Sari la conținut

Mz Riders


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

.

Salut Romi ! Cu problema instalatiei electrice poti apela la Peter, poate te poate ajuta el... In legatura cu intrunirea de comuniste, am incercat si eu, in iarna deja, daca nu ma insel, dar efectul....0...Poti incerca si tu daca vrei..., chiar deschizand un topic pe tema asta, poate vei avea mai mult succes.Vizavi de tema asta as avea o intrebare la tine : ce se intampla in cazul in care tu vei deveni mentorul si organizatorul acestei intruniri ? Avand in vedere faptul ca nu obisnuiesti sa ramai peste noapte la intruniri sau ture de cel putin 2 zile , din cvazi motive, nu stiu cum te-ai descurca..., probabil unii chiar s-ar supara, dar cine stie...Da Doamne sa iasa treaba ! Ce zici? Vii duminica la o prajeala prin imprejurimi?Am vorbit deja si cu Ati si ceilalti...

Editat de judas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 474
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Are fi fain sa vezi fanaticii de 2 T ce au realizat sau tinut in viata din eforturile lor, ar fi fain sa vezi ca mai sunt altii care nu au mentalitatea aia timpita ( s-a stricat sau evechi, arunca-l ), ar fi fum mult dar placut , amintind de vremurile cind pe sosele numa din astea erau. Eu, cind trece un trabant sau MZ sau vreun IJ, il simt mai intii dupa sunet, apoi dupa aroma de fum

 

Daca ai comunista si nu ti-e rusine sa umbli cu ea, este ceva foarte mult pentru tine...oare citi realizeaza asta? "

 

 

o mica intilnire de comuniste europeana a fost......a fost si un pas important pt fan clubuletul nostru......

si pozele de la mica intilnire nu intrunire de mz a ajuns pe siturile europene de mz si a fost apreciata si laudata de tara de bastina a mz-ului.... :cheers: cuvinte de lauda pe forumul German pt Romania si Ungaria.

 

mentalitatea .... e o chestie ca si saliva...

 

primul: ai portocale ?

al doilea: nu am ,dar saliveaza saracul....

primul:pai eu am o livada !

al doilea: las ca imi cumpar portocale......dar si mandarine deasupra!

primul: ha ha ha vezi ca sant expirate! ha ha ha !

al doilea : le arunca si isi ia o nuca de cocos!si zice vezi mah ce mare si ce grea e!

primul:da e buna!

al doilea:no vezi mah ca am si eu ceva mare si tare! da dami un cutit sa il tai!

primul : nu am!

al doilea: nici eu!

 

al treilea : mancati pere si mere ca nu e mare nici mic si nu va trebe nici cutit!

 

si asa va spui ca 1 si 2 saliveaza la mere si la pere!

 

 

 

una este sa iti placa ce faci alta e sa faci ceva de ochii lumii!

 

 

ps : iar scriu codat ca de obicei ,dar acuma traduc si pt. enoriasii...:

 

vreau hayabusa......!ca ala e mare si tare! ce e mz? e istorie ca si Altin- Tepe.

revenind la subiect tot ce e mare si frumos e stricat pe dinlauntru... ca si rosiile spaniole ca si ceapa olandeza,important ca e mare si frumos!

 

(a nu se confunda ceapa cu harley si rosiile cu honda.)

 

daca iti trebuie mz ...esti demodat....ia-ti un (ling gling china ieftin si bun)

 

ia-ti o japan ca e buna si mere....

e bun si japanul foarte bun dar nu avem cutit sa il taiem sa vedem miezul...(nu e nici portocala nici mar...)

pana la urma care e cel mai bun motor? care nu consuma ,nu mere tare,care e usurel,consum doar de 2,6?duce si doua persoane! si bagaje!

 

 

ASTA E!:

 

 

 

 

 

 

 

 

OF TOPIC DE MZ A FOST ASTA! ;)

 

ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mz-u a facut vreun motor care sa suporte multi multi km fara o intretinere maniacala, sau cel putin multe mici interventii?

later edit: nu intreb cu rautate, ci din pasiune, ca daca da mi l-as si lua!

Editat de macicasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mz-u a facut vreun motor care sa suporte multi multi km fara o intretinere maniacala, sau cel putin multe mici interventii?

later edit: nu intreb cu rautate, ci din pasiune, ca daca da mi l-as si lua!

 

fiecare motocicleta are cartea ei de functionare si de folosinta! adica nu umbla fara ulei in cutie,nu umbla fara dopul de la alimentarea cutiei cu ulei,nu folositi un motor fara ambreaj! adica persoanele incompetente sa nu isi bage mana in priza ca se curenteaza! nu am scris din rautate asta e scrisa in orice carte tehnica !

 

 

MZ -UL a facut motoare pt motociclisti ! daca vrei un motor perfect care sa mearga perfect,cu un pilot perfect,cu consum perfect vezi ca este o carte la care ai zice biblie! si era unul acolo cu un magar! cred ca ala e bipedul perfect cu un patruped perfect!unde sant rotile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare motocicleta are cartea ei de functionare si de folosinta! adica nu umbla fara ulei in cutie,nu umbla fara dopul de la alimentarea cutiei cu ulei,nu folositi un motor fara ambreaj! adica persoanele incompetente sa nu isi bage mana in priza ca se curenteaza! nu am scris din rautate asta e scrisa in orice carte tehnica !

 

 

MZ -UL a facut motoare pt motociclisti ! daca vrei un motor perfect care sa mearga perfect,cu un pilot perfect,cu consum perfect vezi ca este o carte la care ai zice biblie! si era unul acolo cu un magar! cred ca ala e bipedul perfect cu un patruped perfect!unde sant rotile?

raspunsuri concrete la intrebarea mea stii?

etz 500 cu motor rotax, ceva?

cu toate cele ok, cu buson, cu oloi, conduc bine, am destui omanei care ma sustin, nu prea tine...

toate-s ca la carte, 900 grame de ulei t80 etc etc...

ideea e ca ma dau f mult, si mz-u nu e un motor bun de dat zi de zi, oricat de intretinut ar fi... il tin in ulei motul de 12 euro litru, da' oricum, tot face probleme... cate ceva, din timp in timp... si auzi peter... ca iti plac calculele... 2-3 litrii de ulei termin pe luna, la 20 de grame la litru, consum de 3.5%... zi cam cati km fac in medie?

daca m-as da 5km pe zi ar tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raspunsuri concrete la intrebarea mea stii?

etz 500 cu motor rotax, ceva?

cu toate cele ok, cu buson, cu oloi, conduc bine, am destui omanei care ma sustin, nu prea tine...

toate-s ca la carte, 900 grame de ulei t80 etc etc...

ideea e ca ma dau f mult, si mz-u nu e un motor bun de dat zi de zi, oricat de intretinut ar fi... il tin in ulei motul de 12 euro litru, da' oricum, tot face probleme... cate ceva, din timp in timp... si auzi peter... ca iti plac calculele... 2-3 litrii de ulei termin pe luna, la 20 de grame la litru, consum de 3.5%... zi cam cati km fac in medie?

daca m-as da 5km pe zi ar tine...

 

raspuns concret ai primit de multe ori dar...nu le ai observat!

un calcul simplu arata ca tu consumi cel putin 100 de litri de benzina pe luna adica 4 milioane,etc etc nu e un calcul fix!

 

credema tudor ca si eu am fost in grecia cu motorul.... cu macheta dar pe harta!

 

nu?

raspunsul corect la intrebarea ta si calculul exact e urmatorul!1 roata egal 36 de spite!adica supa e buna calda!si de ce vorbim noi? de albine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raspuns concret ai primit de multe ori dar...nu le ai observat!

un calcul simplu arata ca tu consumi cel putin 100 de litri de benzina pe luna adica 4 milioane,etc etc nu e un calcul fix!

 

credema tudor ca si eu am fost in grecia cu motorul.... cu macheta dar pe harta!

 

nu?

raspunsul corect la intrebarea ta si calculul exact e urmatorul!1 roata egal 36 de spite!adica supa e buna calda!si de ce vorbim noi? de albine?

ceva mai mult de 4 milioane, da, cam unu pe saptamana in medie, 2 plinuri pe saptamana...

peter... stii sa dai un raspuns concret? tu le stii cu mz-urile...

ce mz tine cate 15-20.000 km pe an, fara sa crape?

am avut acuma recent o noapte cu bani in buzunar si chef de dat... am facu tarnita-marisel-belis-huiedin-oradea-carei-satu mare-baia mare-zalau-cluj... si mi-o placut, ador sa fac km... vrei poze de peste tot? cand o sa am aparat o sa fac... fa-mi foaie de parcurs si pun stampile, ca pe duba de servici...

si imi sustin in continuare intrebarea... exista mz bun de asa ceva? adica sa faci multe ture lungi fara probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva mai mult de 4 milioane, da, cam unu pe saptamana in medie, 2 plinuri pe saptamana...

peter... stii sa dai un raspuns concret? tu le stii cu mz-urile...

ce mz tine cate 15-20.000 km pe an, fara sa crape?

am avut acuma recent o noapte cu bani in buzunar si chef de dat... am facu tarnita-marisel-belis-huiedin-oradea-carei-satu mare-baia mare-zalau-cluj... si mi-o placut, ador sa fac km... vrei poze de peste tot? cand o sa am aparat o sa fac... fa-mi foaie de parcurs si pun stampile, ca pe duba de servici...

si imi sustin in continuare intrebarea... exista mz bun de asa ceva? adica sa faci multe ture lungi fara probleme?

 

da este modelul ala din 2009 de 1750 de cm cubi parca gold mz wing ai zice!

 

ma tu scri la misto? asa scriu si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da este modelul ala din 2009 de 1750 de cm cubi parca gold mz wing ai zice!

 

ma tu scri la misto? asa scriu si eu!

nu scriu la misto, si chiar tu-ti faci topicu de (cuvant urat).

lasa, oi intreba a altii... judas zicea intr-o vreme ca vrea etz cu motor rotax, poate stie el mai multe...

desi nu ma asteptam sa nu stii tot ce a miscat mz... sau sa nu vrei sa-mi zici...

cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma mira ca pui intrebari aiurea de si tu ai lucrat la site -ul mz.de ce e plin topicul de intrebari prostesti?

 

raspunsul e unul singur!ai trecut doar in revista tot! ai trecut pe langa tot in viteza.......vezi ca sub numele meu sant niste linkuri da clik pe ala cu germania si ai sa afli raspuns la tot . daca te loghezi la ei ai bonus traducere in engleza!

traducere: clic =enter sau apesi cu degetul pe mouse! mouse =soarece, loghezi = iti faci cont,bonus = cadou gratis

germania= Deutschland,

e mai usor sa intrebi decat sa cauti! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma mira ca pui intrebari aiurea de si tu ai lucrat la site -ul mz.de ce e plin topicul de intrebari prostesti?

 

raspunsul e unul singur!ai trecut doar in revista tot! ai trecut pe langa tot in viteza.......vezi ca sub numele meu sant niste linkuri da clik pe ala cu germania si ai sa afli raspuns la tot . daca te loghezi la ei ai bonus traducere in engleza!

traducere: clic =enter sau apesi cu degetul pe mouse! mouse =soarece, loghezi = iti faci cont,bonus = cadou gratis

germania= Deutschland,

e mai usor sa intrebi decat sa cauti! :)

te rog sa ma ierti ca mi-am permis sa te intreb ceva, mare zeu si cunoscator intru mz-uri.

nu voi deranja somitatea dvst, cu mari talente de traducator si vorbitor de lb. romana, cu micile mele dileme despre mz-uri, doara de ce sa fie usor daca poate fi greu?!?

cadou=ceva ce primesti. un cadou e mereu gratis.

chiar esti un minunat, preamarite mz-ist, si mi-ai luminat calea cu ultimele 10 reply-uri, unu mai concludent ca celalalt, toate ducand spre un rezultat final... de durut nu te dor degetele sa tastezi, deci numa rea intentie poate fi...

 

 

cu tine am pus informatia pe site, stii bine ca era evaziva, scurta, si cu referiri minime la diverse modele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar informatiile alea eu le-am studiat de ani de zile ...si tu intrebi de rotax.... :)

asta nu inteleg la tine ca ai talentul si capacitatea ,si ai si net pe deasupra ,ai si cunostinte de engleza,si pui intrebari stupide! ai acces la linkurile de mz si intrebi ce e rotax de 500....

 

ROTAX e o taxa adica RO-TAX o taxa romaneasca nu un motor

 

hai ca ma plicti....si nu am somn... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar informatiile alea eu le-am studiat de ani de zile ...si tu intrebi de rotax.... :)

asta nu inteleg la tine ca ai talentul si capacitatea ,si ai si net pe deasupra ,ai si cunostinte de engleza,si pui intrebari stupide! ai acces la linkurile de mz si intrebi ce e rotax de 500....

 

ROTAX e o taxa adica RO-TAX o taxa romaneasca nu un motor

 

hai ca ma plicti....si nu am somn... :blink:

am intrebat, concret, cat e de fiabil asa un motor.

nu stiu sa citesc in stele, nu stiu pe nimeni cu asa ceva, da te stiam pasionat.

uite si informatiile de pe net: "MZ ETZ 500, 1995, a folosit pe vechiul si popularul cadru un motor ROTAX de 500cmc, in 4 timpi"

de aici ar trebui sa deduc fiabilitatea...

sau am gresit ca am intrebat?

unde iti tii logica? langa gramatica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina camaraderie pe aici....parca erati prieteni.....vorba unui preten comun...``prietenul anevoie se cunoaste`` sa stiu sa nu pun intrebari ca nu veti raspunde ca doar am net? ca niste copii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat, concret, cat e de fiabil asa un motor.

nu stiu sa citesc in stele, nu stiu pe nimeni cu asa ceva, da te stiam pasionat.

uite si informatiile de pe net: "MZ ETZ 500, 1995, a folosit pe vechiul si popularul cadru un motor ROTAX de 500cmc, in 4 timpi"

de aici ar trebui sa deduc fiabilitatea...

sau am gresit ca am intrebat?

unde iti tii logica? langa gramatica?

 

ai nimerit bine! bine ai venit pe situl mz!

in ROMANIA sant 4 milioane de posesori de mz de 500! in urmatoarele 2 minute vei avea raspuns la tot ce te intereseaza despre modelul dorit ! esti norocos! peste 1 minut se face si o tombola si se va anunta de ce culoarea la mz de 500 e rosu si nu albastru....fiabilitatea vine de la culoare....

 

 

 

scuza-mi gramatica...tastatura e de vina ca e in engleza....xp-ul e in engleza,soricelul e chinezesc,curentul e romanesc ,si etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu aplicantu' stampileaza cererea mai.

tu cand faci cere sa primesti concediu scoti stampila cu lakopeter?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mz tine cate 15-20.000 km pe an, fara sa crape?

 

 

 

mz-ul care are in cutie 900 de grame de ulei t 80! nu cel cu 200 de grame in cutie!ma refer la modelul mz etz de 250 l

15.....20....de mi pe an fara sa crape un mz tine doar daca se spala motorul de noroiul din februarie de la cheile turului a doua zi nu in aprilie! asta e singura conditie! atunci tine ! :blink:

 

inca o conditie...era sa uit....

dopul de guma (cel pe unde se pune uleiul ) de la cutie e facut special sa il pierzi pe drum si sa nu observi decat dupa o saptamana....praful ,nisipul si ploaia ajuta la angrenajele din motor! atunci va tine un mz etz de 250 15 mii de kilometri.... :)

 

rezervorul acela de ij (lacrima) daca mai sta in intemperii va tine 300 de mii de kilometri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mz tine cate 15-20.000 km pe an, fara sa crape?

 

 

 

mz-ul care are in cutie 900 de grame de ulei t 80! nu cel cu 200 de grame in cutie!ma refer la modelul mz etz de 250 l

15.....20....de mi pe an fara sa crape un mz tine doar daca se spala motorul de noroiul din februarie de la cheile turului a doua zi nu in aprilie! asta e singura conditie! atunci tine ! :blink:

 

inca o conditie...era sa uit....

dopul de guma (cel pe unde se pune uleiul ) de la cutie e facut special sa il pierzi pe drum si sa nu observi decat dupa o saptamana....praful ,nisipul si ploaia ajuta la angrenajele din motor! atunci va tine un mz etz de 250 15 mii de kilometri.... :)

 

rezervorul acela de ij (lacrima) daca mai sta in intemperii va tine 300 de mii de kilometri...

tu chiar nu vrei sa raspunzi la intrebarea mea cu 500-le, nu?

de etz 250 nu te-am intrebat nimic. uleiu il am schimbat imediat dupa aia, buson am improvizat si mai apoi mi-am facut rost(mersi stefi) de unu adevarat, de rezervoru de ij n-am deloc timp, ca de multe altele de altfel(ex: ambreiaj)

scopu' tau azi e sa ma desfiintezi?

si daca tot vorbeai in sus si in jos de cartea tehnica, care o am in fata, citeste ce ulei trebuie in cutie, conform cartii tehnice, si spune-ne aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se indeplinesc aceste conditii atunci un mz tine o viata nu cateva zeci de mii de km...

acuma sant pe cale sa descopar secretul mz-ului....fara ulei ,fara dop,un pic de nisip,ceva noroi,bujie scoasa la cald...

 

si mie imi trebe un motor din ala.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se indeplinesc aceste conditii atunci un mz tine o viata nu cateva zeci de mii de km...

acuma sant pe cale sa descopar secretul mz-ului....fara ulei ,fara dop,un pic de nisip,ceva noroi,bujie scoasa la cald...

 

si mie imi trebe un motor din ala.... :)

fara suficient ulei a stat 2 zile, pentru ca curgea intr-o veselie din motoru' facut de tine. acuma nu mai scapa.

fara dop a mers o zi, dupa care a mers 2 sapt cu dop de pluta, dupa care am recuperat buson.

si acuma, cand zace de 2 sapt e curat.

cat despre bujie... ar trebui sa ma fi nascut invatat?

ce-i asta, seara reprosurilor?

in 12 ani de karting, preparat motoare, service rapid intre curse si alte cele nimeni nu mi-o zis sa nu scot bujia la cald.

ce ma surprinde e ca nici macar tu, numa' aici pe net...

esti bun.

si din nou iti spun, problema mea nu are legatura cu astea.

nici scurtu din panou cu butoane, nici problema de incarcare, nici semeringurile de la telescop(le am rezolvat)

Editat de macicasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu cred ca la motorul de 500 (avand in vedere ca e 250 ori 2) se pune ulei t 80 ...pardon 80 ori 2 adica t 160,2 portii de nisip .

 

corecteazama daca gresesc! problema e ca nu stiu cate dopuri are! oare 2?asta chiar nu stiu!si asta nu e sictir !

 

 

cred ca totul se dubleaza daca e de 500,ca norocul ca nu e 1000sf ca acolo parca 4 portii de nisip vin nu? la 1000sf se pune ulei t320...e simpla matematica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu cred ca la motorul de 500 (avand in vedere ca e 250 ori 2) se pune ulei t 80 ...pardon 80 ori 2 adica t 160,2 portii de nisip .

 

corecteazama daca gresesc! problema e ca nu stiu cate dopuri are! oare 2?asta chiar nu stiu!si asta nu e sictir !

 

 

cred ca totul se dubleaza daca e de 500,ca norocul ca nu e 1000sf ca acolo parca 4 portii de nisip vin nu? la 1000sf se pune ulei t320...e simpla matematica!

motorul de 500 e in 4 timpi, si motoarele in 4 timpi sunt in general mai fiabile.

in cartea mz-ului, sub nasu' meu, scrie t90 :) nu stiu exact de ce...

iar la 500, fiind un 4 timpi, se pune probabil ceva multigrad, 10w40 sau asemanator.

culca-te ca numa-ntro doaga vorbesti.

750-u tau cate dopuri are? 3, nu? si ulei t 240? nu cumva 10w50?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...