Sari la conținut

motorul merge in socuri la rece


Postări Recomandate

salut

Ma numesc Alex am un Honda Cbr 600 F3 il am de 5 luni.

Sunt incepator asa ca nu stiu eu cum ar trebui sa mearga un motor perfect dar am mai pris eu cate una alta.

Deci problema acuma cateva luni dupa ce am cazut cu el la 15 la ora incercand sa evit o lovire frontala , motorul a cazut pe lateral dreapta. cateva zgarieturi si o oglinda sparta

nimic grav lamotor si nici eu 2 -3 zgarieturi ;) Lam dus la vopsit si nene de acolo fost proprietar mia zis ca nu imi merge decat in 3 pistoane si o bujie nu da scanteie . Oky eu am obs ininte de a cadea ca avea motorul unele momente in care avea socuri de putere brusc si variati de relanti , cand se incalezea motorul si scadea turatia cum face normal murea motorul nu mai statea la relantiu. Lam dus la un mecanic sa i schimbe bujile si sa curete carburatoarele si sa le sincronizeze . Mecanicul nu este unul de duminica sau de ocazie cum sar zice asa zice lumea si din ce am vazut eu.

Totul bun si perfect mia facut motorul a mers o saptamana 2 dupa care a inceput iarasi sa merga in socuri la rece

pana nu ajunge apa peste 60 de grade. Nu imi pot explica ce are si poate cineva sa imi dea un sfat bun cam ce ar trebui sa fac sa schimb

Obs. folosesc carerea 100 ca sa tin motorul curat am incercat si altfel de benzina dar tot asa face.

Pls astept raspuns :laugh:

Mesaj completat

Scuzati eventualele greseli gramaticale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma dau mare expert,dar de ce nu lasi motorul sa se incalzeasca? la rece e cam normal sa mearga in socuri,segmentii nu etanseaza perfect,lasa-i sa se incalzeasca...

 

Oky dar am mai mers si pe alte motoare si chiar si la rece nu fac asa . merg cu motorul pe la 4 -5000 de rotati si imi da niste socuri si mai ales in viraje ceace nui oky , dinc ate stiu nu ar trebui sa faca asa decat cand e foarte foarte rece .

Stau si las sa se incaleazaca motorul da dispare fenomenul deabea dupa 60 de grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...