Sari la conținut

Echilibrare Roti Moto Fata - Spate


Postări Recomandate

Salut,

 

Caut si eu un service unde sa ma duc cu cauciucurile legate de motor si sa le schimb si echilibrez. Pe net i-am gasit pe unii, AutoAugusta. A mai fost cineva la ei?

 

Multumesc.

Editat de pufletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

 

din experieta pot spune cam asa.....

 

20 30 grame le pui cam standard . de la 40 in sus ar fi problema. pe roti de spate ajungi sa pui 60 gr depinde de anvelopa montata (anvelope grele pt cruiser)l

spatele este putin sesizabil , zornaie oricum lantul si face burta, daca mai ai si un lant cu uzura asimetrica ce nu il poti intide corespunzator poti fi sigur ca il simti in toata "caroseria "

 

dupa montaj si cativa km efectuti anvelopa are tendinta sa migreze 3-10mmm pune un semn pe janta si unul pe roata. vezi daca se mai aliniaza dupa 200 km

 

echilibrarea cu roata folosing axul ei rezemat de stiu eu ce.... nu da rezultate bune pentru ca rezistenta rulmentilor este mare si efectiv tind sa franeze tendinta rotii de a se roti din "vointa proprie" prin actiunea data de diferenta de greutate (dezechilibru) , la standurile de schilibrat se reazema roata pe alti rulmenti mai sensibili :D

 

 

cam asta....am constatat eu la echilibrarile facute de mine

Editat de talibanu83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...