Sari la conținut

Honda sau BMW


Z.Lucian
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Mai exact am marea dilema daca urmatoarea sa fie Honda Africa Twin Adventure Sports cu suspensie electronica si cutie manuala sau BMW 1250 GS Adventure

As fi recunoscator celor care au mers cu amandoua daca mi-ar spune parerile lor.

Eu am facut test cu o Africa AS dar cu DTC si nu pot sa zic ca ma incanta varianta cu DCT, iar pe GS 1250 (simplu) am mers cateva ore.

In principiu imi doresc Africa dar din pacate se dovedeste ca e greu de gasit varianta manuala deoarece in romania nu se mai aduce de ceva vreme, iar in Germania ce am gasit majoritatea sunt scapate.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Africana cu DCT si am mers mult si pe GSA-uri (din fericire un prieten cu firma de rental care are numai GSA si pe care l-am ajutat si la rodaje, ture moto organizate, etc). 

 

Africana:

+ Design

+ Touch Screen

+ Apple Carplay/Android Auto

+ Motorul - si cum trage si cum se aude

+ Clar superioara pe offroad

+ Fun pe curbe

+ Suficient de rapida si de nervoasa (de abia de la 215+ a inceput sa faca figuri si sa "joace" de la vant)

+ DCT - mi se pare super smecher, iar daca nu-ti place pe auto ii dai pe manual si aia a fost, iaar daca nu-ti place nici asa atunci se poate pune schimbator la picior si poti schimba vitezele ca si cand ai avea quickshifter dar mult mai lin

+ Farurile LED - cele mai bune de pe o moto de pana acum

- Suspensiile - sunt cam prea moi chiar si pe setarea cea mai dura

- Transmisie lant - deci trebuie facuta mentenanta 

- Greutatea sus

- Anumite dotari care sunt pe GS - senzori de presiune, keyless, alarma

- Protectia la vant e mediocra - urmeaza sa ii fac upgrade-uri (parbriz touring, deflectoare de vant suplimentare)

- Franele sunt doar ok dar nu la nivelul celor de pe BMW

 

 

GSA:

+ Transmisie cardan

+ Motor bun, testat ras testat, care trage

+ Greutatea se simte mult mai jos datorita motorului boxer

+ Electronica de pe ea

+ Dotarile

+ Suspensia Telelever este magica

+ Franele - BMW pune cele mai bune frane pe motoretele lor

+ Protectia la vant din fabrica superioara celei de pe Africana

- Pret

- Sunetul motorul boxer - ca un tractor

- Prea comunca

- Desig absolut infiorator

- Farurile chiar daca led si cornering nu sunt la fel de performante ca cele de pe Africana

- Reviziile - mai scumpe ca la japoneze

- Mi-ar fi placut sa puna Android Auto/AppleCarplay

 

 

Una peste alta nu dai gres cu nici una asa ca ia-o pe aia care-ti place. Daca ar costa aceeasi bani poate mi-as lua si eu GSA-ul, dar asa e diferenta cam de 4-5k euro intre ele si am vrut sa vad si cum merge DCT-ul, iar pana acum imi place. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Z.Lucian a spus:

@EscanorMultumesc frumos de rapuns.

Sper sa reusesc sa gasesc pana la urma Africa

Unde ai fost și ți-au zis că nu mai aduc manuala? E vrajeala că sa vanda variantele mai scumpe, dar conform datelor Honda vânzările sunt cam 50-50 % și am văzut o groaza de africane la noi (modelele noi) manuale. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix acelasi segment - touring. 90% din cei care isi iau ATAS sau R1250GSA merg pe asfalt si ture mai lungi. Hai poate se mai intra pe niste poteci ne asfaltate si pe niste iarba dar in rest cam asta e targetul. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Escanor a spus:

Unde ai fost și ți-au zis că nu mai aduc manuala? E vrajeala că sa vanda variantele mai scumpe, dar conform datelor Honda vânzările sunt cam 50-50 % și am văzut o groaza de africane la noi (modelele noi) manuale. 

@Escanornu e vrajeala, chiar nu mai aduc Africa Twin Adventure Sports manuala, aduc doar varianta normala de Africa Twin cu cutie manuala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...