Sari la conținut

moped


talpespeed
 Share

Postări Recomandate

El a intrebat de moped. Daca ai gasi un piagio SI 3 din ala cu aprindere electronica si pompa de ulei, e super, dar sa fie aproape nou cu piese originale nu.... Ala merita si sunt ieftine pe la 6-7 mill :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar motorul de ciao a fost si este un motor fiabil si usor de exploatat (simplu si rezistent) caruia o data facuta o reparatie capitala rezista multi ani fara sa il repari.

In plus ciao consuma putin avand o cilindree de 38 cm3 insa cadrul motoretei neavand un sistem de suspensie eficient se va fisura pe ici colo din cauza gropilor si a vibratiilor.

 

Mopedele sofisticate cu pompe de injectii si alte piese complicate nu recomand.Recomand un motor cat mai SIMPLU si bine facut.

 

Solutia mea ar fi un Piaggio si 2. (de evitat cu aprindere electronica si de preferat cu platina).In plus este mult mai comod decat un ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar motorul de ciao a fost si este un motor fiabil si usor de exploatat (simplu si rezistent) caruia o data facuta o reparatie capitala rezista multi ani fara sa il repari.

In plus ciao consuma putin avand o cilindree de 38 cm3 insa cadrul motoretei neavand un sistem de suspensie eficient se va fisura pe ici colo din cauza gropilor si a vibratiilor.

 

Mopedele sofisticate cu pompe de injectii si alte piese complicate nu recomand.Recomand un motor cat mai SIMPLU si bine facut.

 

Solutia mea ar fi un Piaggio si 2. (de evitat cu aprindere electronica si de preferat cu platina).In plus este mult mai comod decat un ciao.

De cite ori te-ai uitat cu atentie la ceea ce scrie pe motoarele de la mopedul Piaggio? ...motorul este de 49 cm 3... daca te uiti atent este marcat destul de vizibil pe motor...

Ai mai vazut vreun Ciao cu sasiul fisurat ? ...daca ai carat saci la moara cu el nu stiu daca ai reusi , daca o calareste un singur motorist are muulta viata...totul sa-i faci amestecul corect....

Chestia care ar putea sa cedeza mai este ambreiajul , dar si ala uzat la maxim functiuneaza decent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt deacord cu ceea ce zice mihai insa te asigur ca am vazut ciao cu sasiul fisurat.deobicei se fisureaza sub rezervor,dar in conditii mai aspre.drum rau doua persoane etc,insa domnul talpespeed a ajuns la recomandarea mea,bravo,aspect frumos amortizare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ai facut o alegere buna.

Piaggio Bravo este cel mai maricel ,am avut unul timp de 2 ani si l-am folosit in traficul din Bucuresti 5 zile pe saptamana,am facut drum de 120 de km cu el(60 dus 60 intors).

Foarte fiabil,consum maxim 2 la suta.In timpul acesta am facut decat o pana si probleme la carburator din cauza impuritatilor din benzina(nu aveam filtru).

Sfat: nu trage tare de el cand e rece si fara acceleratii la maxim.

Sa te bucuri de el. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...