Sari la conținut

Cum reglez aprinderea?


BiroCatalin
 Share

Postări Recomandate

Sa o fac din doza de bere? Am si un clingrerit mai subtire, cam cat 5 foi de xerox. La masini garnirurile se pun din clingherit cu inel de cupru. Poate ii fac din cutie de bere, numai bine am motiv sa beau bere. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus mai sus cifrele si vorbele pe care le spune fabrica MZ in cartea de service. Probabil ca ei spun aluminiu pt ca e conductor termic si poate aripioarele de pe chiulasa radiaza si ceva din caldura cilindrului. Clingheritul e mult mai izolator termic. Nu stiu ce sa-ti spun. Nici grosimea tablei de Al din doza de bere nu stiu cat e, dar e aluminiu, e subtire. Daca as fi undeva pe traseu si-mi trebuie o garnitura de chiulasa atunci si acolo, poti fi sigur ca eu as bea rapid continutul la o cutie din asta(f.a.) si as incerca sa ma descurc cu ea. Ar putea fi bun si clingheritul nu zic nu, insa distantele si grosimilea alea sunt sfinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fac din doza de bere. Ai dreptate in legatura cu transferu de caldura, masinile au racire pe apa si au canale in care circula apa. Eu nu m-am gandit la asta. Acum am alta problema ;) , numa belele am cu motoru asta. din ce an e etz-ul tau si ce fel de ungere are?

Editat de BiroCatalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu gasesti de cumparat garnitura de chiulasa? Eu stiu ca se gasesc, pret in schimb nu stiu.

 

'87 parca, fara ungator cum ai tu, cu ulei 2T 1:50 direct in benzina. Cat timp pui ulei sintetic 2T, nu ai probleme.

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un holender cu supapa pe sens care arunca uleiul pe vibrochen. Si sa rupt, si nu am de unde sa fac rost.... Is terminat fara ala.. Ulei am pus Mobil1 mineral. Nu am avut bani de sintetic.... :) Cand mi-am luat motoru asta am sarit in sus de bucurie ca nu mai trebuie sa fac amestec in benzina....si acum sa ma intorc de unde am plecat :D .Daca nu fac holenderul ala ma las pagubas ;) oricum mi-am deparit de mult bugetul cu reparatiile astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fac restu daca pot. Poate am noroc sa dezmembreze cineva vreun ETZ... Sau poate reusesc la strung sa fac unu.

Mesaj completat

E vreo problema daca am pus alte discuri de ambreaj putin mai groase? placile sunt fiecare cu 0,4mm mai groase ca cele vechi. Cat de tare sa strange arcu ala circular? Tot starng la suruburile alea 3 si nu se mai gata:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai groase, evident. Daca sunt mai groase ca limita minima, au dintii, discurile de otel nu sunt albastrite sau deformate, poti inchide ansamblul ambreiaj, sa strangi suruburile si sa se invarta in gol su sa fie blocate in functie de comanda, atunci e bine. Te uiti la indicatorul de uzura, si daca e bine, e bine. Stai linistit ca nu fabrica industria discuri prea groase. E exact ca la discurile de frana.

Mesaj completat

Vreau sa revin, fiindca din nestiinta nu am fost exact: bujia ta WR8 nici gand sa nu o mai folosesti, are cifra termica 145, tie iti trebuie 260 WR8 este 5 trepte prea fierbinte. In mod sigur nu o sa-ti poti regla carburatia, si poti foarte usor sa-ti gauresti pistonul. Bujiile Bosch cu CT 260 sunt cateva cu cifra 4 si poate 3, (am gresit eu spunand 6 sau 5, dar din nestiinta) de ex sunt bune W 4 A1, W 4 AS dar W4AC are CT240 Probabil nu o sa gasesti asa usor, la nevoie poti pune Sinterom 14NP21 cu CT240, ca asta o gasesti ieftina peste tot(eu asta o am), e abia o treapta mai fierbinte decat spune manualul. NGK echivalent e B8HS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus discuri de ambreaj de minsk. Sunt bune dar sunt cu 0,5 mm mai mari in diametru si cu 0,4mm mai groase decat cele vechi.

Saptamana asta mi-am cumparat alta bujie NGK B8HS. Bosch Sunt cele mai proase buji, am observat asta personal si am citit si pe topicul ala despre buji. Prefer NGK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...