Sari la conținut

Se Pot Combina?


sohei
 Share

Postări Recomandate

la teorie spune ca producatorul nu recomanda.

daca uleiurile 10w40 si 10w50 apartin aceluasi brand nu e o mare problema, dar totusi cartea e carte

 

unde pot sa gasesc si eu teoria asta de la MOTUL?

ce am citit pe uleiuri la partea cu litere Standards : API SG, CCMC G-5, JASO MA. sunt identice

pe cine am intrebat ...nimeni nu a dat un raspuns exact ( ce se intampla de fapt in motor)aproximari ,

daca un ulei strica nu mai conteaza daca ii un pic sau mai mult ca ii grav oricum.

 

 

ce stiti de motul 7100 (sau 300v) . 10w40 se potriveste pt mono-cilindre

eu pot sa va zic ca nu rezista mai mult de 2000km si va patineaza ambreiajul la mono...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am amestecat motul 10w40 cu motul 10w50...este vreo greseala?

daca da de ce? multumesc

 

Nu, eu merg cu 10w40, dar asta vara n-am gasit si am pus 10w50 si apoi am completat pe drum cu 10w40 din care mai aveam un litru, si ma facut peste 6000km apoi fara nici o problema.

 

Sa nu amesteci uleiul e vrajeala producatorilor sau o fi fost adevarat mai demult, in UE e o lege care obliga producatorii de uleiuri sa le faca in asa fel incat sa poti sa le amesteci cu altele din aceeasi categorie. Pe cutia de Yacco MVX500 chiar scrie ca poate fi amestecat cu alt ulei din acceasi categorie. Prin categorie cred ca se refera la faptul ca poti sa amesteci sintetic cu sintetic sau mineral cu mineral, nu si mixt.

 

N-am amestecat nicodata uleiurile de la dif producatori dar 2 de la aceeasi producator, aceeasi categorie chiar nu are de ce sa fie o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, eu merg cu 10w40, dar asta vara n-am gasit si am pus 10w50 si apoi am completat pe drum cu 10w40 din care mai aveam un litru, si ma facut peste 6000km apoi fara nici o problema.

 

Sa nu amesteci uleiul e vrajeala producatorilor sau o fi fost adevarat mai demult, in UE e o lege care obliga producatorii de uleiuri sa le faca in asa fel incat sa poti sa le amesteci cu altele din aceeasi categorie. Pe cutia de Yacco MVX500 chiar scrie ca poate fi amestecat cu alt ulei din acceasi categorie. Prin categorie cred ca se refera la faptul ca poti sa amesteci sintetic cu sintetic sau mineral cu mineral, nu si mixt.

 

N-am amestecat nicodata uleiurile de la dif producatori dar 2 de la aceeasi producator, aceeasi categorie chiar nu are de ce sa fie o problema.

 

 

multumesc ...multumesc...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...