Sari la conținut

bucuresti - cheile bicazului


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

traseul dus : Buc - 170 km - brasov - 155 km - gheorgheni - 80 km - piatra neamt

traseu intors :piatra neamt ( via toplita ) - 185 km - reghin -205 km - brasov - 170km - Buc

 

- vineri : plecare dupa amiaza la 17 00, de la petrom , langa miorita,,,si mers pana la campina ( 15 km departare de campina) , unde am o casuta, si putem sta acolo peste noapte ; program de voie pana seara, exploram putin zona, berica,,,etc

- sambata : plecare maxim 06 30 catre cheile bicazului, lalaiala pe acolo, apoi fuga la cetatea neamtului, (ca tot suntem prin zona ) apoi ne intoarcem spre lacul rosu, unde campam peste noapte

- duminica : plecare cel tarziu 07 30 din zona bicaz, mergem prin toplita spre reghin , miercurea ciuc, apoi pauza la castel la sighisoara, lalaiala pe acolo apoi acasa

 

- viteza 80 - 120 km/h

- aprox 1000 km toata excursia

- dormitul, la cort

- nota : vineri spre sambata pot dormi in casuta doar 2 persoane, restul afara, in cort, ,,,spatiu verde suficient

este curat dar conditiile sunt modeste iar prioritatea pt acele 2 locuri o au fetele, daca vine vre-una :laugh:

atentie : nu este loc pt fitze, este o casa ca la tara cu wc in curte

eu : marius , tel 0722564401, id mess : magarusulmarius

 

 

Mesaj completat

am uitat sa mentionez : mancare de acasa ( conserve ,fructe etc) ,ca sa mai limitam costurile,,,, fara gratare pe acolo , ca e pierdere de vreme,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul dus : Buc - 170 km - brasov - 155 km - gheorgheni - 80 km - piatra neamt

traseu intors :piatra neamt ( via toplita ) - 185 km - reghin -205 km - brasov - 170km - Buc

 

- vineri : plecare dupa amiaza la 17 00, de la petrom , langa miorita,,,si mers pana la campina ( 15 km departare de campina) , unde am o casuta, si putem sta acolo peste noapte ; program de voie pana seara, exploram putin zona, berica,,,etc

- sambata : plecare maxim 06 30 catre cheile bicazului, lalaiala pe acolo, apoi fuga la cetatea neamtului, (ca tot suntem prin zona ) apoi ne intoarcem spre lacul rosu, unde campam peste noapte

- duminica : plecare cel tarziu 07 30 din zona bicaz, mergem prin toplita spre reghin , miercurea ciuc, apoi pauza la castel la sighisoara, lalaiala pe acolo apoi acasa

 

- viteza 80 - 120 km/h

- aprox 1000 km toata excursia

- dormitul, la cort

- nota : vineri spre sambata pot dormi in casuta doar 2 persoane, restul afara, in cort, ,,,spatiu verde suficient

este curat dar conditiile sunt modeste iar prioritatea pt acele 2 locuri o au fetele, daca vine vre-una :laugh:

atentie : nu este loc pt fitze, este o casa ca la tara cu wc in curte

eu : marius , tel 0722564401, id mess : magarusulmarius

 

 

Mesaj completat

am uitat sa mentionez : mancare de acasa ( conserve ,fructe etc) ,ca sa mai limitam costurile,,,, fara gratare pe acolo , ca e pierdere de vreme,,,

 

 

Doar vreau sa va atrag atentia la portiunea de drum dintre Toplita-Reghin.Foarte rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in zona in iunie cu doi motociclisti din turda; peisaje superbe; drumurile din covasna si zona bicaz sunt rupte rau; mai ales ala care duce spre vatra dornei; la lacul rosu nu e voie camparea, e un singur localnic care inchiriaza in curte, cum treci de lacul rosu venind dinspre bicaz, pe stanga; acolo in sezon e full; dar voi treceti mai departe si cam dupa 2-3 km, tot pe stanga, se deschide un drum forestier si o poienita, la care ajungeti trecand peste un parau; acolo e iarba, apa de la parau, lemne de la o baraca dezafectata; merge si de un gratar; alt loc de campare f bun in zona e pe drumul lateral spre poiana negri, in apropiere de pasul tihuta, in caz ca ajungeti pe acolo; excursia e beton; drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as prefera excursia asta s-o fac in 2 zile, ca sa am timp sa admir ce-i pe acolo,,,

hai sa facem un compromis : eu si adam mergem impreuna cu tine, dorule, pana la cheile bicazului, apoi tot impreuna pana la cetatea neamtului, apoi ne intoarcem spre lacul rosu, tu te intorci acasa iar noi ramanem.

 

alta varianta ar fi : mergem toti pe traseul stabilit initial, noi dormim la cort iar tu la pensiune, ceva, ca sunt pe acolo o gramada...sau poate vrea si adam sa stea peste noapte la pensiune. Eu stau la cort, gasesc eu un loc .

 

asa putem sa o lalaim si a 2 a zi pe la sighisoara sau prin alte locuri, ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa va faceti nici un plan in functie de mine, eu merg ca sa merg numai de dragul mersului. cu opritul, dormitul nu conteaza. treaba e ca stii nu prea as lipsi noaptea dar nu e o regula. faceti-va voi planul si vad daca vin si eu. la cat plecati din campina? mai vine cineva din buc dimineata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot pentru doua zile votez si eu, nu vezi altceva in afara de ghidon si asfalt daca te duci pana la Lacul Rosu si te intorci in aceasi zi. O sa-mi iau cortul la mine ca solutie de backup, pentru ca stiu ca-n zona aia daca n-ai noroc poti da pe 4 pereti de OSB cat pe o camera 5* in strainatate si dispare bunadispozitie cand esti jefuit astfel. Dar daca gasesc cazare ok, lenea-i mare..... :laugh:

 

la cat plecati din campina? mai vine cineva din buc dimineata?

Eu plec din Bucuresti sambata dimineata, ora in functie de cat decide organizatorul sa fim la Campina. As prefera ca mitingul de la Campina sa fie pe la 9 sa nu se trezeasca bucurestenii inainte de 7, mai ales daca e excursie de 2 zile.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai la 09 00 la campina, ca e excursie de 2 zile

cum mergi pe DN 1 , treci de localitatea banesti apoi mai mergi cam 2 km si apare indicatorul pe dreapta , spre campina. Faci dreapta spre campina si mai mergi 20m si tragi pe dreapta, ca sa nu stai chiar pe DN 1 stationat. Si astept eu acolo.

In mod normal nu se face mai mult de 1 1/2 h din buc pana acolo. Si un sfat, nu mergeti pe centura la ploiesti, ca e varza, luati-o prin oras

Mesaj completat

cine merge sa lase telefoanele, sa tinem legatura, poate mai intarziem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ramane atunci pe maine ora 09 00 ,

de pe DN 1, faci dreapta la indicatorul CAMPINA, mergi 20 m si stationezi acolo

benzinarie este pana in comarnic, pe dreapta

tel meu 0722564401 , marius

daca mai vine cineva sa lase telefonul

adam, lasa si tu tel , ca eu nu-l mai stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...