Sari la conținut

Schimb carena Fazer


LucianU
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Am un Fazer din 2000 cel cu farurile patrate si as vrea sa stiu daca se poate sa schimb tot ce inseamna carena si faruri cu cele care sunt de la modelul mai nou,acele faruri mai alungite.

 

Eu am ceva probleme cu faza scurta si acum ceva timp am si cazut si am spart carena. M-am gandit ca decat sa o repar mai bine incerc sa o inlocuiesc.

 

Asadar daca stie cineva ca se poate face schimbul sau daca are cineva carena si faruri de Fazer model mai nou .... rog sa dea ceva informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, va trebui sa schimbi tot ce inseamna parte frontala: carena, faruri, cadrul de bord, plasticele de pe interiorul carenei, oglinzi. O problema s-ar putea sa o intampini la prinderea carenei. Daca te uiti pe lateralul rezervorului, carena are o prindere pe cadru. Eh, la Fazer modelul "foxy eyes", am o vaga impresie ca lateralul carenei e mai scurt decat la modelul tau, adica si prinderea e o idee mai in fata. Cel putin asa mi s-a parut mie. O carena pt modelul tau, noua, aftermarket, e cam 130 E plus transport. Daca e sa cumperi sh-uri de pe ebay, numai farul e 100+, carena tot in jur de 100 se invarte si ea, parbrizul, cadrul de bord, daca-l gasesti e si ala vreo 50-60 de euro... nu se merita investitia. Stiu ca Fazerul are probleme cu farul, adica lumineaza slab, dar cu un xenon ai rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e cam greu sa le modifici sau sa le adaptezi pe cele de pe modelul 98-2001.

Uite asa arata cele de pe foxy eyes LINK

 

Eu am carena de pe fostul meu Fazer, sta degeaba. E sparta, dar se poate reface. Nu are prinderi rupte sau altceva. Daca te intereseaza si crezi ca e in stare mai ok decat a ta, da-mi un semn si ne intelegem. Parbrizul e intreg, nu are nimic si am si un set nou de suruburi pentru prinderea parbrizului.

 

Ca si stricaciuni, carena are partea din dreapta lipsa si partea superioara, de deasupra prinderilor oglinzilor. Dar pentru cineva care repara asa ceva, nu cred ca sa fie probleme in a o aduce la normal.

post-20786-0-53181800-1347223671_thumb.jpg

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa am facut, am preferat sa o las naked. Desi costurile de adaptare n-au fost tocmai mici (alte oglinzi, semnale, alt far, adaptat prinderea de bord)

La FZS nu prea se potivesc alte faruri/carene... Practic, daca vrei sa faci adaptare de la FZ6, ai un purcoi de bani de bagat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfaturi.

 

Metal Heart- mersi pt propunere. A mea este doar crapata pe partea dr si daca este sa o repar pe asta nu va trebui sa adauge material.

 

Deci m-am lamurit.....ma apuc sa o fac pe a mea si poate gasesc si un meserias bun sa-mi faca ceva si la far.

 

Asfalt uscat pt toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfaturi.

 

Metal Heart- mersi pt propunere. A mea este doar crapata pe partea dr si daca este sa o repar pe asta nu va trebui sa adauge material.

 

Deci m-am lamurit.....ma apuc sa o fac pe a mea si poate gasesc si un meserias bun sa-mi faca ceva si la far.

 

Asfalt uscat pt toti

se repara usor. si ale mele sint crapate. dar le-am lipit si e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...