Sari la conținut

ktm 125... sx/exc/sm


Postări Recomandate

Desi face parte din categoria motocicletelor de curse , varianta exc/ sm(supermoto) poate fi utilizata cu succes si pe strada, bineinteles daca este echipata corespunzator. greutatea mica 95-105 kg fac aceasta motoreta foarte manevrabila si usor de utilizat in multe conditii. intretinerea este relativ ieftina in comparatie cu suratele de cilindree mai mare, un kit de piston ajunge la vreo 130euro cu tot cu garnituri, iar un ambielaj cam tot asa. durata lor de viata este direct proportionala cu calitatea uleiului de amestec folosit :)

 

cateva dotari standard, superioare(zic eu) :

ghidon magura 28mm

ambreiaj hidraulic

frane brembo

amortizoare WP ce permit o gama larga de setari a suspensiei in functie de teren

un set de carene costa 100-120 euro

carburator keihin

muzicuta carbon v-force

 

motocicleta se serviseaza relativ usor daca ai ceva inclinatii spre mecanica.

 

post-1864-0-68988500-1361651049_thumb.jpg

 

iata si o poza cu motoreta mea echipata supermoto pe circuitul de la amckart.

 

pareri, impresii, probleme.... sa le discutam zic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, 144sx si 150 sx sunt varianta upgradata ca sa ii spunem asa... pe carterul de 125 se poate monta fara probleme cilindru+piston de 200, valabil pentru modelele 2000-2007.

 

ps: trotineta mea e echipata cu suspensii 2010 ;) maine primeste ambielaj nou si rulmentii aferenti, o sa incerc sa fac ceva poze daca nu uit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e suprtare, am simtit de vreo doua ori lipsa de putere pe sectiuni de 20-30m dar cu toate acestea m-a dus pana sus subturat si nu s-a oprit... tre s-o pregatesc bine in viraje si sa atac urcarile foarte calculat. spre deosebire de cilindreele mai mari care sunt in aparenta mai indulgente 125-ul iti solicita tehnica de pilotaj si te obliga sa stai concentrat asupra manevrelor.

 

cred totusi ca anul acesta voi upgrada trotineta la 200cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pune-i intai o volanta de 250 exc si vezi cum se comporta, o sa ii mai iei din ture si o sa castigi cuplu, vezi ca trebuie sa ii schimbi si capacul magnetoului ;)



gata, am iesit duminica cu barzaunele :D

 

 

mai am cateva retusuri si e brici ;)

post-1864-0-43117700-1364252233_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...