Sari la conținut

Honda cb 500 - probleme jambe(furca)


Postări Recomandate

Salut ! Sunt incepator ( o luna si jumatate ) si m-am grabit cand am cumparat motocicleta - un cb 500 din 98 .

Am mers pe incredere, nu am luat pe nimeni cu mine si e posibil sa ma fi pacalit putin ( asta e , mi-am asumat de atunci vina ) .

 

Daca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema : am vrut sa schimb semeringurile ( curge ulei ca toate visele ) si am observat ca una din jambe (cea din stanga cum stai pe moto ) eeste vaaarza : pare aproape ruginita ; toata suprafata are niste pori ( gropi ) si pare chiar un pic tesita in partea din fata . ( cred ca nu mai are ulei DELOC )

Precizez ca motocicleta merge drept daca iau mainele de pe ghidon ( deci nu cred ca e lovita - indoita jamba ) .

 

http://www.youtube.com/watch?v=s1bINQgR3lE

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti un tub de autosol si poliseaza jamba

 

super ! asa ma gandeam si eu din ce am mai citit : sa o polisez ( desi habar nu am ce inseamna asta efectiv ) sau sa o cromez ?

 

alte alternative banuiesc ca nu ar fi decat sa schimb jamba sau furca cu totul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei macar sa incerci sa polishezi telescopul faci in felul urmator. Smirghel granulatie 1500 si apoi 2000 (se gaseste la magazinele auto, cam 1 leu coala) cu apa, dai jos telescopul il dai cu smirghel de 1500/2000 apoi cu crema autosol. Toata distractia te costa undeva la 20-25 de lei...mare pierdere nu este. Daca nu vrei sa incerci, incearca sa cumperi una sh din Romania sau de pe ebay. Sa cromezi nu merita.

 

 

 

Multumesc tuturor - cred ca pana la urma iau o jamba noua - daca ma poate ajuta cineva - in principiu jamba stanga doar - daca face cineva dezmembrari chiar va rog sa ma contactati.

(polisare nu cred ca ar merge , pentru jamba are deja niste scobituri ( gropi ) care nu cred ca se pot umple prin polishare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de jamba aia, or mai fi si alte componente uzate in telescop. Nici celalalt nu o fi prea stralucit daca a mers mult fara ulei. La cate cb-uri sunt in tara sigur gasesti o furca folosita, buna, la bani buni. Nu trebuie decat sa cauti.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...