Sari la conținut

Cought Red Handed


necu2k5
 Share

Postări Recomandate

salut tuturor!

am 16 ani, sunt la scoala de soferi Subcategoria A1, mi-am luat anticipat un scuter FB 49cmc, si azi am fost cu el la RAR sa pot sa-l inmatriculez. Am luat cu mine un amic, deoarece nu stiam pe unde vine RAR-ul... si cum mergeam noi pe strazi laturalnice, pe dig-uri de piatra (in afara domeniului public), intram pe o straduta care de fapt era drum public si dintr-o mie de masini care puteau sa ne vada ne-am intalnit cu politia... (mare mare prostie am facut... credeam ca-i straduta, nu strada principala)... si mi-au cerut actele, bineinteles ca nu aveam nici permis, nici inmatriculata nu era si spre rusinea mea nici casca nu o aveam pe cap... vine copilotul (ajutorul de comandant, ce era dansul) la mine dupa un timp (dupa ce l-au bagat pe amicul asta al meu in masina sa dea o declaratie cum ca am venit pe langa ea pe digul de piatra si cand sa intram pe straduta, ne-am suit pe ea si am mers 5m si am dat de ei...) si-mi zice sa stau linistit ca nu imi face dosar penal, ci doar o amenda in cel mai rau caz... eu ma simteam salvat de la innec... si m-au pus si pe mine sa dau o declaratie.

Comandantul (sau ce grad avea dansul care conducea masina) le-a spus alor mei ca o sa pastreze ei declaratiile noastre si cand o sa imi iau permisul si o sa-l inmatriculez, sa ma duc la ei ... (presupun ca sa-mi scrie amenda) si scap fara dosar penal...

Acuma problema mea... enigma in care ma aflu... este daca politistul isi tine vorba si nu trimite mai departe la procuratura declaratiile alea si sa dau de necaz mai mare atunci, sau este om de omenie si ma iarta, ca doar n-am omorat pe nimeni si n-am ofensat pe nimeni.

Voi ce pareri aveti ? Va spun voua asta ca poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, ceva... Voua vi s-a intamplat asa ceva ? Ati scapat usor ?

 

Va multumesc pentru ca ati stat sa cititi frazele alea si va salut si va respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuteru tau e de 49 cm3?in acte e limitat la 45km/h?

daca da da-i drq de prosti...nu au ce sa-ti faca,doar sa-ti dea amenda ca nu purtai casca...

stai linistit ca nu a a ajuns nimeni(din cate stiu eu) ladosar penal din cauza unui scuter!

lanoi nu ne face politia nimic daca nu e inmatriculat...si dc ne opreste ne cere buletinul,atat..nici macar actele de la scuter nu ne cere..de carnet nu mai zic...

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/offtopic:

 

straniu... acuma vad pe discovery la world biker build-off ca unu care construia motociclete nu avea permis si l-a prins politia si i-a zis:

"Amenda pentru ca nu ai permis pentru motocicleta, si avertisment ca nu ai inmatriculare si asigurare la ea"

Asa-i ca difera legile ? Ca si cei care le propun si le voteaza, de altfel :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moama... ;) cum le vorbeste cu "dansul" :angryfire: hai mah ce naiba crezi k se complica el pt o chestie asa mica nu o sa patesti nimic mah mai ales ca din septembrie scuteru de 50 trebuia doar inregistrat nu-ti mai trebuie carnet nimik... :angryfire:

 

I shure hope your right... ca nu mai stiam de mine langa masina lor :) :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Comandant nu este grad ci poate doar FUNCTIE

2.FB Sprinter (daca asta este scuterul tau)nu necesita inmatriculare(obligatorie)asa ca poti circula lejer cu el fara permis si fara nr de inmatriculare

3.pt ce sa-ti faca dosar penal?ca nu ai purtat casca?in cel mai rau caz amenda,cred ca faza cu declaratia a fost doar vrajeala sa te sperie,sau sa te faca sa-i dai ceva "cascaval"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salut

acuma ca sa scot de la naftalina topic`ul reiau tastatul:

dupa ce m-au lasat sa-mi reiau drumul spre RAR, l-am dus la registru l-au verificat oamenii de-acolo, mi-au dat actele si in cateva zile l-am inmatriculat. intre timp imi luasem si permisul :moto:

dupa cateva luni (pe 7.12.'06) vine un domn la mine la usa cu o citatie in mana. el de fapt era un organ de cercetare penala. imi spune cu lejeritate ca sunt chemat la sediul politiei "in calitate de invinuit in cauza privind conducerea pe drumurile publice a unui motoscuter". il intreb speriat putin ce mi se poate intampla... el imi zice ca stai linistit ca nu patesti nimic, doar o amenda in cel mai rau caz (exact asa cum mi-au spus si cei 2 politzai care m-au prins, dar care nu s-au tinut de cuvant si mi-au inaintat dosarul).

ma prezint la politie cu unul din parinti, vine si organul si-ncepe si-mi ia o declaratie lunga cu lux de amanunte. in timp ce scria ca nebunu, il intreab: ati spus ca imi dati o amenda, nu incepeti si-mi luati ditamai declaratia si-mi faceti un dosar... el imi raspunde: ce amenda mai... (ma mintzise omu', el imi facea dosarul ca sa-l inainteze la procuratura :eek: )... dupa ce terminase cu birocratzia sa... imi spunea ca trebuia sa fi venit si un avocat sa ma reprezinte... am ramas :moto: (avocat ?! WTF?!?).

vine si avocatul si semneaza declaratia, o semnez si eu si iesim afara... dupa o discutie cu avocatul, acesta imi zice sa stau linistit ca nu mi se va face dosar penal (ca e prima abatere, ca nu reprezint un pericol pentru participantii la trafic) si ca ar trebui sa fie dat dosarul unui procuror nebun ca sa-mi faca mie dosar penal...

am stat linistit, am intrat in '07 linistit si pe 12.01.'07 imi vine la usa o scrisoare de la Parchetul Targoviste prin care ma anuntau ca: "se dispune scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului eu" si ca imi dadeau cheltuieli de judecata in valoare de 30 RON, dar care vor ramane in sarcina statului...

deci in doua cuvinte: "am scapat"... legile romane nu sunt chiar atat de stricte. poate daca aveam casca atunci cand m-au vazut politzaii poate nu mai batea asa la ochi si nu-si mai ziceau "asta n-are casca deci ii dam amenda cel putzin :evil: ...".

 

concluzie: purtati casti :D si nu va aventurati fara sa fiti in regula, ca nu stiti niciodata de unde sare iepurele....

 

mersi ca ati mai stat si de asta data sa cititi randurile de mai sus si va salut :moto: :angry:

 

 

CHEERS! :cheers:

Editat de necu2k5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dosar penal facut d-ampulea!!! :cheers: :eek: :D

 

daca scuterul ala avea trecut in acte vit max 45 la ora nu trebuia sa ai nici o problema!!!!

 

a fost o discutie mai veche cat inca legislatia nu era modificata si erau multi care sustineau ca se face dosar penal si te condamna cand eu spuneam ca singura solutie la un asemenea dosar e NUP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alta zi, alta problema....

fiind o zi frumoasa, am scos scuterul din garaj (garajul il am intre 2 magazine intr-un mic loc inchis, pe platoul din oras, o piata mare unde la vre-un eveniment se ansambleaza o scena, se aduc masini pentru a li se face reclama, stau oamenii cu tarabe de martisoare, nu circula masini etc.) si m-am plimbat prin oras... a venit vremea sa-l bag inapoi in garaj. urc pe trotuar, merg pe marginea platoului, si il asez in fata usilor ca sa-l bag inauntru. in momentul acela vin 3 politisti comunitari (doi... si o femeie) si-mi cer buletinu... vezi Doamne ca n-am voie sa circul cu scuterul pe acel platou pentru ca mi-ar trebui o autorizatie de la primarie ca sa pot circula pe-acolo... eu le zic "domne eu merg nici 50m pentru ca aici il tin, aici am garajul!". ei sarisera toti cu gura pe mine ca "nu ai voie, ca poate dai peste vre-un copil, ca nustuce si nustucum"... femeia aia incepea sa-mi noteze datele din buletin intr-un carnetel si unul din cei doi barbati incepe si cauta printr-o carticica sa-mi demonstreze el mie ca este stipulat undeva ca n-am voie sa circul cu scuterul pe-acolo... si scria ca "autoturisemele si mopedurile nu au voie sa circule prin parcuri si spatiile verzi" ... ma uitam la el :moto:

imi venea sa-i zic "bai nenicule esti handicapat ? yo nu circul cu <<mopedu>> meu de placere pe platou si nu ma dau de-adura cu el yo doar il aduc in garaj" ...

a.... si cica amenda ar fi intre 2.000.000 si 5.000.000... si draq sa-i ia de m-a mai oprit vre-un comunitar d-asta sa-mi zica asa ceva de cand tot scot scuterul din garaj.... s-au gasit aia mai cu motz :cheers: :D

deci asa ceva nu scrie in legislatia pe care am citit-o pentru permis, ei imi aratau o carticica de parca era de bancuri... si n-aveam de unde sa stiu...

a... si cand mi-am luat prima data scuterul n-aveam permis si am intrebat politistii pe unde ma pot plimba linistit... ei mi-au zis ca pe platoul prefecturii (acolo unde am garajul), prin parc etc...

asadar aia erau niste tampiti! :angry: dar mi-au dat doar un avertisment...

 

 

voi ce parere aveti... ? vi se pare normal ca pentru o astfel de chestie sa iei o amenda destul de mare ?

ce naiba si pe domeniul ne-public iti trebuie autorizatie/permis... ce uameni...

 

 

CHEERS M8S! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba lasa-i sa manance aiurea din gura ca aia nu au nici o treaba cu viatza (Rupti de realitate).

Astia cauta motive ca sa iti ia datele si sa arate la sectie cat de grozavi sunt ei!

Si pe mine m-au luat gaborii ca am fluerat dupa ora 22:00 :cheers: si cica imi da amenda 2 mil. :eek: si tot am primit amenda aia din vara. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...voi ce parere aveti... ? vi se pare normal ca pentru o astfel de chestie sa iei o amenda destul de mare ?

ce naiba si pe domeniul ne-public iti trebuie autorizatie/permis... ce uameni...

CHEERS M8S! :scratch:

 

Frate da-i in poola cui vrei u...te iei cu ei in gura pana ii convingi k ai dreptate(k nu te plimbi acolo de placere)...

La mine in oras e un platou in fata primariei cu un parculetz prin care ma dau de fiecare data ca acolo avem loc de intalnire.Ne-a luat si pe noi intr-o seara un sectorist fiind vreo 30si ceva cu vreo 20 de scutere pe platoul ala.Cand am inceput sa facem toti gura si sa radem de el a kemat pe unu de la rutiera care era mai putin crizat si nu ne injura k ala.Ne-a vorbit frumos omu si nu ne-a intrebat de acte si de permis k nu eram pe drum public,noi am inteles si am plecat de acolo dar scuterele nu le-am mutat nici morti de acolo...sectoristu super-ofticat a inceput iar sa urle k nu accepta el asa ceva la el pe sector si dak ne prinde dupa ora 23:00 cu scuterele ne da amenda pt deranjarea ordinii si linistii publice :cheers: :) :blbl: .Am inceput toti sa radem si l-am pus sa ne arate legislatia si sa ne arate unde scrie k nu avem voie sa circulam cu ele dupa 23:00...A inceput baiatu sa ne injure iar si sa faca skndal,noi faceam mijto de el,intre tp ala de la circulatie se umflase de ras si a plecat,iar noi am luat scuterele si am depus o declaratie fiecare la politie cum k am fost jugniti de un politist super nervos k la 2 zile sa aflam ca era beat si nu mai practica meseria asta...Asa k nu te mai lua u dupa ei frate k doar nu ai facut nik rau...noi am facut si tot noi am avut dreptate.Nu neaparat k am facut rau dar galagie tot mai faceam k ne rupeam in figuri pe platoul ala cu skeme si curse...Lasa-i in durerea lor k sunt crizati de viata si nu au dreptate kiar de fiecare data...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate da-i in poola cui vrei u...te iei cu ei in gura pana ii convingi k ai dreptate(k nu te plimbi acolo de placere)...

La mine in oras e un platou in fata primariei cu un parculetz prin care ma dau de fiecare data ca acolo avem loc de intalnire.Ne-a luat si pe noi intr-o seara un sectorist fiind vreo 30si ceva cu vreo 20 de scutere pe platoul ala.Cand am inceput sa facem toti gura si sa radem de el a kemat pe unu de la rutiera care era mai putin crizat si nu ne injura k ala.Ne-a vorbit frumos omu si nu ne-a intrebat de acte si de permis k nu eram pe drum public,noi am inteles si am plecat de acolo dar scuterele nu le-am mutat nici morti de acolo...sectoristu super-ofticat a inceput iar sa urle k nu accepta el asa ceva la el pe sector si dak ne prinde dupa ora 23:00 cu scuterele ne da amenda pt deranjarea ordinii si linistii publice :scratch: :blbl: :cheers: .Am inceput toti sa radem si l-am pus sa ne arate legislatia si sa ne arate unde scrie k nu avem voie sa circulam cu ele dupa 23:00...A inceput baiatu sa ne injure iar si sa faca skndal,noi faceam mijto de el,intre tp ala de la circulatie se umflase de ras si a plecat,iar noi am luat scuterele si am depus o declaratie fiecare la politie cum k am fost jugniti de un politist super nervos k la 2 zile sa aflam ca era beat si nu mai practica meseria asta...Asa k nu te mai lua u dupa ei frate k doar nu ai facut nik rau...noi am facut si tot noi am avut dreptate.Nu neaparat k am facut rau dar galagie tot mai faceam k ne rupeam in figuri pe platoul ala cu skeme si curse...Lasa-i in durerea lor k sunt crizati de viata si nu au dreptate kiar de fiecare data...

 

treburi deastea se intampla, dar daca esti singur, cum este necu, nu cred ca ai avea tupeu sa te legi de politai. :)

ca daca vrea, si este cat de cat cu cap, iti gaseste ceva si iti fute o amenda :) de nu iti mai tre tie sa comentezi :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.... si comunitarii astia in loc sa aiba grija de oameni sa nu mai fie jefuiti in plina zi stau si freaca menta pe la cafenele si se iau de cei neputiinciosi ca mine :scratch:

si cine si-ar dori o amenda de 2 pana la 5 mil doar pentru ca a urcat cu roata pe platou... aiurea... politai incapatanati... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

intrebare: si-a luat cineva amenda de la politistii comunitari pentru ca a fost prins circuland cu scuterul prin parc sau pe spatii verzi? :rock:

 

numai bine :moto:

Io nu mi-am luat niciuna cand aveam scuter si mergeam des prin Parcul Circului.....si bagam frica in ei nu zicea nimeni nimic.....oricum fugeam :wink: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...