Sari la conținut

COCLAU RELOADED


Postări Recomandate

Cred ca regulile nu fac altceva decat sa strice spiritul locurilor.

Peste tot sunt reguli acolo era o zona unde nu existau aceste reguli si de asta cred eu ca venea lumea,asta il facea diferit de Ciolpani sau alt circuit.Alergai de nebun pe campuri veneai cand vroiai si plecai tot asa.in cazul asta ar trebui faca acele reguli ciobanii(tigani) de acolo care pasc oile printre gunoaie si cu care m-am certat de dese ori cand am fost acolo.De fapt ei ar fi indreptatiti sa faca aceste reguli ptr ca,,circuitul,, se afla pe pamantul pe care ei l-au ocupat inaintea motociclistilor.

Singura regula care este buna:

FARA REGULA

Cu prea multe reguli garantez ca lumea isi va gasi un alt coclau pe care sa se dea pana va veni si acolo un istet care sa faca reguli si tot asa mai departe.

Faptul ca Dragonu a bagat bani acolo este de laudat dar el a facut asta din hoby,daca incearca sa-si recupereze banii o sa vada ca nimeni nu va plati nimic,el stia lucrul asta cand a inceput sa faca amenajari.

Tot nu a inteles nimeni,comunism nu exista,este utopic,ce este al tuturor de fapt nu-i al nimanui si se supune legilor ... ,,nimanui,,

Mesaj completat

 

Pe alta parte cred ca este de bun simt ca fiecare care se da pe acolo si VREA,atentie si vrea,sa dea ceva,sa dea ptr ca Dragonu si altii au muncit si au cheltuit sa amenajeze.Nici la biserica nu iti baga nimeni mana in buzunar dar daca tu consideri ca poti contribuii la ceva cu ceva ptr casa Domnului sau la spritzul popii poti da niste bani si se considera ca ai facut o fapta buna

 

 

 

deci constructia coclaului a inceput intr-o caterinca se plima unu cu buldozreu si i-am dat o sapga sa faca o turnanta apoi eu si cu jumba am inceput sa trecem in fircare sapt pe acolo si faceam cate ceva si in wknd cheta

cert e k nici noi nu am recuperat banii

daca cinva da 20-30 roni crede k suficent pt toata viatza e vb de bun simtz

si mai e ceva mai sunt si niste atv pe acolo nu e nimeni care sa ii cunaste

asa k baietzi doritori de frecat menta la coclau trebi sa puna de mai multe ori bani sau ceva de genu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca regulile nu fac altceva decat sa strice spiritul locurilor.

Peste tot sunt reguli acolo era o zona unde nu existau aceste reguli si de asta cred eu ca venea lumea,asta il facea diferit de Ciolpani sau alt circuit.Alergai de nebun pe campuri veneai cand vroiai si plecai tot asa.in cazul asta ar trebui faca acele reguli ciobanii(tigani) de acolo care pasc oile printre gunoaie si cu care m-am certat de dese ori cand am fost acolo.De fapt ei ar fi indreptatiti sa faca aceste reguli ptr ca,,circuitul,, se afla pe pamantul pe care ei l-au ocupat inaintea motociclistilor.

Singura regula care este buna:

FARA REGULA

Cu prea multe reguli garantez ca lumea isi va gasi un alt coclau pe care sa se dea pana va veni si acolo un istet care sa faca reguli si tot asa mai departe.

Faptul ca Dragonu a bagat bani acolo este de laudat dar el a facut asta din hoby,daca incearca sa-si recupereze banii o sa vada ca nimeni nu va plati nimic,el stia lucrul asta cand a inceput sa faca amenajari.

Tot nu a inteles nimeni,comunism nu exista,este utopic,ce este al tuturor de fapt nu-i al nimanui si se supune legilor ... ,,nimanui,,

 

 

M-i se pare destul de corect

Editat de Dragonu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io unu sunt dintre cei care s-au dat de 3 ori si am dat 50 RON

daca ceri mai mult mai bine merge lumea la ciolpani.

cred ca discutia despre bani in legatura cu acest teren este gresita, inutila si contraproductiva

inteleg f bine cheltuiala si efortul depus... dar a fost ceva voluntar si atat; altfel semana cu aia de pun o naveta de bere pe un loc de parcare public si iti cer bani ca sa parchezi acolo.

adevaratul altruism e acela care nu se lauda.

asadar daca ati facut doar din placere si pasiune acele cheltuieli , nu mai aduceti vb de bani (mie unu nu mi-a cerut nimeni dar am dat ptr ca am considerat ok acest lucru) . pasiunile costa. o stim fiecare din noi cand ne dam cu motocicletele. voi v-ati dorit ceva mai mult si e foarte ok.

ceri ajutor financiar ptr dezvoltare nu taxa de participare! altfel se numeste afacere (chiar daca e in pierdere dar tot afacere se cheama)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io unu sunt dintre cei care s-au dat de 3 ori si am dat 50 RON

daca ceri mai mult mai bine merge lumea la ciolpani.

cred ca discutia despre bani in legatura cu acest teren este gresita, inutila si contraproductiva

inteleg f bine cheltuiala si efortul depus... dar a fost ceva voluntar si atat; altfel semana cu aia de pun o naveta de bere pe un loc de parcare public si iti cer bani ca sa parchezi acolo.

adevaratul altruism e acela care nu se lauda.

asadar daca ati facut doar din placere si pasiune acele cheltuieli , nu mai aduceti vb de bani (mie unu nu mi-a cerut nimeni dar am dat ptr ca am considerat ok acest lucru) . pasiunile costa. o stim fiecare din noi cand ne dam cu motocicletele. voi v-ati dorit ceva mai mult si e foarte ok.

ceri ajutor financiar ptr dezvoltare nu taxa de participare! altfel se numeste afacere (chiar daca e in pierdere dar tot afacere se cheama)

 

 

Ideea era sa obtinem bani de dezvoltare si nu taxa de intrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci constructia coclaului a inceput intr-o caterinca se plima unu cu buldozreu si i-am dat o sapga sa faca o turnanta apoi eu si cu jumba am inceput sa trecem in fircare sapt pe acolo si faceam cate ceva si in wknd cheta

cert e k nici noi nu am recuperat banii

daca cinva da 20-30 roni crede k suficent pt toata viatza e vb de bun simtz

si mai e ceva mai sunt si niste atv pe acolo nu e nimeni care sa ii cunaste

asa k baietzi doritori de frecat menta la coclau trebi sa puna de mai multe ori bani sau ceva de genu

si asta ca sa nu caut mai mult... suna a taxa...

e ok chiar si daca e taxa dar sa zici ceva ferm nu hai bai dati si voi ceva acolo dar de bun simt ...

mai bine mai dati un ban :cheers: si facti un banner mare pe care il agatati si pe care sa scrie cat s-a cheltuit sipozele membrilor fondatoi ; ca se doresc donatii ptr dezvoltare +o cutie de fier ptr bani... asa nu mai vine nimeni sa-ti dea banii tie sau altuia... ca vine unu nou pe acolo si daca din intamplare sunt si io ma duc sa-i cer banii ca io am investit acolo... ala nu stie cine sunt io (pot fi oricine de pe forum :macacu, dragonu, jumba, etc.) si uite asa apar discutii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca vaz ca tre sa fac niste precizari la ce am zis mai devreme.

 

#1. nu am zis sa stabilim un abonament pentru utilizarea coclaului. faza cu 3 vizite = o "donatie" era un exemplu. fiecare da cum il tine buzunaru si cum se simte. io ziceam sa fie cineva care sa centralizeze donatiile si munca voluntara legata de coclau.

 

#2. reguli. perfect de acord ca fix asta e farmecu coclaului, sa nu te caute nimeni in ciorba cand ai chef sa te dai de nebun. da vin si zic io ca o sa vina din ce in ce mai multi oameni. un minim de reguli de conduita evita discutii aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa obtinem bani de dezvoltare si nu taxa de intrare

De asemenea este corect ce zice Dragonu

Mesaj completat

De asemenea este corect ce zice Dragonu

PS.Sincer eu nu sunt de acord cu plata decat cine vrea sa faca asta,dar abia astept sa se mai duca zapada si sa ma dau si promit ca voi fi primul (dintre cei care nu au participat la munca)care plateste pe cei care au muncit acolo,in semn de respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca multi au sarit in sus,vreau sa imi spun parerea mea care este mai sus

 

 

"speram ca cei care au venit moca o sa se simta si poate o sa ajute pe noul an 2010"

 

am spus ajutor nici de cum nu am cerut sau am pus interdictie sau o regula, plus ca la mijloc mai este si cuvantul POATE O SA AJUTE,POATE asa o sa devina placere si pentru alti si o sa fim o comunitate gen coclau

Editat de g3o
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca regulile nu fac altceva decat sa strice spiritul locurilor.

Peste tot sunt reguli acolo era o zona unde nu existau aceste reguli si de asta cred eu ca venea lumea,asta il facea diferit de Ciolpani sau alt circuit.Alergai de nebun pe campuri veneai cand vroiai si plecai tot asa.in cazul asta ar trebui faca acele reguli ciobanii(tigani) de acolo care pasc oile printre gunoaie si cu care m-am certat de dese ori cand am fost acolo.De fapt ei ar fi indreptatiti sa faca aceste reguli ptr ca,,circuitul,, se afla pe pamantul pe care ei l-au ocupat inaintea motociclistilor.

Singura regula care este buna:

FARA REGULA

Cu prea multe reguli garantez ca lumea isi va gasi un alt coclau pe care sa se dea pana va veni si acolo un istet care sa faca reguli si tot asa mai departe.

Faptul ca Dragonu a bagat bani acolo este de laudat dar el a facut asta din hoby,daca incearca sa-si recupereze banii o sa vada ca nimeni nu va plati nimic,el stia lucrul asta cand a inceput sa faca amenajari.

Tot nu a inteles nimeni,comunism nu exista,este utopic,ce este al tuturor de fapt nu-i al nimanui si se supune legilor ... ,,nimanui,,

Mesaj completat

 

Pe alta parte cred ca este de bun simt ca fiecare care se da pe acolo si VREA,atentie si vrea,sa dea ceva,sa dea ptr ca Dragonu si altii au muncit si au cheltuit sa amenajeze.Nici la biserica nu iti baga nimeni mana in buzunar dar daca tu consideri ca poti contribuii la ceva cu ceva ptr casa Domnului sau la spritzul popii poti da niste bani si se considera ca ai facut o fapta buna

 

 

si mie mi se pare foarte corect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca multi au sarit in sus,vreau sa imi spun parerea mea care este mai sus

 

 

"speram ca cei care au venit moca o sa se simta si poate o sa ajute pe noul an 2010"

 

am spus ajutor nici de cum nu am cerut sau am pus interdictie sau o regula, plus ca la mijloc mai este si cuvantul POATE O SA AJUTE,POATE asa o sa devina placere si pentru alti si o sa fim o comunitate gen coclau

 

'g3o' te lamuresc eu cum sta treaba ! Sunt persoane care au pus banii pentru acel "track" dar asta este un simplu Moft,nu a fost nimeni obligat .....s-a facut acel lucru din pasiune sau hobby.

 

Problema este ca: cei care au pus banii( dau exemple ) Dragonu,Demonu,Jumba,kilo,Macacu,Stote si multi altii nu am de unde sa stiu numele tuturor.!! Nu vrem sa ne batem joc de acel loc in care fiecare invata' ceva,invata' sa fie motociclist etc....dar nu vreau cand merg in weekend La Coclau sa ma dau pe track si un POSESOR de GHIDON ca nu-l pot numi ATV-ist in loc sa copieze trackul " Merge la Soarta' " si taie o turnanta' sau o rampa' .....anul trecut era sa iau unul in plin si cred ca doare nu..!!

 

Eu propun o solutie pt toata' lumea: cand La Coclau necesita o reparare sau o noua' modificare,stabiliti o sedinta' intr-un weekend la fata locului ....postati data acelui weekend aici si vorbeste toata' lumea face to face acolo cine vrea sa puna banii.

 

kilo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unu sunt lamurit si stiu cum sta treaba la coclau ideia cu sedinta e buna,si oricum sedinta a fost tinuta de exemplu dragonu,veteranu,marius,eu,jumba si a fost frumos am mai facut dragonu o nou sectiune la traseu iar faza cu POSESOR DE GHIDON am patit-o si eu de vo 3 ori si aici ai dreptate [si ma cunosti sigur sunt tipul cu lantu de ktm pe mana] deorece eu vin sa ma dau de placere si din cauza la un ... imi rup ceva si imi fac si biku zob

 

cu respect,

George

Editat de g3o
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unu sunt lamurit si stiu cum sta treaba la coclau ideia cu sedinta e buna,si oricum sedinta a fost tinuta de exemplu dragonu,veteranu,marius,eu,jumba si a fost frumos am mai facut dragonu o nou sectiune la traseu iar faza cu POSESOR DE GHIDON am patit-o si eu de vo 3 ori si aici ai dreptate [si ma cunosti sigur sunt tipul cu lantu de ktm pe mana] deorece eu vin sa ma dau de placere si din cauza la un ... imi rup ceva si imi fac si biku zob

 

cu respect,

George

 

 

pai nu este greu sa mai facem una..

 

kilo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regulile respectate sunt cele ale unui traseu de mx, reguli pe care nu toata lumea le cunoaste. nerespectarea unui minim poate duce la accidente grave pe care nimeni nu le doreste. ca dovada ca au fost ceva victime se pot posta aici ceva radiografii de catre cei patiti...

 

in alta ordine de idei treaba cu investitia e simpla, am facuto din pasiune, va place pt ca d-aia veniti acolo, nu va baga nimeni mana in buzunar sau stabileste vre-o taxa de intrare dar daca vreti sa evolueze traseul spre "mai profi" ar fi minunat daca v-ati inplica domnilor.

 

sa nu intru in politica dar acolo este o realizare TOVARASASCA, nu o investitie CAPITALISTA ce ar fi inclus gard, poarta de intrare si chitanta de abonament poate chiar un mic chiosc cu mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pana aici va rog k ma ia draciiii

 

nu se baga nimeni cu privatizarea cu mici acolo inafar de mine :lol: a fost ideea mea..........

 

fetelor unii se cearta si altzii isi vad de treaba acolo

unii construiesc azi maine se dau altzii si habar nu un minim de bun simtz va pot spune din proprie experientza anu trecu mai aveam de recuperat vro 5 milioane

dragoane fara suparare stii k eu sustzin treaba acolo dar multi nu intzeleg daca dai 20 de roni te dai toata viatza?

si inca o chestie multzi au impresia k noi incercam sa facem vreo afacere acolo

 

ps kilo fatzi mobra mai intai si hai in plm la munte sau te-ai facut marinar

 

 

 

pt cine nu s-a prins glumeam cu faza cu micii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps kilo fatzi mobra mai intai si hai in plm la munte sau te-ai facut marinar

 

 

 

pt cine nu s-a prins glumeam cu faza cu micii

 

meetraaa'...! vine baiatu'.....sunt pe val..!

 

dar o sa ma dau la martalogi ...ca tot anul 2009 am condus dastea' cu un singur bratz. de ghidon ..!!

Mesaj completat

 

 

ps kilo fatzi mobra mai intai si hai in plm la munte sau te-ai facut marinar

 

 

 

pt cine nu s-a prins glumeam cu faza cu micii

 

meetraaa'...! vine baiatu'.....sunt pe val..!

 

dar o sa ma dau la martalogi ...ca tot anul 2009 am condus dastea' cu un singur bratz. de ghidon ..!!

post-1625-1264703448_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iete-te la el ce mandru si chipes se tine, bre, ti-a zburat sapca la pesti.... te-ai antrenat la mers cu o mana ca sa ne dai rusine si acu faci pe neantrenatu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iete-te la el ce mandru si chipes se tine, bre, ti-a zburat sapca la pesti.... te-ai antrenat la mers cu o mana ca sa ne dai rusine si acu faci pe neantrenatu'

 

Metra' aici mai prins...!!! M-am ...ce sa mai..! dar sti ca la nisip este mai greu...acum sa vadem ce iese..si m-am antrenat si la Beutura'...!

 

kilo.

Mesaj completat

iete-te la el ce mandru si chipes se tine, bre, ti-a zburat sapca la pesti.... te-ai antrenat la mers cu o mana ca sa ne dai rusine si acu faci pe neantrenatu'

post-1625-1265057479_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragoane un telefon n-ai dat...

 

ia si de la mine poze de saptamana trecuta...

Mesaj completat

sau din ciclul patinaj artistic pe lacul pantelimon...

Mesaj completat

...

post-1864-1265616539_thumb.jpg

post-1864-1265616663_thumb.jpg

post-1864-1265616722_thumb.jpg

post-1864-1265616779_thumb.jpg

post-1864-1265616895_thumb.jpg

post-1864-1265621522_thumb.jpg

post-1864-1265621554_thumb.jpg

post-1864-1265621580_thumb.jpg

post-1864-1265621617_thumb.jpg

post-1864-1265621641_thumb.jpg

post-1864-1265622030_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste lumanare si nu s-a terminat cu shaurma asa cum procedezi tu de fel

dar ce sa mai, fati dreq mobra si hai la coclau ca esti cam scump la vedere.

MARINARULE.

Editat de Dragonu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste lumanare si nu s-a terminat cu shaurma asa cum procedezi tu de fel

dar ce sa mai, fati dreq mobra si hai la coclau ca esti cam scump la vedere.

MARINARULE.

 

Pai se mai intampla' daca ma dau foarte puternic...!!! HEHEHE...

 

apar si eu pe acolo ...dar sa repar motoreta..

Si ma las asteptat ca PASTRANA ,...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

sal,avem o problema care sincer ma deranjeaza,atasez poze va las pe voi sa da-ti idei ce ..... celor care detin conserve si vad ca le plac sa isi bata joc de munca noastra

post-33002-1267985097_thumb.jpg

post-33002-1267985389_thumb.jpg

post-33002-1267985481_thumb.jpg

post-33002-1267985637_thumb.jpg

post-33002-1267985752_thumb.jpg

post-33002-1268006197_thumb.jpg

post-33002-1268006204_thumb.jpg

Editat de g3o
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,avem o problema care sincer ma deranjeaza,atasez poze va las pe voi sa da-ti idei ce ..... celor care detin conserve si vad ca le plac sa isi bata joc de munca noastra

pacat de munca voastra..eu propun sa face-ti la fel ca baiatul din pozapost-15451-1268057906_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...