Sari la conținut

Dimeniune Cauciucuri


Postări Recomandate

am vazut dimensiunile cauciucurilor exprimate in diverse forme: fie lungime si latime, fie latime si diametru, in inch sau cm. care e conversia, exista, e folosita? adica eu tot cer pe forum si prin magazine dimeniunea care ma intereseaza (in particular TT 3.00-17 si 3.5-16), am gasit numai pe comanda (cam o luna, la depozit sau pam.ro) si de fapt e posibil sa-mi fi trecut pe sub nas dar sub alta denumire...ce sa fac, sa pun ruleta pe cauciuc? pot folosi niste cauciucuri "aproximative"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut dimensiunile cauciucurilor exprimate in diverse forme: fie lungime si latime, fie latime si diametru, in inch sau cm. care e conversia, exista, e folosita? adica eu tot cer pe forum si prin magazine dimeniunea care ma intereseaza (in particular TT 3.00-17 si 3.5-16), am gasit numai pe comanda (cam o luna, la depozit sau pam.ro) si de fapt e posibil sa-mi fi trecut pe sub nas dar sub alta denumire...ce sa fac, sa pun ruleta pe cauciuc? pot folosi niste cauciucuri "aproximative"?

post-6024-1153072622_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci, e un punct de plecare. asta rezolva aproximativ latimea cauciucului (in particular, 3.00=cam 90/90 si 3.50=100/90), nu? diametrul ramine in inch, asta nu-i bai. exista vreun risc in aproximarile astea? incerc, din aproape in aproape, pe la producatori. te pomenesti ca astept ca fraieru si sint cauciucuri pe toate drumurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci, e un punct de plecare. asta rezolva aproximativ latimea cauciucului (in particular, 3.00=cam 90/90 si 3.50=100/90), nu? diametrul ramine in inch, asta nu-i bai. exista vreun risc in aproximarile astea? incerc, din aproape in aproape, pe la producatori. te pomenesti ca astept ca fraieru si sint cauciucuri pe toate drumurile.

 

uffff... risc - moto? contradictie intre termeni!?

pune o guma care e "aproximativa" (ca masura) si iesi pe strada. o mie de sfaturi nu fac cat 5 minute din experienta ta proprie si "personala".

 

tabelul ala vorbeste de la sine

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uffff... risc - moto? contradictie intre termeni!?

vrei sa spui pleonasm, nu ? precum politist stupid sau baba batrana :banana:

 

 

 

eu zic ca in talon scrie dimensiunea pe care trebuie s-o prezinti la magazinul de cauciucuri ! stiu ei ce sa-ti dea, altfel vindeau sifon la dozator ... desi in romania nu mai mira pe nimeni un inginer care vinde muraturi in piata (fiindca e mai rentabil) sau un prost incompetent (iata pleonasmul) in conducerea cine stie carei companii a lui cumnata-sau (uatevar, pur exemplu). :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...