Sari la conținut

Intrebare Despre Ulei Tt600r


Postări Recomandate

Nu stiu ce ulei sa ii pun ... ultima data am pus yacco mvx1000t 10-50w in ideea ca ce e scump e si bun .. si nu a picat deloc bine, pt ca a inceput sa tzacane culbutorii destul de rau, si ulterior am mai dat in ea si am dat in altele .. si acum in idee ca pun piese noi, as vrea sa-mi dati un sfat ce ulei sa pun ..semisintetic sau sintetic ..ps nu merg hard enduro mult...cel putin nu acum .....deci ... concluzia... tip, marca,$$ si unde il pot gasi .. multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce ulei sa ii pun ... ultima data am pus yacco mvx1000t 10-50w in ideea ca ce e scump e si bun .. si nu a picat deloc bine, pt ca a inceput sa tzacane culbutorii destul de rau, si ulterior am mai dat in ea si am dat in altele .. si acum in idee ca pun piese noi, as vrea sa-mi dati un sfat ce ulei sa pun ..semisintetic sau sintetic ..ps nu merg hard enduro mult...cel putin nu acum .....deci ... concluzia... tip, marca,$$ si unde il pot gasi .. multumesc anticipat

 

Esti sigur ca au inceput sa tacane culbutorii din cauza uleiului?........poate doar le-a venit sorocu'. Si eu am avut un ttr care incepuse sa tacane, dar stiu sigur ca nu uleiul era de vina.

In principiu un ulei sintetic 10 sau 15w50 (10w40 pentru iarna) este solutia ideala. Nu stiu daca neaparat firma conteaza foarte mult.........atata timp cat uleiul respectiv nu este contrafacut prin Turcia sau stiu eu unde. Incearca Motul si vezi ce "zice" troaca. Am vorbit cu multi mecanici care recomanda acest ulei.

 

ps- probabil ca vor interveni si altii care-ti vor spune sa bagi orice si sa schimbi mai des..........tu-ti vei folosi mintea si vei lua hotararea inteleapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu Shell sintetic si semisintetic (10-40 w parca)recomandat de Yamaha Belgarda, nu am avut probleme pana acum cu citeva schimburi in peste 10.000 km de strada, enduro, rally raid. Cu culbutorii si mie mi se pare cam ciudat...poate n-ai schimbat uleiul la timp. Am luat ultima data de la motorunu din Bucuresti la 30 ron litrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...