Sari la conținut

Transformare grup


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Ati gasit pe undeva detalii despre cum se poate transforma grupul de mt16 (cel cu tractiune la atas) intr-unul de mb750, cu diferential blocabil?

Singura chestie pe care am gasit-o pana acum este jpg. asta primit de la Aleko, si nu prea gavaresc nici asta cu nemția.

Sfaturi despre cum as putea sa modific grupul, ca vreau sa fac treaba buna pana la capat.

post-263-1262529960_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati gasit pe undeva detalii despre cum se poate transforma grupul de mt16 (cel cu tractiune la atas) intr-unul de mb750, cu diferential blocabil?

Singura chestie pe care am gasit-o pana acum este jpg. asta primit de la Aleko, si nu prea gavaresc nici asta cu nemția.

Sfaturi despre cum as putea sa modific grupul, ca vreau sa fac treaba buna pana la capat.

post-263-1262529960_thumb.jpg

...la o privire supeficiala, ai nevoie de un kit: roata baladoare, furca...un pinion cu dantura dubla, ceva modificari la carcasa...

Si marci germane... :o

...cu marcile mai greu...

De ce doresti complicatia?

 

...pinionul seamana cu cel de marsarier de la Ural, aceiasi solutie de cuplare cu baladoarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si kitul, la polonezi. Nu e decat 180 europeni.

Nici eu nu stiu de ce vreau complicatia. O vreau ca daca tot pun motorul de BMW, macar sa fac ceva bun pana la sfarsit. Daca ma intrebi de ce altceva, nu as putea sa-ti raspund acum. Pur si simplu..vreau si din asta.

post-263-1262542871_thumb.jpgpost-263-1262542908_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:o

 

dap...

 

ar fi mai interesant in kit de "pă mare Âşi pă mic" sa ai 8 viteze in fatza si 2 in spate...si problema cu diferentialul blocabil se rezolva elegant cu un atas plin de fier( vezi Berchez :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e cu atasul cu fier, eu cu insa cu rotile Heidenau de cross simteam ca trag destul de tare de ea, daca mai umpleam si atasul, nu stiu ce sa zic. Pe de alta parte se ridica intr-adevar ca e tabla subtire la el, nu ca la M. Sau unde nu avea sanse sa alunece, ca avea aderenta... :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica intrebare de noob...care este diferenta dintre un grup normal cu tractiune pe atas si cel cu diferential blocabil?

 

Multumesc.

http://www.youtube.com/watch?v=zCgv4LYiIJ4 :o

 

...preferata mea este prima...din pricina muzicii, binenteles....

 

Mesaj completat

http://www.youtube.com/watch?v=Iik6xKUP0nw...feature=related si gata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...