rau: linge :P)

 

Adi, m-as bucura sa veniti, si mai mult daca am putea pleca impreuna. Eu iau si cortul cu mine, in cazul in care mi se pare prea liniste la pensiune.

Eu am de gand sa plec sambata in jur de ora 06 AM. Poate plecam impreuna.

In cazul in care alegeti sa mergeti cu masina, luati-i catelusului o minge, poate vrea sa joace un tenis de labute la destinatie:D

Ramane sa mai vorbim pana atunci, faceti-va planurile pana atunci.

Nu va uitati chiloteii de baie, cica se face baeeee!! :D

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donsoara si eu am ceva de lucru vineri si tot sambata dim as pleca, scuzati libajul brut, dar.. ne combinam?

 

Mihnea, daca nu ai o problema sa te scoli la 6 AM si sa mergi alaturi de o nebuna care nu prea opreste decat sa alimenteze, nem problem! :D

Discutam detaliile de intalnire mai aproape de plecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...