Sari la conținut

Crashpad-uri TDM


Error
 Share

Postări Recomandate

Am vazut o motocicleta care a cazut, s-a rupt "urechea" de prindere a motorului/locul unde a fost fixat crashpad-ul si carenele sparte si zgariate la cadere...Deci paguba dubla. Depinde de modul de prindere...sunt posibilitati de prindere a crashpad-ului pe o placa, care la randul ei se prinde in 3 puncte pe motor/cadru. O situatie mai sigura. Si eu la kaw 12 am posibilitate de prindere, pe o parte de o ureche motor, iar pe cea opusa sunt 3 pozitii, mai sigura. Am vazut pe ebay sistemul...nu costa decat 410 euro :hug: o fericire. Dar, se poate realiza mai ieftin cu putina atentie si scule. Ce sa zic..este bine daca poti adapta, dar sa ai un sistem sigur...la cadere "beleaua" sa nu fie mai mare! Crashbar-ul este mai sigur, dar este inestetic ....dar mai bine urat si cu banii in buzunar ! Este bine daca folosesti cadrul pentru montaj....nu parti fragile ale motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o motocicleta care a cazut, s-a rupt "urechea" de prindere a motorului/locul unde a fost fixat crashpad-ul si carenele sparte si zgariate la cadere...Deci paguba dubla.

Paguba...totala! :) Am vazut si eu Hornet cu prinderile radiatorului de pe motor rupte asa...

 

Crashbar pe TDM!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici un rol crashpadul.Daca nu ai bani de crashbar,du-te la cineva priceput sa iti faca unul

Nu e neaparat vorba de bani dar crashbar-ul este extrem de inestetic din punctul meu de vedere. Sper sa gasesc o solutie prin care sa-mi protejez mobra fara a fi nevoit sa montez crashbar-uri.

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un crash ce se poate realiza la un atelier/sau individual ..si nu sunt chiar inestetice.

post-74268-0-17011700-1412442584_thumb.jpg

post-74268-0-68308700-1412442597_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca sunt realizate de o firma ..sunt multe in UK care fac crashbar/pad si rack-uri, dar costa ff mult. Poti analiza un sistem si-l realizezi in regim propriu...in cateva zile poti face un lucru bun, daca ai indemanare si scule. Da.exact cum afirmi, nu are securitate la carena . de aceea zic, intr-un atelier poti sa-i maresti raza de actiune/maresti curbura....faci o proba de cadere :crack: iar mai lucrezi..pana cand rezolvi problema. In iarna asta o sa proiectez si eu pentru kaw 12, este mai complicat la carenate...sunt limitat la prinderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cam asa arata ceva bun si util :)

Nu contest, cred si eu ca este foarte util si daca Doamne fereste o sa fie nevoie sunt convins ca o sa-si faca cu brio treaba si cel mai important e ca si tie iti place, adica nu te deranjeaza aspectul, lucru care nu-l pot spune si despre mine...

Si decat un crashpad care o sa-mi rupa motorul in caz de ceva cred ca mai bine o sa traiesc cu speranta ca nu o voi tavali niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest, cred si eu ca este foarte util si daca Doamne fereste o sa fie nevoie sunt convins ca o sa-si faca cu brio treaba si cel mai important e ca si tie iti place, adica nu te deranjeaza aspectul, lucru care nu-l pot spune si despre mine...

Si decat un crashpad care o sa-mi rupa motorul in caz de ceva cred ca mai bine o sa traiesc cu speranta ca nu o voi tavali niciodata

aaa eu ziceam de bmw :eek: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...