Sari la conținut

problema aprilia rs125


Postări Recomandate

salut! :disappointed: primul meu post pe acest forum.am si eu o problema la aprilia mea...rs125 din 2006. mi am cumparat-o cam acum o luna si azi dimineata cand am plecat de acasa am mers usor vreo 2 km, mergea normal.. si apoi am urcat-o un pic in ture :P si urca ciudat...avea pierederi de putere si acul turometrului urca foarte neregulat si atunci cand schimb viteza turatia ramane aceeasi cateva clipe, apoi scade cam 1000-1300 si urca iar...tot neregulat. am mai mers cu ea si in cursul zilei si tot asa face ;) . e posibil sa fie discul de ambreiaj de vina, ca am doar 7000km? a mai avut cineva aceasta problema?va rog ajutati-ma daca aveti vreo idee.

va rog....help :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! :disappointed: primul meu post pe acest forum.am si eu o problema la aprilia mea...rs125 din 2006. mi am cumparat-o cam acum o luna si azi dimineata cand am plecat de acasa am mers usor vreo 2 km, mergea normal.. si apoi am urcat-o un pic in ture :P si urca ciudat...avea pierederi de putere si acul turometrului urca foarte neregulat si atunci cand schimb viteza turatia ramane aceeasi cateva clipe, apoi scade cam 1000-1300 si urca iar...tot neregulat. am mai mers cu ea si in cursul zilei si tot asa face ;) . e posibil sa fie discul de ambreiaj de vina, ca am doar 7000km? a mai avut cineva aceasta problema?va rog ajutati-ma daca aveti vreo idee.

va rog....help :kick:

 

 

da discurile de ambreaj, k nu ii doar unu is mai multe...........dar se cumpaea la set.....

 

http://www.trwmoto.com/index.cfm/CFID/1794...t/mrid/37/hid/3

 

uite aici si io tre sa imi cumpar k mi varza ambreaju......

 

un mecanic bun le schimba in 30min max...

 

daca le comanzi sa im spui la cat ti-au ajuns in total.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am patit si eu de mai multe ori , dar nu erau discurile de ambreiaj.incearca sa reglezi ambreiajul de sus de la maneta si daca nu merge de acolo , vezi ca scrie in carte cum sa il reglezi din cutie.nu e cine stie ce greutate sa il reglezi din cutie, iti trebuie un imbus si o inelara , nu da vina imediat pe discuri.daca nu poti sa il reglezi tu din cutie dute la un mecanic ca sigur te rezolva.daca si dupa reglare inca mai patineaza poti sa verifici discurile :disappointed:.oricum , mai mult ca sigur trebuie reglat ambreiajul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am patit si eu de mai multe ori , dar nu erau discurile de ambreiaj.incearca sa reglezi ambreiajul de sus de la maneta si daca nu merge de acolo , vezi ca scrie in carte cum sa il reglezi din cutie.nu e cine stie ce greutate sa il reglezi din cutie, iti trebuie un imbus si o inelara , nu da vina imediat pe discuri.daca nu poti sa il reglezi tu din cutie dute la un mecanic ca sigur te rezolva.daca si dupa reglare inca mai patineaza poti sa verifici discurile :disappointed:.oricum , mai mult ca sigur trebuie reglat ambreiajul

 

daca o mers si nu mai merge ce spui tu????

ii ff simplu tre sa ai joc la maneta 1-2mm pt asta slabesti cablul din intinzatorul de la maneta...

daca si asa face figuri(adik nu ai jok la maneta) dai carena stanga jos si pe capacul de la ambreaj are mai multe doape de plastic ... cel din centru(sau na te uiti si tu nush cum sa iti explk acum :kick: ) il desfaci si o sa se vada un surub cu inbus sau cu surubelnita dreapta (am intalnit mai multe feluri) si o contra piulita desfaci contrapiulita si slabesti de surub pana iti apare jok la maneta restrangi contra-piulita dar atentie cu simt sa nu strici filetul de la parghie....

 

spor la treaba!! daca ai umpic talent nu ai nevoie de mecanic.........

Editat de black_prince
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o mers si nu mai merge ce spui tu????

ii ff simplu tre sa ai joc la maneta 1-2mm pt asta slabesti cablul din intinzatorul de la maneta...

daca si asa face figuri(adik nu ai jok la maneta) dai carena stanga jos si pe capacul de la ambreaj are mai multe doape de plastic ... cel din centru(sau na te uiti si tu nush cum sa iti explk acum ;) ) il desfaci si o sa se vada un surub cu inbus sau cu surubelnita dreapta (am intalnit mai multe feluri) si o contra piulita desfaci contrapiulita si slabesti de surub pana iti apare jok la maneta restrangi contra-piulita dar atentie cu simt sa nu strici filetul de la parghie....

 

spor la treaba!! daca ai umpic talent nu ai nevoie de mecanic.........

pai...astazi m am invartit pe langa motocicleta 2 ore...:| am consultat si manualul ei.am slabit din piulita aia de la maneta si am reglat-o cred k de 20 de ori si am obtinut joc la maneta de 10-15mm asa cum scrie in carte. vroiai sa zici 1-2 cm :) . acum k mi am bagat nasul si acolo la maneta nu numai ca am probleme la turatii mari dar se mai intampla urmatoarea chestie: cand bag in viteza 1 sa plec de pe loc motocicleta pleaca singura si cu ambreiajul apasat. si e aiurea ca fuge de sub mine :disappointed: . si oricum as fixa piulita aia tot asa face. am vrut sa desfac azi si contrapiulita de la ambreiaj de jos cum zici tu dar n am avut tubulara de 12 care sa intre in spatiul ala asa mic :P . cred ca e altceva decat o simpla reglare. alte idei? :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...astazi m am invartit pe langa motocicleta 2 ore...:| am consultat si manualul ei.am slabit din piulita aia de la maneta si am reglat-o cred k de 20 de ori si am obtinut joc la maneta de 10-15mm asa cum scrie in carte. vroiai sa zici 1-2 cm :rose: . acum k mi am bagat nasul si acolo la maneta nu numai ca am probleme la turatii mari dar se mai intampla urmatoarea chestie: cand bag in viteza 1 sa plec de pe loc motocicleta pleaca singura si cu ambreiajul apasat. si e aiurea ca fuge de sub mine :D . si oricum as fixa piulita aia tot asa face. am vrut sa desfac azi si contrapiulita de la ambreiaj de jos cum zici tu dar n am avut tubulara de 12 care sa intre in spatiul ala asa mic :rose: . cred ca e altceva decat o simpla reglare. alte idei? :P

Du-te la un mecanic ca nu ai nici cele mai vagi notiuni de mecanica.Nu o lua ca pe o jignire dar mai bine vezi la altul cum se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...astazi m am invartit pe langa motocicleta 2 ore...:| am consultat si manualul ei.am slabit din piulita aia de la maneta si am reglat-o cred k de 20 de ori si am obtinut joc la maneta de 10-15mm asa cum scrie in carte. vroiai sa zici 1-2 cm :rose: . acum k mi am bagat nasul si acolo la maneta nu numai ca am probleme la turatii mari dar se mai intampla urmatoarea chestie: cand bag in viteza 1 sa plec de pe loc motocicleta pleaca singura si cu ambreiajul apasat. si e aiurea ca fuge de sub mine :D . si oricum as fixa piulita aia tot asa face. am vrut sa desfac azi si contrapiulita de la ambreiaj de jos cum zici tu dar n am avut tubulara de 12 care sa intre in spatiul ala asa mic :rose: . cred ca e altceva decat o simpla reglare. alte idei? :P

 

 

ok acu tot nu ii reglat cum trebe... acum nu debraiaza destul (face si zgomot putin cnd il bagi in viteza nuh???) mai strange de surub dar cand intinzatorul de la maneta ii la jumate de desfacut k sa ai cum sa mai ajustezi putin... si jocul la maneta sa fie de 1-2mm asa e la mine si ii ok dar io tre sa imi schimb discurile....

daca nu te descurci cauta un mecanic ......... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la un mecanic ca nu ai nici cele mai vagi notiuni de mecanica.Nu o lua ca pe o jignire dar mai bine vezi la altul cum se face.

bine ca le stii tu pe toate :D

o sa ma duc maine la un mecanic sa vedem care-i problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mare parte am rezolvat . am fost la mecanic si a incercat si el sa regelze ambreiajul..nu s-a schimbat nimic. apoi am dat jos capacul de la transmisie..si a curs un fel de namol :P ..ca ulei nu puteai sa ii mai spui, cam 100 ml. tipu de la care am luat-o m-a asigurat ca a schimbat uleiul din transmisie cu 2000 km in urma. si eu i am facut inca 2000 pana acum. sunt sigur ca uleiul a fost schimbat cum zice el :D . apoi a desfacut furca aceea in care se prinde cablul ambreiajului si aia era problema. filetul prin care impinge surubul ala pe care mi-ati zis voi sa il reglez era dus :rose: . a desfacut si discurile si sunt in regula, la fel si arculetele. aveti idee unde gasesc piesa aia?17871.jpg piesa numarul 3 din poza e cea despre care e vorba. daca are cinva asa ceva sa ma anunte :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...