Sari la conținut

Cromare De Calitate Excelenta


Vizitator stress_L&P
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

ca si in titlu, vreau sa stiu unde pot croma nu bine, ci foarte bine! este un experiment de-al meu... am un set motor si vreau sa cromez cilindrul si segmentii! :moto: am pus intrebarea aici pt. ca numai chopperistii sunt (dupa parerea mea) cei mai exigenti in legatura cu chestiile astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da scrie in cartea lui Vochion despre varianta cromarii lor pentru a spori rezistenta. Dar ma gandesc cum se pot croma piesele astea 2 si pastra tolerantele stricte?

O idee buna e ceramic coating a pistonului, o fac multi din America care au Nipru. Dar la Ij n-ai treaba cu uzura pistonului.

Daca vrei mai ai o varianta, fa cum am facut eu si inca 2 prieteni cu rezultate bune. Toarna pistonul la cineva care-l va face potrivit pentru cilindrul tau si 3 segmenti de Trabant de grosime 2.

Calitatea segmentilor de masina este mult mai buna decat a celor stock.

Practic s-au facut 5000km cu ei, dar oruicum asta nu e o distanta sa zici ca se uzeaza neaparat.

 

PS: Tuanru aducea la Ij segmenti cromati.

SI la Trabant segmentul de foc e cromat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

cica ar fi in Sibiu,la Balanta....da tre sa faci comanda si costa f mult......

B.

 

multzam fain, incerc sa dau de ei! B)

 

Da scrie in cartea lui Vochion despre varianta cromarii lor pentru a spori rezistenta. Dar ma gandesc cum se pot croma piesele astea 2 si pastra tolerantele stricte?

O idee buna e ceramic coating a pistonului, o fac multi din America care au Nipru. Dar la Ij n-ai treaba cu uzura pistonului.

Daca vrei mai ai o varianta, fa cum am facut eu si inca 2 prieteni cu rezultate bune. Toarna pistonul la cineva care-l va face potrivit pentru cilindrul tau si 3 segmenti de Trabant de grosime 2.

Calitatea segmentilor de masina este mult mai buna decat a celor stock.

Practic s-au facut 5000km cu ei, dar oruicum asta nu e o distanta sa zici ca se uzeaza neaparat.

 

PS: Tuanru aducea la Ij segmenti cromati.

SI la Trabant segmentul de foc e cromat.

 

 

cromul se depune in strat foarte subtire.... nu cred sa ai vreo treaba cu tolerantele! :blink: in lus eu folosesc doar ulei sintetic si cel mai prost sintetic pe care-l folosesc este cel de la mol! :lol: deci calarea nu cred sa fie o problema! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...