Sari la conținut

Un Fel De Escapada Prin Bucurestiul Asta Murdar


hell biker
 Share

Postări Recomandate

Realizand ca azi e duminica si nu prea am ce face prin casa, iar pe strazi destul de liber, imi pusesem in gand sa trag o "alergatura" cu motoreta prin orasul asta plin de praf numit capitala Romaniei.Evident nevasta-mea nu a fost de accord si mi-a facut ea program duminical.Asa ca am lasat acasa motoreta(nevasta-mea e gravida si nu pot sa risc sa o iau ca pasager) si mi-am luat papucul si dai bataie.Am luat-o spre arc dar ne-am oprit la muzeul satului unde tocmai se desfasura Targul de Florii.Intram.Inauntru o gramada oua pictate, strachini, ulcele, ulcele, farfurii, straie populare,suveniruri, etc.Aer curat, nu prea aglomerat, plin de straini.Mai erau si o gramada de standuri cu fel de fel de licori bahice care imi cam faceau cu ochiu'.N-am atentat decat la 25 de ml de tuica (asa de pofta) pentru ca eram cu masina.Din toata afacerea asta, io m-am ales cu niste turta dulce si un set de canute pentru tuica iar nevasta-mea cu o IE careia n-o sa-i spun pretul ca ma ia iarasi ameteala.M-a mai luat odata cand am platit-o.

In drum spre casa ne-am abatut si pe la Targul Anticarilor (cam slabut) care s-a tinut in Parcul Obor in fata primariei sectorului 2.Aici am avut placuta surpriza, ca pe langa masinile de epoca, gramofoane, timbre bancnote, carti, casti naziste etc. sa gasesc si doua motoare BMW cu atas ale caror proprietari erau fratii aia gemeni (nu mai stiu cum ii cheama) care au o colectie intreaga de "comuniste".Am vorbit un pic cu ei si am intins-o spre casa.Cand am plecat de dimineata de acasa am crezut ca va fi o zi destul de aiurea dar spre surprinderea mea chiar mi-a placut si m-am relaxat ca niciodata.Imi pare rau ca n-am poze sa va pun pentru ca le-am facut cu un aparat clasic.

 

Deci concluzia e urmatoarea:chiar daca locuim intr-un oras murdar,infect chiar, sufocat de masini, plin de tigani si de "baieti de oras care invart volane de Renault pe Dacia Nova", exista si cateva "oaze" de aer curat si cultura pe care fiecare dintre noi ar trebui sa le mai "calcam" din cand in cand.

 

Asfalt uscat si sa na vedem sanatosi.

 

 

P.S. Cine mai are cunostinta despre astfel de locuri sau astfel de evenimente, e rugat sa ne dea de stire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...