Sari la conținut

Problema acceleratie!


Postări Recomandate

Am mai vorbit intr-un alt topic despre carburatorul care il am , cat de cat am inteles care, ce si cum!

A cam trecut iarna si am zis sa imi scot motorul sa ii fac un reglaj asa cat de cat.

Pentru ce care nu stiu , la carburator a fost umblat la acel surub de reglare debit benzina, asa am fost informat aici pe forum!

Carburatorul este pentru motor de 125cc si 4 timpi!

Tot nu reuseam sa fac un reglaj bun, sub 2 ture tindea sa se opreasca motorul, la 2,5 ture totul era OK!

Problema apare intre 1500 si 2500rpm, daca "ridic" treptat turatia nu am probleme, dar daca vreau sa ii dau gaz asa dintr-o data de la turatia de la relanti, se opreste motorul, nu stiu ce sa ii mai fac, am desfacut carburtorul , curatat luna, am aflat intre timp de "tija" de la acceleratie, ma refer la acea "sarma conica" care este prins in capul cilindrului de la cablul de acceleratie, acea are 5 nivele, acea siguranta zegher care se muta, cand lam desfacut era pus la a 3 pozitie luat de la capatul tijei, am incercat diferite variante , de la a 2,4,5 pozitie, dar nimik in legatura cu accelerarea brusca!

Daca stie cineva un mic reglaj care il pot face este bine venit, sau daca se stie seriile "jigloarelor" este si mai bine , eu am citit seriile pe 2 jigloare, primul KB125A1 parca, nu mai stiu sigur KB sau KP, iar pe celalalt K40 si atat!

Cuiul ponton este bun, plutitoarele la fel!

Va rog sa ma ajutati, ca azi mam chinuit 5 ore sal fac si am facut cateva inbunatatiri, dar tot nu este cum trebuie partea cu accelleratia!

 

 

Mesaj completat

Sa rezolvat, pentru cei care au probleme , zegherul de la cui este pus la a 3 pozitie, iar surubul la mine merge la 1,5 ture, cu cat coborati zegherul cu atata cresteti turele la surubul respectiv. La 4 pozitie am ajuns la 2 ture iar la a 5 pozitie la 2,5 ture!

La a 2 pozitie nu este recomandat ca isi pierde puterea la turatie mica, leam luat azi de la capat si am gasit problema!

Multumesc mult userului care mia zis de de numarul de ture si de unde sa incept!

 

Am plecat de pe acest forum, sport la treaba celor care nu stiu nimik si sunt clantosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...