Sari la conținut

Put me on the map , raport de calatorie


lexandra
 Share

Postări Recomandate

Nu m-am plictisit deloc.

 

"Moralul se bucura cand aude cuvinte frumoase" zice Alexandra. Ei bine, e greu sa gasesti cuvinte atat de multe si frumoase pe cat ai merita.

 

Frumosul exista in ochii celui care priveste. Nu stiu daca a mai spus cineva asta sau asa m-au inspirat fotografiile tale. Daca as fi fost in locul tau probabil ca as fi facut exact aceleasi fotografii (ma rog, nu identice dar asemanatoare. de altfel am si vazut cateva care seamana mult cu ce am facut si eu cand am trecut prin aceleasi locuri).

Nu am inteles si nu o sa inteleg niciodata de ce "reteta de succes" in ale fotografiei inseamna sa cauti subiecte cat mai mizere si sordide cand lumea e plina de atata culoare si lucruri frumoase. Singura explicatie care imi trece prin minte este ca astora din occident li se pare prea obisnuit sa fie curatenie, sa fie case frumos zugravite si impodobite, sa fie oameni interesanti si zambitori si atunci cauta exact opusul. Dar pentru romani ce explicatie ar fi? Poate doar mimetismul. Pe mine m-a bucurat foarte tare sa vad ca in toate fotografiile tale nu exista absolut nimic trist (cu toate ca ai avut un ghinion teribil cu atata ploaie pe drum) ci numai pofta de frumos si bucuria de a trai.

 

Si nu in ultimul rand, jos palaria pentru curaj. Poate unora li se pare ca nu a fost destul de "aventuroasa" calatoria. In definitiv doar ai mers prin tari civilizate, nu? Ei bine, o calatorie lunga, mai ales cu motocicleta, este intodeauna aventuroasa iar de multe ori civilizatia se termina odata cu lasarea intunericului. Am trait si eu pe pielea mea experienta de a bajbai noaptea dupa adapost si nu a fost ceva foarte placut (macar eu nu eram singur). Pot sa inteleg foarte bine cum a fost si cu banii (sau mai bine spus cu lipsa lor) si cu situatiile neplacute in care cardul (unica speranta) se dovedeste nimic altceva decat o bucata de plastic fara valoare. Dar toate astea fac parte din farmecul vietii pana la urma si nu fac altceva decat sa puna un contrast mai puternic pe celelalte experiente, cele care se vor transforma in amintiri de neuitat.

 

E bine cand totul se termina cu bine. Lumea iubeste "happy endingul" dar eu iti doresc sa nu fie acesta un "happy end" ci doar un episod dintr-un serial cu cat mai multe calatorii, cel putin la fel de frumoase.

 

 

PS: exista si o poza cu Alexandra, oglindita intr-o vitrina. Daca nu ati vazut-o mai uitati-va inca o data peste fotografii. Oricum merita vazute de mai multe ori

 

 

 

Multe lucruri frumoase pentru care iti multumesc.

Ma bucur ca nu te-ai plictisit. Din pacate, la ultimele zile am ramas fara spatiu liber pentru a mai posta imagini, dar am sa rezolv problema.

Fotografia "vorbeste" , pana la urma, despre ceea ce exista in jurul nostru...insa fiecare "vede"altfel, iar cautarile depind de stare, de disponibilitate. Croatia, de pilda...mi-a starnit altfel de sentimente.

 

Ai dreptate in privinta "aventurii" din calatoria mea. Probabil ca pentru multi n-a fost suficienta si, cu siguranta sunt povesti mai interesante.

 

Nici eu nu-mi doresc sa ma opresc aici. Am planuri...dar, pana acolo, mai sunt lucruri de facut.

Pana atunci...sper sa ne vedem cu bine la expozitia din decembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multe lucruri frumoase pentru care iti multumesc.

Ma bucur ca nu te-ai plictisit. Din pacate, la ultimele zile am ramas fara spatiu liber pentru a mai posta imagini, dar am sa rezolv problema.

Fotografia "vorbeste" , pana la urma, despre ceea ce exista in jurul nostru...insa fiecare "vede"altfel, iar cautarile depind de stare, de disponibilitate. Croatia, de pilda...mi-a starnit altfel de sentimente.

 

Ai dreptate in privinta "aventurii" din calatoria mea. Probabil ca pentru multi n-a fost suficienta si, cu siguranta sunt povesti mai interesante.

 

Nici eu nu-mi doresc sa ma opresc aici. Am planuri...dar, pana acolo, mai sunt lucruri de facut.

Pana atunci...sper sa ne vedem cu bine la expozitia din decembrie.

 

Imi pare rau ca nu ai reusit sa vizitezi si Belgrad din cauza neplacerilor din Croatia. Mie mi s-a parut un oras frumos. In mod sigur ai fi gasit cateva lucruri interesante de fotografiat.

 

Cu pozele - o solutie rapida ar fi un cont pe picassa si un link catre albumele de acolo.

Cu expozitia - daca anunti din timp, eu as veni cu placere. In principiu am retinut data si locatia dar s-ar putea sa ma iau cu alte treburi si sa uit. Mi-am pus un alert pe topic si sper sa ne mai aduci tu aminte cand se apropie.

Cu alte planuri de calatorie - daca mai includ si motocicleta (mi s-a parut funny cat de frumos vorbesti despre ea dar si eu o alint pe a mea si ii spun Yamee) poate ar fi interesant sa iei inainte legatura cu alti motociclisti de prin locurile unde vrei sa ajungi. O mana de ajutor nu strica niciodata. Eu m-am inscris in STAR si as vrea sa facem o organizatie si in Romania tocmai in ideeal asta - sa avem pretext pentru drumuri lungi (sa intram in contact cu alte STARuri, sa ii vizitam si sa ne cunoastem)

Cu "aventura" - cei care stau numai in fata televizorului sau a calculatorului poate nu ar fi fost multumiti nici daca te duceai la Polul Nord cu motocicleta. Pentru cei care mai si calatoresc eu cred ca a fost foarte interesanta, mai ales ca ai dat destule detalii si informatii turistice. Daca poti, ar fi de asemenea interesant daca ai mai completa si cu alte informatii legate de calatoria in sine - cat a durat pregatirea, de unde ai cules informatiile, buget etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu ai reusit sa vizitezi si Belgrad din cauza neplacerilor din Croatia. Mie mi s-a parut un oras frumos. In mod sigur ai fi gasit cateva lucruri interesante de fotografiat.

 

Cu pozele - o solutie rapida ar fi un cont pe picassa si un link catre albumele de acolo.

Cu expozitia - daca anunti din timp, eu as veni cu placere. In principiu am retinut data si locatia dar s-ar putea sa ma iau cu alte treburi si sa uit. Mi-am pus un alert pe topic si sper sa ne mai aduci tu aminte cand se apropie.

Cu alte planuri de calatorie - daca mai includ si motocicleta (mi s-a parut funny cat de frumos vorbesti despre ea dar si eu o alint pe a mea si ii spun Yamee) poate ar fi interesant sa iei inainte legatura cu alti motociclisti de prin locurile unde vrei sa ajungi. O mana de ajutor nu strica niciodata. Eu m-am inscris in STAR si as vrea sa facem o organizatie si in Romania tocmai in ideeal asta - sa avem pretext pentru drumuri lungi (sa intram in contact cu alte STARuri, sa ii vizitam si sa ne cunoastem)

Cu "aventura" - cei care stau numai in fata televizorului sau a calculatorului poate nu ar fi fost multumiti nici daca te duceai la Polul Nord cu motocicleta. Pentru cei care mai si calatoresc eu cred ca a fost foarte interesanta, mai ales ca ai dat destule detalii si informatii turistice. Daca poti, ar fi de asemenea interesant daca ai mai completa si cu alte informatii legate de calatoria in sine - cat a durat pregatirea, de unde ai cules informatiile, buget etc

 

 

Pentru ca n-am ajuns in Serbia, sarbii sunt de vina . :) si eu , pentru ca nu m-am gandit la impedimentul asta!

*Aviz celor ce vor sa treaca pe la ei!

 

Despre poze...blogspot incarca imagini in blog, stocandu-le in picassa. Am cont, desigur, dar am 3 bloguri si am ajuns la o limita...pe care o repar, cumva.

Promit sa revin cu anunturi despre expozitie, sperand sa nu devin foarte enervanta!

 

...pentru ca, pe alocuri, am vorbit putin despre planurile pentru anul viitor, am mai facut un pas si am inaintat ideea continuarii Put me on the map! pe un site ce sustine oameni si idei... Aici, as avea nevoie de ajutorul vostru si daca aveti putin timp, puteti vota proiectul urmand linkul de mai jos :

 

Visit My Website

 

 

Promit sa nu fie degeaba!

Multumesc!

Mesaj completat

daca n-ati intrat inca pe link...dezvolt aici planul Put me on te map! pentru 2011.

Nu vreau sa par rautacioasa, dar vad ca ideile circula repede...

 

deci, continui ce mi-am propus in 2010, dar pe alte meleaguri...

 

In mintea fiecaruia exista, printre dorinte si amintiri, un loc special, primul ce-I vine in minte gandindu-se la lumea ce ne inconjoara, dar la care poate ca nu a ajuns niciodata... Daca sunteti in aceasta situatie, va propun un targ: "locul vostru special" sa devina si "al meu"! Vorbiti-mi despre locul „acela”,marcati-l in traseul meu...iar la intoarcere va veti primi fotografia, o imagine unica, exact asa cum v-o doriti...

Asadar...scriu in nisipul Oceanului Indian, pe o stanca din Nepal si pe alte ziduri de vreti, imortalizez un panda rosu sau soarele Indiei la apus , arunc o barcuta de hartie in Marea Caspica, caut urme ale razboi sau zambetul unei kazace...etc, etc...etc...

La intoarcere...voi desena harta pe care o vom crea impreuna, intr-o expozitie care sa contina toate fotografiile daruite si nu numai .Proiectul solitar fotografie-expeditie euro-asiatica, pe motocicleta-etapa a IIa, cuprinde

 peste 40.000 de km, pana in India- atingand cea mai sudica regiune a tarii...Tamil Nadu, si cel mai sudica asezare Kanyakumari.

 

In momentul asta, traseul cuprinde 16 tari: Turcia, Armenia, Azerbaijan,Rusia, Kazakhstan, Kyrgyzstan,Tajikistan, Jammu and Kashmir-India, INDIA, Nepal, Myanmar, Bangladesh, Sri Lanka, Ucraina-Romania, insa iau in calcul tot mai serios varianta traversarii Marii Arabiei cu feribotul, pe coasta indiana, trecand astfel prin Siria, Arabia Saudita, Yemen si Oman.

 

post-12069-1290855422_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRECEDENT:

etapa 1 a proiectului Put me on the map! , intre 28 august- 27 septembrie 2010, pe parcursul a 9300 de km, cuprinzand 11 tari din Europa,pana la tarmul Marii Nordului.

Expozitia ce urmeaza acestei calatorii are loc incepand cu 20 decembrie 2010, la Clubul Taranului, Bucuresti.

Aici va astept la un vin, fiert sau nu, povesti si muzica buna.

Povestea se afla pe www.2wheelseye.blogspot.com

Editat de lexandra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu spui ca mergi tot cu motocicleta!

 

Noul proiect este mult mai ambitios decat primul. Sunt convins ca o sa iti duci calatoria pana la capat si vom avea parte de multe alte fotografii inedite.

Totusi, cred ca este ceva care nu se potriveste in ideea ta si cred ca ar trebui sa te gandesti la o abordare diferita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu spui ca mergi tot cu motocicleta!

 

Noul proiect este mult mai ambitios decat primul. Sunt convins ca o sa iti duci calatoria pana la capat si vom avea parte de multe alte fotografii inedite.

Totusi, cred ca este ceva care nu se potriveste in ideea ta si cred ca ar trebui sa te gandesti la o abordare diferita.

 

 

 

cu motocicleta, cum altfel?! :)

 

la ce te referi...? La "provocarea" legata de imagini...?

Multumesc pentru incurajari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-ati intrat inca pe link...dezvolt aici planul Put me on te map! pentru 2011.

Nu vreau sa par rautacioasa, dar vad ca ideile circula repede...

 

deci, continui ce mi-am propus in 2010, dar pe alte meleaguri...

 

In mintea fiecaruia exista, printre dorinte si amintiri, un loc special, primul ce-I vine in minte gandindu-se la lumea ce ne inconjoara, dar la care poate ca nu a ajuns niciodata... Daca sunteti in aceasta situatie, va propun un targ: "locul vostru special" sa devina si "al meu"! Vorbiti-mi despre locul ?acela?,marcati-l in traseul meu...iar la intoarcere va veti primi fotografia, o imagine unica, exact asa cum v-o doriti...

Asadar...scriu in nisipul Oceanului Indian, pe o stanca din Nepal si pe alte ziduri de vreti, imortalizez un panda rosu sau soarele Indiei la apus , arunc o barcuta de hartie in Marea Caspica, caut urme ale razboi sau zambetul unei kazace...etc, etc...etc...

La intoarcere...voi desena harta pe care o vom crea impreuna, intr-o expozitie care sa contina toate fotografiile daruite si nu numai .Proiectul solitar fotografie-expeditie euro-asiatica, pe motocicleta-etapa a IIa, cuprinde

 peste 40.000 de km, pana in India- atingand cea mai sudica regiune a tarii...Tamil Nadu, si cel mai sudica asezare Kanyakumari.

 

In momentul asta, traseul cuprinde 16 tari: Turcia, Armenia, Azerbaijan,Rusia, Kazakhstan, Kyrgyzstan,Tajikistan, Jammu and Kashmir-India, INDIA, Nepal, Myanmar, Bangladesh, Sri Lanka, Ucraina-Romania, insa iau in calcul tot mai serios varianta traversarii Marii Arabiei cu feribotul, pe coasta indiana, trecand astfel prin Siria, Arabia Saudita, Yemen si Oman.

 

post-12069-1290855422_thumb.jpg

PRECEDENT:

etapa 1 a proiectului Put me on the map! , intre 28 august- 27 septembrie 2010, pe parcursul a 9300 de km, cuprinzand 11 tari din Europa,pana la tarmul Marii Nordului.

Expozitia ce urmeaza acestei calatorii are loc incepand cu 20 decembrie 2010, la Clubul Taranului, Bucuresti.

Aici va astept la un vin, fiert sau nu, povesti si muzica buna.

Povestea se afla pe www.2wheelseye.blogspot.com

 

Asadar...scriu la calculator, pe forum, BAFTA!

Caut originalitate, iar in al tau topic o gasesc.

 

Locul special, al fiecaruia, nu poate fi impartit...

Editat de mdm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Nu vreau sa par rautacioasa, dar vad ca ideile circula repede...''

 

Ma tenta sa fiu rautacios cu asta afirmatie, necitind si ,,concurenta'', dar...asta-i viata. Vindem, revindem kilometri, pietre, povesti, visuri...chiar si roata reinventata.

 

Ai o infinitate de plusuri, fructifica-le ceva mai agresiv...

 

Mesaj completat

deci, continui ce mi-am propus in 2010, dar pe alte meleaguri...

 

In mintea fiecaruia exista, printre dorinte si amintiri, un loc special, primul ce-I vine in minte gandindu-se la lumea ce ne inconjoara, dar la care poate ca nu a ajuns niciodata... Daca sunteti in aceasta situatie, va propun un targ: "locul vostru special" sa devina si "al meu"! Vorbiti-mi despre locul „acela”,marcati-l in traseul meu...iar la intoarcere va veti primi fotografia, o imagine unica, exact asa cum v-o doriti...

Asadar...scriu in nisipul Oceanului Indian, pe o stanca din Nepal si pe alte ziduri de vreti, imortalizez un panda rosu sau soarele Indiei la apus , arunc o barcuta de hartie in Marea Caspica, caut urme ale razboi sau zambetul unei kazace...etc, etc...etc...

La intoarcere...voi desena harta pe care o vom crea impreuna, intr-o expozitie care sa contina toate fotografiile daruite si nu numai .Proiectul solitar fotografie-expeditie euro-asiatica, pe motocicleta-etapa a IIa, cuprinde

 peste 40.000 de km, pana in India- atingand cea mai sudica regiune a tarii...Tamil Nadu, si cel mai sudica asezare Kanyakumari.

 

In momentul asta, traseul cuprinde 16 tari: Turcia, Armenia, Azerbaijan,Rusia, Kazakhstan, Kyrgyzstan,Tajikistan, Jammu and Kashmir-India, INDIA, Nepal, Myanmar, Bangladesh, Sri Lanka, Ucraina-Romania, insa iau in calcul tot mai serios varianta traversarii Marii Arabiei cu feribotul, pe coasta indiana, trecand astfel prin Siria, Arabia Saudita, Yemen si Oman.

post-12069-1290855422_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRECEDENT:

etapa 1 a proiectului Put me on the map! , intre 28 august- 27 septembrie 2010, pe parcursul a 9300 de km, cuprinzand 11 tari din Europa,pana la tarmul Marii Nordului.

Expozitia ce urmeaza acestei calatorii are loc incepand cu 20 decembrie 2010, la Clubul Taranului, Bucuresti.

Aici va astept la un vin, fiert sau nu, povesti si muzica buna.

Povestea se afla pe www.2wheelseye.blogspot.com

 

Ca sugestie...ar creste eficienta ideii, poate s-o materializa, prin postarea unui nou topic, partea a doua, in care sa-ti prezinti visul, adica ,,Put me on the map-2''.

Pe ast topic sunt ceva pagini, si-si pierde agresivitatea...

 

My parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Nu vreau sa par rautacioasa, dar vad ca ideile circula repede...''

 

Ma tenta sa fiu rautacios cu asta afirmatie, necitind si ,,concurenta'', dar...asta-i viata. Vindem, revindem kilometri, pietre, povesti, visuri...chiar si roata reinventata.

 

Ai o infinitate de plusuri, fructifica-le ceva mai agresiv...

 

Mesaj completat

 

 

Ca sugestie...ar creste eficienta ideii, poate s-o materializa, prin postarea unui nou topic, partea a doua, in care sa-ti prezinti visul, adica ,,Put me on the map-2''.

Pe ast topic sunt ceva pagini, si-si pierde agresivitatea...

 

My parere.

 

 

 

*mdm:

Multumesc! Agresivitatea nu-mi prea sta in fire...dar promit sa ma straduiesc!

 

Tatal meu a postat la un momendat aici si spunea ceva de intalnit la o bere... Cu bere sau nu, poate cu vin fiert va astept cu mare drag pe toti la Clubul Taranului pe 22 decembrie , de la 19.00 la ...expozitia de fotografie promisa.

 

 

post-12069-1291478751_thumb.jpg

Editat de lexandra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad daca am priceput. Daca pun cap la cap toate informatiile de la tine ar trebui sa inteleg ca expozitia incepe pe 22 decembrie si se termina candva, in ianuarie? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad daca am priceput. Daca pun cap la cap toate informatiile de la tine ar trebui sa inteleg ca expozitia incepe pe 22 decembrie si se termina candva, in ianuarie? :angryfire:

 

 

 

...Din pacate, zilele trecute am schimbat data pe 21, tot de la 19, intrucat dupa vernisaj va fi concert Partizan (cu Artan).

Si da, va tine pana undeva la mijlocul lui ianuarie 2011...insa vernisajul e pe 21.

Va astept cu drag!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3...2...1...

 

Bafta!

 

 

Sa fie!

Multumesc! Va astept in numar cat mai mare si , sper sa am si "maimuta" acolo. :rolleyes:

 

VERNISAJ „”Put me on the map!”

 

Expozitie de Fotografie Alexandra Oancea

 

 

Pe 21 decembrie 2010, ora 19.00, va invitam la Clubul Taranului, la vernisajul expozitiei de fotografie semnata Alexandra Oancea.

Rezultat al unei calatorii solitare in Europa , pe motocicleta, expozitia surprinde oameni si locuri, gesturi si sentimente captate in cele 30 de zile pe doua roti.

Muzica strazii, oameni,mere, strudel, oameni, Alpi,ciocolata, Mozart, lacuri, catedrale, porturi, paine, Marea Nordului, branza si saboti, oameni, mori de vant si canale adormite, jucarii, biserici, oameni, barci, faruri, nisip, oameni, strazi, cladiri, arhitectura, castele, oameni, benzinarii, ploaie, apusuri, munti, ciudatenii, oameni, povesti, sentimente, culori, trairi...oameni...

 

Etapa 1 a proiectului „Put me on te map!”a avut loc intre 28 august -27 septembrie, 30 de zile si 9300 de km, 11 tari din Europa, pana la tarmul Marii Nordului-Olanda si Belgia.

 

Proiectul „Put me on the map!” continua, iar planul pentru anul 2011, cuprinde peste 40.000 de km, pana in India- atingand cea mai sudica regiune a tarii...Tamil Nadu si cea mai sudica asezare Kanyakumari.

 

Expozitia reprezinta o selectie din peste zece mii de imagini, iar intreaga poveste se poate citi pe www.2wheelseye.blogspot.com .

Va asteptam la o seara de povesti si muzica buna.

 

Dupa, destindem atmosfera cu un concert Partizan!

 

 

Cu sprijinul: Clubul Taranului, Ciao.ro

post-12069-1292663778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce barfe sa fie daca totul a iesit bine? :lol: Pe mine personal m-a amuzat uimirea Alexandrei cand m-am bagat in seama cu ea asa, netam nesam :lol: Dar in rest, n-am nimic de comentat sau criticat. :moto: Bravo ei pentru ceea ce face, succes in continuare :cheers: Si sper sa ma scuze atunci cand am vorbit nici macar nu m-am prezentat. Eram ca picata din luna in momentul ala :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...