Sari la conținut

Vreau Sa Ma Apuc De Enduro


Postări Recomandate

Salut all

 

Inca un incepator are nevoie de sfaturi :D

M-am hotarat sa imi iau un motor de mers prin padure, numai ca habar nu am de clase, cc, greutati si alte asemenea tehnicitati.

Intrabarile mele ar fi:

 

- ce motor sa imi iau?

nu vreau sa merg cu el pe strada, doar pe coclauri, am cam 1,75, 65 kg, 18 ani si nu am mai avut motor in viata mea

 

-ce echipament sa imi iau si de unde?

 

-cam la ce ar trebui sa ma astept cand o sa il "incalec" prima oara?

 

-am inteles ca diferenta dintre enduro si cross ar fi "rezistenta" motorului precum si "accesoriile" de pe el. Am zis bine Enduro, daca eu vreau un motor de mers pe dealuri, neinmatriculabil, dar care sa si reziste?

 

-daca vreau sa pot sa fac si ceva "trick-uri" cu el se schimba cu totul datele problemei? am cum sa impac si capra si varza?

 

Mentionez ca am de "spart" cam 1000 $, si nu tin neaparat sa imi iau ceva nou, dar nici sa iau tzeapa :D

 

P.S- 1000$ sunt multi sau putini? Nu as vrea sa imi iau nici ultimul racnet dar nici un motor care sa imi cada dupa cateva luni

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, sfaturi si idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. cu 1000 $ nu poti sa cumperi ceva nou sau in stare f. buna de functionare

2. neinmatriculabil in acceptiunea ta probabil ca inseamna fara numere; dar introducerea in tara a unui motor (de cross de ex.) chiar daca nu se inmatriculeaza trebuiesc platite taxele de import => deci daca ai ghinion si se leaga de tine niste politisti zelosi te acuza de nerespectarea regimului vamal...

3. daca ai casa langa padure e ok, poti sa mergi cu motorul fara numere, dar daca presupune sa te deplasezi pe sosea chiar si 1 km nu e recomandat

4. echipament pentru enduro si nu numai: casca, cizme, manusi, protectii coate, genunchi, coloana vertebrala, umeri etc. => le gasesti pe pro-bike la vanzari accesorii sau pe la dealerii moto.

5. ca sa iti faci o idee de ce poti sa cumperi la banii pe care ii ai cauta tot pe pro-bike la vanzari. mai uita-te pe www.mobile.de sau www.motoscout24.de

6. Viziteaza paginile www ale producatorilor pentru a te familiariza (teoretic) cu moatarele cross si enduro

 

Referitor la ce sa iti iei poti sa primesti ca recomandari o gramada de modele. Ideea e sa fie ceva usor.

 

F-ti intai tu o parere personala si apoi dezbate-o pe forum.

Mai citeste tutorialul de mers pe motocicleta si temele importante ale sectiunii incepatori.

Mai sunt pe aceasta sectiune enduro raspunsuri la intrabari similare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut all

 

Inca un incepator are nevoie de sfaturi :D

M-am hotarat sa imi iau un motor de mers prin padure, numai ca habar nu am de clase, cc, greutati si alte asemenea tehnicitati.

Intrabarile mele ar fi:

 

- ce motor sa imi iau?

nu vreau sa merg cu el pe strada, doar pe coclauri, am cam 1,75, 65 kg, 18 ani si nu am mai avut motor in viata mea

 

-ce echipament sa imi iau si de unde?

 

-cam la ce ar trebui sa ma astept cand o sa il "incalec" prima oara?

 

-am inteles ca diferenta dintre enduro si cross ar fi "rezistenta" motorului precum si "accesoriile" de pe el. Am zis bine Enduro, daca eu vreau un motor de mers pe dealuri, neinmatriculabil, dar care sa si reziste?

 

-daca vreau sa pot sa fac si ceva "trick-uri" cu el se schimba cu totul datele problemei? am cum sa impac si capra si varza?

 

Mentionez ca am de "spart" cam 1000 $, si nu tin neaparat sa imi iau ceva nou, dar nici sa iau tzeapa :D

 

P.S- 1000$ sunt multi sau putini? Nu as vrea sa imi iau nici ultimul racnet dar nici un motor care sa imi cada dupa cateva luni

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, sfaturi si idei.

Am o Honda Cr 250 R model '99, 41kw (56 CP) poti face cross si enduro, in stare excelenta si la un pret super bun.Telefon 0742.384.052-Ionut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...