Sari la conținut

Mv-agusta


AndreiPetra
 Share

Postări Recomandate

Parere... ce..??...nu se citeste pe fata mea?!?

post-6-1060370850.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care "stramba" din nas la performantele italienelor si elogieaza motoarele japoneze am uitat sa spun Cagiva si MV-Agusta sunt echipate cu motoare SUZUKI si nu sunt singurele firme italiene ce colaboreaza cu japonezii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Chiar daca sunt echipate cu motoare japoneze, partea care nu tine de propulsie lasa de dorit... feeling, comoditate, exploatare cotidiana (nu pe pista...). Dar e foarte frumoasa si mai ales suna foarte fain...

 

 

Cu scuzele de rigoare trebuie sa-ti spun ca pentru un Mototrmaniac esti cam "subtire" informat. Programul de cercetare la Cagiva (MV Agusta) este comun cu cel de la Suzuki de mai bine de 6 ani in felul acesta japonezii isi vand marfa sub acoperisul unei firme europene pe care au salvat-o de la faliment . Avantajul lor este "fentarea"(in mod legal) a taxelor CEE.

Daca imi permiti un sfat ar fi bine sa nu te mai lasi influentat de "pisicile carora le pute locul unde nu pot ajunge".

Nu am veleitati sportive nici nu sunt un super-cunoscator , dar am incercat multe motoare japoneze si europene si am constatat ca din pc. de vedere "domestic" sunt O.K. 99,99%.

Nu pot sa-mi dau cu parerea care dintre ele ar fi mai bune pe pista pt. ca nu am talentul, indemanarea si priceperea respectiva iar cei care participa efectiv la curse(vorbesc de romani) nu au SPONSORII care sa le plateasca achizitionarea si prepararea unei astfel de "scule" dupa care ei sa poata face comparatii.

Stiu o sa spui ca "afara" sunt banii necesari iar eu o sa-ti raspund ca sunt si interese in spatele banilor.Tu incerci sa compari spre exemplu un Z9 sau SLK cu un Lamborghini sau Ferrari ..don't work!

In speranta ca nu te-ai suparat pe mine iti urez bafta si posibilitatea de a face macar cateva ture cu un MV Agusta, Bimota Benelli sau Laverda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca nu m-am suparat, dar chiar iti multumesc pt sfaturi si informatii... Sa sti ca m-am informat si eu ulterior si ai dreptate in privinta colaborarii cu Suzuki. Insa, din pacate, feelingul si asamblarea tot nu se ridica la nivelul japonezelor. Eu am mers destul de multisor cu un Ducati Monster 900 si mi-i sa parut tare slabutz la nivelul finisajelor si a compactitatii ansamblului (motor, cadru, ciclistica...). Recunosc cu regret ca n-am incercat inca o MV Augusta dar s-ar putea sa am norocul acesta cat de curand in Italia si mai povestim de pareri dupa poate... Eu insa sunt in continuare (si poate de aceea si refuz suprematia italiana) anti-italieni la toate domeniile auto-moto, cu mici exceptii. Si asta nu din cauza esteticii sau performantelor... Ata ete :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand in nici un domeniu nu este bine sa ai idei preconcepute este impotriva progresului.

In al doilea se pare ca Ducati-ul pe care ai calarit era pe moarte.

Tocmai ce reprosezi tu "broscanilor " cauta japonezii la italieni si cumpara fara a se sfii sa recunoasca.

Daca vrei sa faci o comparatie intre japoneze si italiene treci pe la mine si varul meu. Avem 2xGSXR 1100,1x GSXR 750, un FZ 750.un Shadow,un Kawasaki ZZR, Kawasaki 500 KLE,Ducati 906 Paso, Ducati SS Junior, 2xCagiva F600,un Cagiva Mito EV.,un Aprilia Futura 125 ai ce COMPARA si eventual cumpara;dupa asta mai vorbim cum este cu ciclistica.

Japonezii sunt tari prin performantele deosebite ale motoarelor care impreuna cu ciclistica italienilor ii fac aproape de neinvins. "Orezarii" sunt foarte pragmatici nu pierd timp si bani sa inventeze ceva ce altii au testat de mult; cumpara , adapteaza la ce au ei mai bun si reusesc sa "arunce piata in aer".

In Biblie se spune ca rasa galbena va domina (si toata lumea s-a gandit la razboi).

Ei bine ne domina de mult--prin civilizatie.respect fata de munca,bun simt,realism, politica economica si lista poate continua.

Cu parere de rau dar nici acum nu pot sa-ti dau dreptate. Oricum apreciez faptul ca ai verificat ce ti-am spus un lucru f.f.bun dar din pacate f.f. rar intalnit la cei din generatia ta.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la ce te referi cand spui de generatia mea, deoarece cei din generatia mea sunt cei care citesc cam cel mai mult in ceea ce priveste noutati si inovatii tehnice, pt ca nu au destula experienta on-road si incearca sa gaseasca raspunsurile de la altii. Deci, cred ca si daca n-ai "calarit" foarte multe motoare, dar ai citit si te-ai informat destul de prin mai toate mediile media posibile, atunci poti sa afirmi niste chestii... Mai ales ca sunt destul de umblat prin lume si cam peste tot pe unde ajung iau cat de multe si de diferite reviste moto (Superbike - Anglia, MO - Franta, Germania, Moto Revu - Ungaria, Motorrad - Germania). Recunosc insa ca la ce "batalion" de cai putere aveti voi acolo nu prea pot sa ma contrazic cu tine... deci, AI DREPTATE :) Si intr-adevar, frane ca Brembo si jenti ca Marchesini nu prea face nimeni, nu?

Hai sa lasam divergentele deoparte si sa revenim la subiectul forumului, ca e pacat de asa frumusetze de motor sa nu fie laudat... ca-i frumos!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motormaniac1 ? Tu cine esti ma?

 

Am citit tot ce-ai publicat in PRO-BIKE si mi-am pierdut timpul.

 

MV-AGUSTA este motocicleta cu cea mai buna ciclistica din tot ce e in Tara Romaneasca.

 

Sabin Zabarcencu Test Pilot Moto-Life

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Sabine... Imi pare rau ca nu am fost de acord cu o parere care de altfel e cam impartita... O sa incerc pe viitor sa-mi pastrez parerile care nu sunt testate 100% de mine pe viu... Pacat insa ca asa cum "imi dau eu cu parerea" o fac si majoritatea celor care scriu aici si cred ca ma incadrez in peisajul acestui site. Nu ca as fi un mare experimentat al pilotajului sportiv (asa cum afirmi tu ca esti...), dar totusi nici un amator nu ma consider. Poate ca am si eu unele pareri, mai mult sau mai putin subiective, asupra fenomenului moto... Oricum te sfatuiesc ca de acuma incolo unde vezi o casca galbena cu un ranjet ironic sa sti ca-ti este destinat si incearca sa nu mai citesti ce postez eu... Merci mult!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...