Sari la conținut

Probleme Aprilia RS 50


guitz
 Share

Postări Recomandate

Astazi am facut niste reglaje la Aprilia RS 50 an 2007, curatare carburator si chestii de genu dar am observat niste probleme:

1. In bord nu imi indica nivelul carburantului, doar cand e gol se aprinde becul. Am desfacut sonda din rezervor si surpriza, cineva si-a bagat nasul si a cam stricat pe acolo, din ce am vazut eu. Unde pot gasi o sonda noua, adica tot ansamblul (vezi poza mai jos)

2. In bord nu imi indica nici temperatura motorului, care e problema? Vreun senzor stricat?

3. As dori sa stiu unde are limitatoare, pentru ca in viteza 1 se tureaza pana in 12 mii, dar dupa scade si mai mult de a 4-a nu am reusit sa ii dau, se pune in cap si nu se tureaza deloc. In carburator si la toba nu mai am limitatoare, unde se afla restul?

 

post-31119-1296239160_thumb.jpg

post-31119-1296239179_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am facut niste reglaje la Aprilia RS 50 an 2007, curatare carburator si chestii de genu dar am observat niste probleme:

1. In bord nu imi indica nivelul carburantului, doar cand e gol se aprinde becul. Am desfacut sonda din rezervor si surpriza, cineva si-a bagat nasul si a cam stricat pe acolo, din ce am vazut eu. Unde pot gasi o sonda noua, adica tot ansamblul (vezi poza mai jos)

2. In bord nu imi indica nici temperatura motorului, care e problema? Vreun senzor stricat?

3. As dori sa stiu unde are limitatoare, pentru ca in viteza 1 se tureaza pana in 12 mii, dar dupa scade si mai mult de a 4-a nu am reusit sa ii dau, se pune in cap si nu se tureaza deloc. In carburator si la toba nu mai am limitatoare, unde se afla restul?

 

post-31119-1296239160_thumb.jpg

post-31119-1296239179_thumb.jpg

 

1.Eu stiu ca se aprinde becul cand intrii pe rezerva.

2. Ai deasupra setului langa bujie un senzor,verifica poate a sarit.

3.Set?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Eu stiu ca se aprinde becul cand intrii pe rezerva.

2. Ai deasupra setului langa bujie un senzor,verifica poate a sarit.

3.Set?

 

Singurul lucru care functioneaza la indicatorul pt benzina, se aprinde becul cand intra pe rezerva, in rest si daca e full nu indica nimic pe bord (bord electronic)

Poti detalia putin raspunsul la intrebarea 3?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care functioneaza la indicatorul pt benzina, se aprinde becul cand intra pe rezerva, in rest si daca e full nu indica nimic pe bord (bord electronic)

Poti detalia putin raspunsul la intrebarea 3?

 

Pai asa e facut rs-l tau ..doar atat indica,deci e ok.

3. Destul de probabil sa ai setul uzat si de asta iti pierde turele..cel mai bine scoti toata apa afara din motor si iti desfaci setul motor,daca te pricepi,carburatorul e reglat cum trebuie?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care functioneaza la indicatorul pt benzina, se aprinde becul cand intra pe rezerva, in rest si daca e full nu indica nimic pe bord (bord electronic)

Poti detalia putin raspunsul la intrebarea 3?

 

Pai asa e facut rs-l tau ..doar atat indica,deci e ok.

3. Destul de probabil sa ai setul uzat si de asta iti pierde turele..cel mai bine scoti toata apa afara din motor si iti desfaci setul motor,daca te pricepi,carburatorul e reglat cum trebuie?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care functioneaza la indicatorul pt benzina, se aprinde becul cand intra pe rezerva, in rest si daca e full nu indica nimic pe bord (bord electronic)

Poti detalia putin raspunsul la intrebarea 3?

 

Pai asa e facut rs-l tau ..doar atat indica,deci e ok.

3. Destul de probabil sa ai setul uzat si de asta iti pierde turele..cel mai bine scoti toata apa afara din motor si iti desfaci setul motor,daca te pricepi,carburatorul e reglat cum trebuie?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa fie ok ca nu imi indica nivelul benzinei din rezervor? :) Doar in momentu cand ajung pe rezerva se aprinde becul, in rest nu am cum sa aflu cata benzina e, doar ochiometric. Nu pot sti daca e plin, daca e pe jumate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa fie ok ca nu imi indica nivelul benzinei din rezervor? :) Doar in momentu cand ajung pe rezerva se aprinde becul, in rest nu am cum sa aflu cata benzina e, doar ochiometric. Nu pot sti daca e plin, daca e pe jumate.....

 

Nu ai indicator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai indicator.

 

Se pare ca nu ne prea intelegem......

 

Am desfacut sonda respectiva, (am pus si poze) si din ce mi-am dat eu seama e defecta, cineva se vede ca si-a bagat nasul, firele sunt lipite cu niste lipituri groaznice, si asa mai departe, deasta nu indica nimic pe computerul de bord. Unde as putea gasi o sonda?

Mesaj completat

Alte pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea intelege omul.. :)

OK, am inteles. ce imi recomandati in situatia asta, ca totusi in special cu benzina....sa imi indice doar cand e pe rezerva....?

 

Si legat de limitari, unde mai am ca merge 55 km/h maxim...

Mesaj completat

nu ai indicator de nivel, intelege! iar lipiturile alea asa-s ele din fabrica, nu trebuie arta acolo...

Am inteles, si totusi nu se poate face ceva modificare sa indice nivelul?

 

Si legat de limitari, unde mai sunt ca merge doar 55 km/h

Editat de guitz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles. ce imi recomandati in situatia asta, ca totusi in special cu benzina....sa imi indice doar cand e pe rezerva....?

 

Si legat de limitari, unde mai am ca merge 55 km/h maxim...

Mesaj completat

 

Am inteles, si totusi nu se poate face ceva modificare sa indice nivelul?

 

Si legat de limitari, unde mai sunt ca merge doar 55 km/h

Da de ce nu o lasi tu asa limitata pana iti iei permisul, ca pe urma ai tot timpul ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles. ce imi recomandati in situatia asta, ca totusi in special cu benzina....sa imi indice doar cand e pe rezerva....?

 

Si legat de limitari, unde mai am ca merge 55 km/h maxim...

Mesaj completat

 

Am inteles, si totusi nu se poate face ceva modificare sa indice nivelul?

 

Si legat de limitari, unde mai sunt ca merge doar 55 km/h

 

Rezolvarea ar fi..sa inveti cati km faci pana ajungi pe rezerva si atat.

 

Mesaj completat

Da de ce nu o lasi tu asa limitata pana iti iei permisul, ca pe urma ai tot timpul ?!

 

Mergi tu inafara orasului cu 55 km/h,lasa sa isi delimiteze rs-ul :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce nu o lasi tu asa limitata pana iti iei permisul, ca pe urma ai tot timpul ?!

 

Nu vad rostul permisului pentru rs. Am atestat si experienta putin peste 1 an.

Mesaj completat

Rezolvarea ar fi..sa inveti cati km faci pana ajungi pe rezerva si atat.

 

Mesaj completat

 

 

Mergi tu inafara orasului cu 55 km/h,lasa sa isi delimiteze rs-ul :) .

 

Nu sti unde are limitare, in cdi la aprindere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad rostul permisului pentru rs. Am atestat si experienta putin peste 1 an.

Mesaj completat

 

 

Nu sti unde are limitare, in cdi la aprindere?

 

Cred ca s-a referit ca iti iei dupa rs ceva mai mare.

 

Din ce stiu,cand e limitat in cdi in toate treptele nu se tureaza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-a referit ca iti iei dupa rs ceva mai mare.

 

Din ce stiu,cand e limitat in cdi in toate treptele nu se tureaza..

 

Astazi am mai umblat putin la carburator, si in 1 si 2 se duce pana in 12 mii, dupa scade, si nu am reusit sa ii dau mai mult de a 5-a pentru ca nu am turatie...

Un tip mi-a zis acu 5 min ca e posibil sa fie limitare la muzicuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mecanicul (prieten deasemenea) mi-a zis ca sigur de la aprindere, motorul are in bord 4500 km. Nu stiu ce sa mai verific si ce sa-i mai fac...

 

Nu te mai baza asa tare in kilometraj! Ala cand ramai fara baterie se reseteaza :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...