Sari la conținut

alezaj si honuire set de 250


megamotoreta
 Share

Postări Recomandate

Trebuie sa stii cota veche, cumperi piston nou cota urmatoare, te duci la atelierul respectiv, ar fi bine sa stii cate sutimi e clearance-ul intre piston si cilindru(4-5 de ob)

 

Nu alezezi cilindru si dupa aia cumperi piston, fiindca la pistoanele aftermarket diversi producatori dau dimensiuni diferite pentru aceeasi cota, si chhiar pistoanele originale sunt cam de 4 trepte de toleranta pt aceasi cota. Piston prima data.

 

Am facut treaba asta, nu vorbesc din auzite. Imi merge perfect.

 

Ia manualul, afla cat e fiecare cota, masoara prima data la atelier toata treaba sa fii sigur ca vrei sa alezezi. In multe cazuri sunt alezati cilindri uzati f. putin, de obicei fiindca noul proprietar vrea motorul "virgin" si "in rodaj". In cazurile astea e suficienta o honuire doar, si un set nou de segmenti, 100km rodaj de segmenti si merge perfect;

 

Decizia e a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru apreciere grosiera iti ajunge sa ai pistonul vechi si segmentii, si o lera. Sper ca stii cum se face.

 

Tu crezi ca daca vine la mine clientul cu un TV defect si spune ca "e dezlipit doar un fir", il cred?

 

Cum am spus, decizia e a ta :-) Sper ca ai gasit atelier bun, ca la mine in BV am auzit de 2 si am incercat 1 asa ca nu sunt ca ciupercile.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un meserias bun daca executa lucrari de genul afirmat de tine stie de la inceput cam ce cota de piston sa cumperi

 

draga motoreta astea sint lucrari de zecimi de mm sau sutimi pina nu-ti spune nea gheo cat hornuieste din cilindru nu poti sa cumperi pistonul la capacitatea cilindrului cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e aia "hornuire"?

 

Alezoarele merg din zecime in zecime de mm

Scula de honuire poate din sutime in sutime.

 

Un meserias bun nu iti spune ce cota sa cumperi, habar nu are ce cota esti, dar iti masoara diametrul interior cu micrometrul de interior, iti masoara ovalitate samd.

Daca ii foarte bun, daca ii dai pistonul, iti poate determina coeficientii de dilatatie si cat trebuie sa lase intre piston si cilindru.

 

Manualele de service spun ca se alezeaza si honuieste dupa piston nou; Acum orice lucrare se poate face perfect, mediocru sau prost. Eu v-am spus de bine, fiecare face cum il taie, ca doar e pe banii lui, nu mai insist.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...