Sari la conținut

Un sfat daca se poate :) (harait sub motor)


Postări Recomandate

Forumul nu este pentru numai pentru "doctori". E firesc ca nivelele de cunostinte mecanice sa fie foarte variate. De la "profesori" la incepatori. Fiecare are dreptul sa intrebe aici orice.

 

Verifica in primul rand starea de intindere a lantului si regleaza-l la jocul prescris de producator. Apoi greseaza-l ca lumea si vezi daca mai haraie. Starea de uzura a lantului se apreciaza dupa spatiul de intindere de care mai dispui pe furca raportat la spatiul total initial. Multe motoare au gradatii in acest sens, inclusiv una pe care scrie "remove".

 

Un lant "terminat" dereglat sau grav neuns poate sa sune urat si in tractiune, nu numai in frana de motor.Necesitatea de a schimba kit-ul e clara daca tragand radial de zalele lantului angrenate pe pinionul mare, acestea se detaseaza vizibil de pinion.

 

M-am uitat la intinderea lantului, adevarul este ca freaca un pic pe un plastic, dar nu tare, se vad si urmele, ma gandesc ca de aia la turatii mai mari se intinde calumea si de aia nu se aude. Zalele nu se detaseaza de pinion. Daca trebuie sa-l intind care e procedura? sau mai bine ma duc in service cu ea? :) Mersi anticipat!

Editat de rekaller
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am curatat si uns lantul din nou, si surubul desfacut la carena l-am prins, sunetul e diminuat, desi inca mai exista, cred ca am sa-ti urmez sfatul si o sa dau o tura pe la mecanic :)

da o tura si pe la psiholog..

 

Rekaller, nu mai baga in seama toti gogosarii. Se dau rotunzi in fata tastaturii ca au desfacut doua suruburi si sunt mari mecanici. Daca erau asa buni incercau sa te ajute, dar sunt limitati. Denumirea acestor paraziti de forum este ,,MOFI''.

V

 

Sa spunem nu MOFILOR!

MOF - MOTORIST OFTICAT PE FORUM

du-te ma culca-te ca ai facut insolatie..:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da o tura si pe la psiholog..

 

du-te ma culca-te ca ai facut insolatie.. :)))

 

 

da o tura si pe la psiholog..

 

du-te ma culca-te ca ai facut insolatie.. :)))

Cred ca dau o tura si pe la mamicuta ta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dau o tura si pe la mamicuta ta ;)

aham....keyboard warrior...cand il intalnesti pe strada trece pe partea cealalta...pe forum...smardoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...