Sari la conținut

suzuki gsx 600 f ceva freaca in partea din apate


Postări Recomandate

in vara am mers cu motorul la mare, cu pasagera, bagaje.

cand am mers in colo toate bune,

la intoarcere insa, a aparut un dunet tare ciudat pe care nu l-am mai auzit niciodata la motorul meu.

un sunet parca de rulment, sau aparatoare care e deasupra lantului in contact cu roata.

in special in curbe se auzea sunetul cand ne inclinam.

am oprit de cateva ori pe drum sa vad ce e, aparatoarea de la lant, nu freaca in roata sau in lant

motorul are 44000 km.

 

eu ma gandeam ca o posibila problema ar putea fi uzura lantului (desi nu arata rau, si nu stiu care sunt simptomele care spun ca trebuie schimbat lantzul.)

am de 3 ani motorul si nu am schimbat lantzul am facut 20000 km cu el. sezonul trecut insa mi s-a terminat sprayul de lantz, si am cumparat un pachet de 3 produse 1 pt curatare lant, 2 pt un gere 3 pt curatare discuri de frana.(tot pachetul 60 lei)

sprayul vechi imi murdarea toata janta si oarecum imi dadea incredere ca unge lantul. sprayul nou nu murdareste de loc janta, dar parca imi da impresia ca nu lubrifiaza destul lantul.

 

a doua varianta la care ma gandeam ar fi ca huruie un rulment, am schimbat rulmentii pe fata, suna la fel.

 

un prieten spunea ca ar putea sa fie din interiorul motorului de la distributie.... la cati km trebuie schimbta distributia la un motor?... si ar trebui sa scoata sunete cand ar fi timpul sa o schimbi?

 

pareri?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distributia nu huruie, asa cum ai descris tu sunetul, ci tacane sau bate.

Daca sunetul il auzi in partea din spate, nu prea are ce sa fie de la motor. Dupa ce intinzi lantul sunetul persista ? Simptomele care iti spun ca trebuie schimbat lantul sunt simplu de identificat - cand l-ai intins la ultima gradatie, cauti chit de lant nou.

De huruit ar putea sa huruie si un rulment, dar pana la urma nu am inteles unde auzi huruitul: in fata sau in spate ? Daca e in fata de ce suspectezi lantul ? Daca e in spate, de ce ai schimbat rulmetii pe fata ? Poate huruie rulmetii rotii spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...