Sari la conținut

am ramas fara frana


Postări Recomandate

Mentionez ca am frana pe disc si in 4 ani de cand am scuterul nu am patit asa ceva.

Frana a functionat foarte bine pe uscat, reuseam sa blochez roata fata din mers cu putin efort asupra manetei.

 

Ei..m-a prins ploaia, si dupa ce am stat vre-o 10 minute sa se linisteasca am pelcat si am constatat ca frana pe disc nu mai prindea nici 10% ca inainte.

Am ajuns acasa, a doua zi l-am scos iar (se uscase) si am veirficat frana care isi revenise. Am trecut cu vederea.

 

A doua ploaie... la fel.. frana sanie. Am incercat sa merg putin cu frana pusa sa se incinga si sa se evapore apa, sa o folosesc mai des..degeaba. L-am lasat sa se usuce iar peste noapte dar, frana nu si-a mai revenit total !

 

Nu am vrut sa desfac pt ca maneta era TARE si NU curgea si am folosit asa:

 

-spray pt curatat frane 2 marci diferite. Efect zero, ba chiar erau si mai unsuroase.

-spray pt rost off. Efect zero deja nu mai prindea deloc deloc era muci !

 

Am zis sa desfac placutele:

 

-le-am desfacut, le-am inspectat, ferodo cel putin 5mm , pareau putin "lustruite" pe unele portiuni si am dat cu smilger. Am montat la loc .. degeaba

-le-am frecat de asfalt cum freci creta... sa le fac si mai abrazive! le-am montat..oha

-m-am uitat pe la pistonase..erau uscate, curate

-m-am uitat daca se aproprie placutle..se aproprie ambele

-am dat si cu smirghel pe disc !

-AM SCHIMBAT PLACUTELE...parca isi mai revenisera dar tot nu aveam baza in frana.

-am schimbat lichidu de frana..golit toata instalatia, suflata, aerisita vre-o 10 minute..maneta devenise si mai tare ca inainte..franele putin mai bune dar tot nu imi dau impresia de siguranta. Se franeaza dar nu sunt brutale, nu musca brusc..sunt prea elastice (mai bine nu cred ca pot sa explic)

 

 

Nu stiu ce sa ii mai fac.. acum oricat de tare apas nu mai imi scartiae roata pe asfalt, fata de inainte cand dabia o piscam si se bloca.

 

Cineva m-a sfatuit sa curat pistonasele, garniturile dar nu as vedea rostul pt ca nu curge nimic, presiunea se mentine in maneta..nu stiu ce sa mai fac

Editat de kidmeister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai se poate sa fie de la disc ? nu e subtiat pt ca are doar 12.000 km si nici placutele din fabrica nu necesita schimbare. dabia daca simt ceva rizuri la unghie pe suprafata lui, buza dinaia de uzura nici cu microscopu nu se observa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...