Sari la conținut

Sa vopsesc jantele, sa nu vopsesc jantele...?


Daaaaan
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva o metoda de a vopsi jantele la un enduro astfel incat sa ramana vopseaua pe ele, odata iesit la coclau? (electrostatic, vopsea auto + lac, eloxare(nu stiu daca se poate?), alte metode)?

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

elctrostatic + grija la intretinere

 

:D

 

ce intelegi prin grija la intretinere?

 

de eloxare (anodizare) stii ceva?

Editat de Daaaaan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

ce intelegi prin grija la intretinere?

 

de eloxare (anodizare) stii ceva?

 

eloxare \ anodizare fac cei de la salcompany.ro, am vb deja cu ei si costa 100 de euro fara tva jantele de eloxat, doar cercul adica dai spitele si butucul jos, spitatu si centratu te mai costa vreo 200 de lei de janta la rabinu, practic ajungi la 200 de euro :D

cei de la sal company sunt total neseriosi am trimis zeci de mailuri si nu mi-au raspuns (desi ei mi-au zis ca parca mi-au raspuns), am vb la un moment dat telefonic de mi-a dat pretul si a ramas ca tinem legatura pe mail pana dau spitele jos, le-am dat jos si nu am mai primit nici un mail si nu raspund la tel. !

acum o sa le trimit la vopsit electrostatic la Giz din timisoara, unde mi-am vopsit deja bascula si sunt foarte multumit !

uite aici linku' /index.php?...p;#entry2207980

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eloxare \ anodizare fac cei de la salcompany.ro, am vb deja cu ei si costa 100 de euro fara tva jantele de eloxat, doar cercul adica dai spitele si butucul jos, spitatu si centratu te mai costa vreo 200 de lei de janta la rabinu, practic ajungi la 200 de euro :D

cei de la sal company sunt total neseriosi am trimis zeci de mailuri si nu mi-au raspuns (desi ei mi-au zis ca parca mi-au raspuns), am vb la un moment dat telefonic de mi-a dat pretul si a ramas ca tinem legatura pe mail pana dau spitele jos, le-am dat jos si nu am mai primit nici un mail si nu raspund la tel. !

acum o sa le trimit la vopsit electrostatic la Giz din timisoara, unde mi-am vopsit deja bascula si sunt foarte multumit !

uite aici linku' /index.php?...p;#entry2207980

 

s-ar putea sa gasesc ceva firma care face eloxare in cluj, sau ma rog...prin zona...

 

care metoda e de recomandat, ma refer aici din pct de vedere al rezistentei la actiuni mecanice (pietre, crengi, etc) - eloxarea, vopsirea electrostatica sau vopsirea clasica ( in cabina - vopsitorie auto)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu care este calitatea dupa eloxare, dar vopsire clasica ("auto") nu prea tine ...

 

prin grija se intelege:

 

atentie la ulei/lichid de frana; montare/demontare anvelope ; curatare/spalare si nu in ultimul rand lovituri/socuri...

 

eu personal optez pentru varianta de fabrica (au avut ei un motiv intemeiat de arata asa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu care este calitatea dupa eloxare, dar vopsire clasica ("auto") nu prea tine ...

 

prin grija se intelege:

 

atentie la ulei/lichid de frana; montare/demontare anvelope ; curatare/spalare si nu in ultimul rand lovituri/socuri...

 

eu personal optez pentru varianta de fabrica (au avut ei un motiv intemeiat de arata asa)

 

varianta cu vopseaua clasica am exclus-o intre timp...

 

ma gandeam doar ca din moment ce Excel face si jante gold si black...alea sigur rezista la fel de bine ca cele "natur"...atata ca nu-mi dau seama daca sunt vopsite electrostatic sau e alta metoda...

Mesaj completat

Dupa rezistenta ar fi: eloxare > vopsire in camp elecrostatic >> vopsirea normala. Eloxarea nu e mult mai rezistenta decat vopsirea in camp electrostatic.

 

eloxarea inseamna doar culoarea aceea aurie sau se poate face in diverse culori?

 

si ai idee ca si diferenta de pret intre eloxare si electrostatic, cam pe unde se situeaza? o data jumate? dublu? mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...