Sari la conținut

Filtre De Aer Sport


Postări Recomandate

Salut,

 

As avea si eu o intrebare: ma gandeam sa imi pun pe motor filtre de aer sport, conice, dar pe Louis am vazut ca scrie ca ar trebui modificate carburile ca sa fie adaptate la fluxul de aer mai mare. Intrebarea este, a incercat cineva sa monteze asa ceva si a fost intr-adevar necesara modificarea? Daca da, exista kituri speciale, sau cum exact se face?

 

Orice pareri si sfaturi sunt bine venite :)

 

Multumesc :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtrele individuale de pe louis nu sunt la fel de permisive precum K&N pe de o parte iar pe de alta necesita recarburare, se pierde cuplu la turatii mici si medii (dispare efectul rezonanta al airbox-ului) si nu se justifica pt uz stradal atat timp cat cresterea de putere (daca e posibila pt tipul de moto/evacuare /carburatoare) va fi prezenta doar in zona superioara

daca dynojet are oferta de stage 3 sau 7 ai sanse de reusita in conditiile de mai sus

Editat de AlexM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, merci pentru oferta de ajutor cu germana, Vincent, dar o mai inteleg si eu putin (totusi prea putin), dupa 6 ani in care am avut de-a face cu ea (scoala si liceu) si imi place sa mai exersez :wave:

 

Cat despre filtre, nu era vorba de un model anume inca, era vorba de concept. Le-am mentinat pe cele de pe Louis pentru ca la ele ma uitam cand mi-a venit ideea. Intr-adevar, ar fi fost unul per carb, dar voiam sa stiu daca intr-adevar trebuiesc modificate carburile. Raspunsul lui Alex, pentru care ii multumesc, m-a cam lamurit :crack:

 

Toate cele bune,

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...