Sari la conținut

Honda NSR 125 - problema electrica


Postări Recomandate

Am o problema la NSR si nu-i dau de capat nicicum... fac un pas inainte si 5 inapoi.

 

Cu mobra asta s-a cazut anul trecut pe partea dreapta si s-au rupt ambele semnalizari. Pe partea stanga merge semnalizarea dar pe dreapta cand dau sa semnalizez se aude un bazait la releu si nu se intampla nimic. In urma cazaturii motocicleta a ramas si fara pozitie si lumina in bord.

 

Semnalizarile le-am schimbat... iar releul cred ca este bun, din moment ce semnalizeaza pe o parte.

 

Am crezut ca este un scurt intre un fir din dreapta si pozitie si am tras fire de la comanda spre semnalizari sa vad daca se rezolva problema. Problema nu s-a rezolvat si tot asa face... deci cred ca este un scurt intre firele de la releu si ALTCEVA.

 

Acum vine partea ciudata.

 

Semnalizez dreapta, releul bazaie bag in viteza si nu mai bazaie - dar evident nici nu semnalizeaza.

 

Cu pozitia situatia este in felul urmator: Am mufa de la comanda si inca 2 fire pe langa. Unde intra comanda este o mufa care se conecteaza la comanda si un fir care este +. Din comanda acele 2 fire sunt: 1 pentru claxon si celalalt pentru pozitie si faruri si blitzat. Cand conectez acel fir la acel + se stinge beculetul de neutral in bord si merg doar faza scurta, faza lunga si blitz-ul. Pozitie si lumina in bord nu am.

 

Ce s-a putut intampla la acea cazatura de imi face figurile astea? De cateva zile ma tot chinui sa-i dau de capat dar nu reusesc nicicum. In bord nu e nici un scurt pentru ca l-am deconectat si face la fel. M-am uitat si in comanda, comanda functioneaza, nu exista nici un scurt in ea. Ce sa caut? Cum pot eventual sa trag alte fire?

 

Nimeni nici o idee? Putin acolo... o sugestie macar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...