Sari la conținut

Sfat montare belly pan(bug spoiler) Kawasaki Z750 2003-2006


Buzz
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am achizitionat un bug spoiler pt. Z750-ul meu din 2004, insa a venit negaurit si fara platbanda de montare, ori vreo schema de montaj.

Asadar va ofer pozele urmatoare si rog vreun camarad trecut prin asa ceva sau cu experienta in asa ceva sa ma ajute: cu ce tip de platbanda sa montez, de ce suruburi sa o montez (nu vreau sa ma trezesc ca imi curge ulei sau sa dereglez ceva).

 

 

Sper sa nu fie problema calitatea pozelor.

 

Cam asa trebuie sa vina

post-70470-0-92582900-1374576505_thumb.jpg

 

Partea dreapta jos

post-70470-0-32145200-1374576495_thumb.jpg

 

Partea dreapta

post-70470-0-30340800-1374576501_thumb.jpg

 

Partea stanga

post-70470-0-60789200-1374576512_thumb.jpg

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu am montat pe un 2003 un bugspoiler, e relativ simplu. Folosesti platbanda de fier ,preferabil ceva tratat impotriva coroziunii , si il prinzi de suruburile de la capacele laterale.

 

 

In dreapta te folosesti de suruburile de la capace si in stanga eu m-am folosit de tubul de fier ce urca la radiator , iar in spate de surubul (inferior parca) de la pompa de apa. E foarte important sa nu strangi bug-spoilerul direct pe platbanda pune un cauciuc intre ,pentru a-i permite sa se miste pentru ca sunt vibratii. Cel mai important, pune loctite pentru asigurarea suruburilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu am montat pe un 2003 un bugspoiler, e relativ simplu. Folosesti platbanda de fier ,preferabil ceva tratat impotriva coroziunii , si il prinzi de suruburile de la capacele laterale.

 

 

In dreapta te folosesti de suruburile de la capace si in stanga eu m-am folosit de tubul de fier ce urca la radiator , iar in spate de surubul (inferior parca) de la pompa de apa. E foarte important sa nu strangi bug-spoilerul direct pe platbanda pune un cauciuc intre ,pentru a-i permite sa se miste pentru ca sunt vibratii. Cel mai important, pune loctite pentru asigurarea suruburilor.

Mersi, insa am o mica dilema, dupa cum se vede in poza, vine sub capace, si putin in interior, as purea sa il prind de surubul de la capac doar daca ar di platbanda in forma de Z, sa coboare in jos, sa o ia pe sub capac inspre interior si dupaia in jos in bugspoiler. Asa ai procedat si tu sau era altcumva bugspoilerul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, are dreptate disabled_Cata, si eu am prins tot de suruburile capacelor laterale exact cum arata in instructiunile de montaj cu care a venit piesa. Intre plastic si suportii de prindere, pe suruburi, am pus "felii" de 7 - 8 mm taiate dintr-un furtun de benzina pentru elimina din vibratii (Dacia 1310 la piese auto). Cand se strang pe surub intre plastic si suportii din metal arata ca niste bucse mici.

Daca nu ai suportii din metal poti sa faci in prima faza cateva sabloane din tabla subtire pe care poti sa o ondulezi cum vrei, montezi piesa in pozitia nativa si vezi cum cade. Dupa acele sabloane poti sa-ti fabrici suportii dintr-o tabla mai serioasa.

post-58124-0-43469200-1374657875_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...