Sari la conținut

Amortizoare Spate


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

pisha ulei? :cheers:

 

daca nu pisha si au ulei in ele cand dai in gropi te arunca inapoi imediat si te balangane?

 

daca e una din astea 2 sunt duse! daca pisha ulei poti sa schimbi semeringurile, daca e a doua trebuiesc schimbate! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

destul de complexe amortizoarele de comuniste spate. Au o gramada de piesulici, dar daca faci poze sau esti atent le pui la loc.

Desfa-le si curata-le bine de tot cu motorina, sunt multe gaurele prin piesele mici prin care curge uleiul ca sa amortizeze decomprimarea arcului.

 

apoi pune ulei hidraulic normal sau daca nu gasesti poti folosi ulei rosu de directie asistata (DexronII) cat trebuie. Apoi apasa si trage de mai multe ori sa-si ia ulei. In momnetul in care opune rezistenta mare cand tragi in sus inseamna ca e OK.

Daca pierzi ulei pune garnituri noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cam transforma intr-o minge de ping pong amortizoarele stricate...la cel mai mic damb..sus-jos-sus-jos...eu le-am desfacut..curatat, spalat, vopsit...si apoia asamblat..au ele multe piesisoare..dar au o ordine logica..nu cred ca ai sa te incurci...mai greu e cu partea cand tre' sa comprimi arcul ca sa pui cele doua jumatati de cerc din capul amortizorului...si daca tot am ajuns aici..dati-mi idei..am eu vreo doua dar imi trebuie un aparat de sudura..si nu am.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cam transforma intr-o minge de ping pong amortizoarele stricate...la cel mai mic damb..sus-jos-sus-jos...eu le-am desfacut..curatat, spalat, vopsit...si apoia asamblat..au ele multe piesisoare..dar au o ordine logica..nu cred ca ai sa te incurci...mai greu e cu partea cand tre' sa comprimi arcul ca sa pui cele doua jumatati de cerc din capul amortizorului...si daca tot am ajuns aici..dati-mi idei..am eu vreo doua dar imi trebuie un aparat de sudura..si nu am.. :cheers:

o platbanda mai groasa lata cat sa intre intre cele urechi ale amortizorului(cele de jos) si lunga cat diametrul amortizorului + 4 cm,in capete gauri de 6mm.doi electrozi de 5 fara pasta indoiti in forma de carlig la un capat si la celalalt filetati.se agata arcul cat mai de sus (sub cele doua jumatati de cerc)si se strang cele doua piulite,astfel comprimanduse arcul.

asa pare complicat dar e f simplu(imi pare rau dar nu stiu sa desenez cu windowsul)sper sa fi inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa se face la masini. Altfel cauta o presa mare pe la un service, pune-l vertical, prinde sus pe portiunea ingusta de capac al arcului, jos pe urechi , si in 2 minute cel mult scoti alea 2 bucati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...