Sari la conținut

Bohmerland


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Cand am ajuns acum 2 ani in Praga am descoperit cu surpriza Bohmerland!!

 

Recunosc, nu sunt o buna cunoscatoare a motocicletelor vechi insa acestea chiar m-au impresionat. Ca si posesorii lor :-)

Le puteti vedea aici,

http://lumeamare.ro/2009/10/05/rpraga-3-bohmerland/

 

si repet rugamintea (pe care am adresat-o si pe alt topic) de a comenta si a ma ajuta sa completez cu informatii despre aceste motociclete. Chiar m-au dat gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesante motociclete. Au fost produse prima data in anul 1925. Mai sunt cunoscute si sub numele de Czechie si sunt rezultatul designului lui Albin Liebisch, intr-un ansamblu neconventional. Spre deosebire de restul motocicletelor, au un ampatament (distanta intre roti) foarte mare, cadrul este din teava de otel, iar furca neobisnuita. Jantele din aliaj usor sunt foarte comune astazi, dar au fost o noutate atunci cand Bohmerland le-a folosit pentru prima data la o motocicleta. O versiune a Bohmeland-ului a fost cea cu 3 locuri, o bancheta de doua locuri si un scaun, doua rezervoare de benzina montate in dreptul roti spate pe fiecare parte a motocicletei si nu deasupra motorului cum era conventional. Majoritatea modelelor au avut motor cu un singur cilindru de 598 cc, OHV (over head valve), cu supape deschise (ungere prin pierdere), iar din 1938 s-a introdus un motor de 348 cc, in doi timpi. Productia a incetat in 1939 din cauza razbelului.

A mai fost fabricata si o versiune mai scurta folosita la competiti cu un ampatament mult mi mic.

Cu putin noroc, saptamana viitoare o sa stau , din nou, langa un Bohmerland. Intradevar, fascinanta motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
multumesc mult pentru detalii!

 

 

Ciudata motocicleta seamana mai mult cu un tren decat cu o motocicleta... chiar si rotile-mi aduc aminte de rotile de locomotivelor cu aburi, interesanta oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...