Sari la conținut

Schema Electrica Simson?


kharly
 Share

Postări Recomandate

nu avetzi careva transformarea,schema electrica de simson sport de la 6 v la 12 v? ce aprindere se potriveste? merg aprinderea de misk? pot sa pun aprindere electronica de pe scuter cu putzine modificari? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun topic, haideti s-o lamurim odata, care si-a facut sau hai sa ne dam cu parerea. Eu pe-al meu vreau sa-l modific astfel incat sa pot pune la loc, fara bataie de cap, totul original.

M-am gandit sa iau un alternator de scuter, sa-i dau afara (are cateva nituri) piesa aia care intra pe conul de la ambielajul de scuter si sa-i fac alta potrivita pentru conul de Simson. Pun rotorul si statorul fara sa modific nimic din capacul din fata, iau un magnetou vechi fara bobina - pentru platina si avans centrifugal - o bobina mica pe 12 - ma dispera aia de dacie - un releu de incarcare de japo si voila - incarcare si lumini beton. Trebuie schimbate niscaiva fire (respectiv conexiunile) din contactul original (e schema pe www.dynamo.mz-b.de). Trebuie gandita instalatia electrica astfel incat sa ai firele originale si sa poti sa fol si schema cu bobina si releu - o s-o fac in curand, cand o sa am timp.

 

Ma gandeam la alternatorul de scuter pt ca e mic si incape in fata fara garnitura de distantare de la capac, fara strunjit din locul original de prindere al alternatorului original etc. Sa vad pe unde gasesc; ma gandeam la aia la Paneuro la piese de schimb Piaggio - o fi scump?

 

Spor la treaba - si mie si voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la alternatorul de scuter pt ca e mic si incape in fata fara garnitura de distantare de la capac, fara strunjit din locul original de prindere al alternatorului original etc. Sa vad pe unde gasesc; ma gandeam la aia la Paneuro la piese de schimb Piaggio - o fi scump?

 

 

 

am si eu un scuter pe acasa

mam gandit la el...dar multzi au spus ca nu se poate eu am zis ca as lasa cu tot cu aprindere sa fie electronica cu tot cu senzori bobine si tot dar din pacate e prea mare mai am una de pe un motor de minarelli aia ar fi buna dar pb la ea e ca e pe sens invers fatza de simson se invarte invers am incercat sa gasesc aprinderi originale dar nu mau au niki un magazin pe stoc...o sa mai incerc prin pietze sunt alea mai noi pe 12v daca am gasi una de aia ar bestiaal bafta!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...