Sari la conținut

Cost aproximativ


Postări Recomandate

Salut.La primavara as dori sa-mi refac motorul destul de batut de soarta saracul si i-ar trebui facute urmatoarele operatiuni:

Cele mai importante:

Schimbare/reparare bascula + janta noua

-Schimbare consumabile

-Schimbare lant si pinioane

Apoi..de or mai fi bani:

Inlocuirea carenelor in proportie de 70%

 

Problema e ca piesele sunt foarte rare pentru Triumph Sprint st 955 si as dori ca in afara de consumabile si lant ..restul pieselor sa fie second hand.Vreau o idee de la cineva care se pricepe sau care lucreaza la service sa-mi dea un pret aproximativ pentru aceste operatii(marja de eroare de ..300 de euro sa zicem)...vreau sa stiu la ce sa ma astept..si daca merita sa-mi mai aduc motorul la viata pentru vara asta.Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.La primavara as dori sa-mi refac motorul destul de batut de soarta saracul si i-ar trebui facute urmatoarele operatiuni:

Cele mai importante:

Schimbare/reparare bascula + janta noua

-Schimbare consumabile

-Schimbare lant si pinioane

Apoi..de or mai fi bani:

Inlocuirea carenelor in proportie de 70%

 

Problema e ca piesele sunt foarte rare pentru Triumph Sprint st 955 si as dori ca in afara de consumabile si lant ..restul pieselor sa fie second hand.Vreau o idee de la cineva care se pricepe sau care lucreaza la service sa-mi dea un pret aproximativ pentru aceste operatii(marja de eroare de ..300 de euro sa zicem)...vreau sa stiu la ce sa ma astept..si daca merita sa-mi mai aduc motorul la viata pentru vara asta.Multumesc anticipat.

 

nu sunt mecanic,dar in jur de 600-800 de euro te-ar costa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.La primavara as dori sa-mi refac motorul destul de batut de soarta saracul si i-ar trebui facute urmatoarele operatiuni:

Cele mai importante:

Schimbare/reparare bascula + janta noua

-Schimbare consumabile

-Schimbare lant si pinioane

Apoi..de or mai fi bani:

Inlocuirea carenelor in proportie de 70%

 

Problema e ca piesele sunt foarte rare pentru Triumph Sprint st 955 si as dori ca in afara de consumabile si lant ..restul pieselor sa fie second hand.Vreau o idee de la cineva care se pricepe sau care lucreaza la service sa-mi dea un pret aproximativ pentru aceste operatii(marja de eroare de ..300 de euro sa zicem)...vreau sa stiu la ce sa ma astept..si daca merita sa-mi mai aduc motorul la viata pentru vara asta.Multumesc anticipat.

1. un kit de lant e cam 100-150 euro.

2. consumabile: filtru de ulei cca. 30 de RON, filtru de aer cca. 70, ulei de la cca. 100 RON pina la 200.

3. ce inseamna reparatie la bascula? in general basculele sint interschimbabile intre diverse modele de motociclete. e posibil sa fie bascula 100% identica pe alt model de Triumph pt. care se gasesc piese. cred ca se potrivesc chiar de pe alte marci de motoare, eventual japoneze, dar ramine sa te interesezi mai in detaliu daca chiar e asa -> Google. o bascula + janta poti sa gasesti pe la cca. 200 euro.

4. carene SH e posibil sa nu gasesti si chiar asa e posibil sa nu fie extrem de ieftine. carenele se pot repara (daca nu sint chiar franjuri), dar iar costa. piese SH cauta in primul rind pe eBay. vezi ca daca greutatea e mai mare de ~5kg te costa multisor si transportul.

5. o varianta destul de optimista ca pret total e cam 700 euro. daca merita cheltuiala depinde de intentiile tale pe viitor cu motorul.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde.. nu m-am uitat special pentru modelul tau de Triumph, dar carenele sunt o palarie de bani. La a mea doar masca de la far e vreo 200 de Euro. Eu zic ca mai bine le reconditionezi plus o vopsea noua decat sa le cumperi. Cred ca o estimare reala este mai degraba catre 1000Euro, pret la care iti iei cu siguranta alta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google. o bascula + janta poti sa gasesti pe la cca. 200 euro.

 

 

I-am cautat eu bascula acum juma de an si am gasit una completa cu tot cu janta la 500 euro :) SI nu pot spune ca era intr-o stare exceptionala...era buna dar nu mai mult.

 

Asadar eu cred ca mai degraba suma se apropie de 1000 euri cum a spup colegul, restul sumelor par destul de ...intangibile.

 

PS: Acum nu ascund faptul ca poti gasi una la 200, caz exceptional, dar dupa cum se miscau lucrurile cu numai juma de an in urma....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am cautat eu bascula acum juma de an si am gasit una completa cu tot cu janta la 500 euro :scratch: SI nu pot spune ca era intr-o stare exceptionala...era buna dar nu mai mult.

http://cgi.ebay.co.uk/SUZUKI-BANDIT-600S-S...=item19b7bd62fc

 

bascula de bandit la fabuloasa suma de 35 de lire sterline (40 si ceva de euro si inca vreo 50 transportul). am scris ca basculele sint relativ interschimbabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...