Sari la conținut

reparatie rezervor si radiator


Postări Recomandate

salutare,

 

stie cineva unde se poate reparat un rezervor infundat si un radiator rupt sau indoit. Piesele sunt de pe o yamaha fzs 600 fazer an 2000. Eventual daca stie cineva un radiator second (mai ieftin :) ).

 

Multumesc mult!

 

tel.

0726 636 157

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ac e vorba de radiator de apa.

Nu te chinui cu reparatul radiatorului. Daca e indoit rau nu prea se poate indrepta, e din aluminiu subtire si probabil va ceda in timp. Chiar daca nu e spart si-l indrepti, e posibil ca asta sa accentueze eventualele fisuri si sa cedeze in timp de la temperatura/vibratii.

De lipit fisurile cu Poxipol, Poxilina... iar ia-ti gindul, cel mai probabil nu va merge. Poate la apa va tine mai bine o improvizatie, dar eu n-as pleca la drum cu radiatorul lipit cu "guma de mestecat".

De sudat iar e greu, trebuie curent mic, altfel sudura va strapunge tabla subtire. E in Bucuresti un tip despre care am auzit ca e sudor foarte bun, Cristian Ionescu daca nu ma-nsel, cauta pe forum ca are deschis un thread pe aici, poate te ajuta.

Dar daca as fi in locul tau as cauta pe ebay.co.uk dupa "oil cooler" sau "radiator". Exista citeva firme care fac radiatoare aftermarket la preturi foarte bune (in jur de 100 de euro un radiator de Suzuki Bandit, care banuiesc ca e ceva mai mic decit la Fazer). Pentru comparatie, un radiator de Bandit original Suzuki e 500 de euro.

Ai mai putea sa incerci la Romradiatoare Brasov, fac cam orice radiator la comanda. Le fac din cupru, sint mai rezistente decit cele din aluminiu si chiar disipa mai bine dupa cum am aflat. La pret o sa iesi tot cam ca la varianta eBay.

Mai sint si altii care face radiatoare la comanda, cauta pe forum/Google, pot sa-ti fac rost de un nr. de telefon al unui tip care se ocupa cu asa ceva, dar nu am referinte despre el.

 

PS: am avut si eu probleme cu un radiator fisurat usor, tot ce-ti zic e din experienta :)

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au marit preturile destul de mult intre timp, si eu am crezut ca ajung cu al meu mai bine la Romradiatoare dar de fapt ma costa mai mult decit daca luam de pe eBay UK (cu transport cu tot). E drept ca aia fac din cupru, dar...

 

PS: de reparat rezervoare infundate se ocupa acelasi Cristian Ionescu. Uite-l aici: /index.php?...istian++ionescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au marit preturile destul de mult intre timp, si eu am crezut ca ajung cu al meu mai bine la Romradiatoare dar de fapt ma costa mai mult decit daca luam de pe eBay UK (cu transport cu tot). E drept ca aia fac din cupru, dar...

 

PS: de reparat rezervoare infundate se ocupa acelasi Cristian Ionescu. Uite-l aici: /index.php?...istian++ionescu

 

 

Multumesc mult! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...