Sari la conținut

Cum chituiesc fibra de sticla?


pizzaru
 Share

Postări Recomandate

Salut colegii, dupa cum bine stiti unii dintre voi anul trecut am inceput un proiect streetfighter si ma intrebam daca stie cineva de pe aici ce chit sau material sa folosesc peste fibra de sticla dar sa fie usor de slefuit/sculptat pe ici colo pe unde o sa mai trebuiasca sa nu ma chinui prea mult iar peste acel chit sa pot da spritz chitul si sa fie gata de aeroglifiere :)

post-73208-0-29610300-1421670994_thumb.jpg

post-73208-0-46127900-1421671002_thumb.jpg

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a zis cineva ca se slefuieste greu chitul de fibra? Adevarat sau fals?

Si imi poti spune ce este "biax" ? ca sunt putin pe afara cu termenii astia :)) :P

Chitul de fibra se da in straturi sau se poate incarca cu el fara grija? sa nu incarc si sa ma trezesc ca se crapa

Noroc cu Nea Gogu ca habar nu aveam ca aceste mini freze se gasesc sub denumirea de "biax"

La asta te refereai? Merita 180 lei sau nu? daca tot ma apuc de treaba sa fie treaba treaba :)

post-73208-0-21156900-1421672637_thumb.jpg

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eu am unu cam la fel.

L-am cumparat cand nu am putut sa desfac un surub de la o bascula de masina.

Eu zic ca merita banii

 

Legat de kit.

Prima data dai cu simt de raspundere.

La slefuire,dai in straturi subtire.

Atentie cat de mult intarior pui ca risti sa ramai cu el intarit in mana:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca, chitul si intaritorul vin cu un manual de utilizare sau tre sa scrie pe acolo cantitatile care se amesteca sa iasa ceva ok :)) daca nu o sa postez poze cu degetele chituite :))

Si ca tot vorbim de chit, o marca de chit un producator ceva? nici scump, dar nici ieftin sa nu fie sa arunc banii degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca, chitul si intaritorul vin cu un manual de utilizare sau tre sa scrie pe acolo cantitatile care se amesteca sa iasa ceva ok :)) daca nu o sa postez poze cu degetele chituite :))

Si ca tot vorbim de chit, o marca de chit un producator ceva? nici scump, dar nici ieftin sa nu fie sa arunc banii degeaba.

Da scrie pe cutie.

Deobicei cam o picatura de intaritor la o lingura de kit.

Eu unul asa pun ca sa se intareasca mai greu si sa am timp sa modelez la el daca nu imi place cum e aplicat.

Recomandat e sa folosesti manusi ca se ia greu dupa.

Legat de firma...eu cumpar ce apuc.Deobicei alea made in italy sunt toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu as face din ce ai tu acum model pt matrita adica dat cu ipsos pe post de chit , slefuit , dat spritkit slefuit , apoi facuta matrita din fibra si gelcoat , in matrita torni modelul final tot cu gelcoat iese pregatit pt vopsot :)


» Post actualizat in 19 Jan 2015 19:12

:)

post-61264-0-11747000-1421694491_thumb.jpg

post-61264-0-12706900-1421694560_thumb.jpg

post-61264-0-55611700-1421694585_thumb.jpg

post-61264-0-49855300-1421694606_thumb.jpg

post-61264-0-24024500-1421694648_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu as face din ce ai tu acum model pt matrita adica dat cu ipsos pe post de chit , slefuit , dat spritkit slefuit , apoi facuta matrita din fibra si gelcoat , in matrita torni modelul final tot cu gelcoat iese pregatit pt vopsot :)

» Post actualizat in 19 Jan 2015 19:12

:)

Si materia prima de unde o iau? Vad ca esti si tu tot din bucuresti? Ai un magazin anume? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si materia prima de unde o iau? Vad ca esti si tu tot din bucuresti? Ai un magazin anume? :P

pot sa-ti vand eu , eu cumpar la bidoane mari 25kg .. dar iti dau cat iti treb fara pb

ti-e iti trebuie max un litru de fiecare .

Editat de med_tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa ne vedem in una din zilele astea pana sambata ca duminica sa ma apuc de treaba.

Spune-mi unde si cu cati banuti sa ma prezint si batem palma colegu, sau lasa-mi un PM :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa ne vedem in una din zilele astea pana sambata ca duminica sa ma apuc de treaba.

Spune-mi unde si cu cati banuti sa ma prezint si batem palma colegu, sau lasa-mi un PM :)

BUCURESTI , 0734143000 , in jur de 30-100 lei depinde cat si de care iei etc , si iti explic la fata locului exact cum se face .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...