Sari la conținut

Cum Se Inmatriculeaza Un Scuter Mai Mare De 49cc


flying--boy
 Share

Postări Recomandate

M am gandit sa realizez acest topic pentru a i ajuta pe cei care au scutere mai mari de 49 cc si vor sa le inmatriculeze (cu mentiunea ca ma voi referi la scutere noi).

 

1)Iei cartea de identitate a scuterului ,factura si buletinul si mergi la RAR pe Calea Grivitei .Acolo te duci la baraca intitulata "Folii de Securizare";de acolo te trimite la Caserie unde platesti 125.000 lei;te intorci cu chitanta la "Folii de Securizare" si ti pune folia pe cartea de identitate si ti da si stickerul ala rosu

 

2) Te duci la CEC la Sala Palatului si platesti cele 2 taxe :taxa de talon si taxa de inmatriculare (amandoua fac aprox. 500.000)

 

3) Te duci la Udriste si vezi ca acolo sunt o gramada de buticuri;pentru 100 de mii iti pregatesc ei tot dosarul sau poti sa ti l faci tu singur; la butic iti dactilografiaza cererea de inmatriculare si fisa de inmatriculare;iti inchei polita RCA (poti s o faci si pe 6 luni);dupa care faci xerox (stiu ei dupa ce se face);tot dosarul pregatit te scoate pe la 100 RON (eu am dat 120 RON)

 

4) Te duci la ghiseu si militianul iti verifica dosarul ;ATENTIE MARE o sa ti ceara factura importatorului nu a dealerului (sa aveti grija sa cereti factura firmei care aduce in tara deoarece el da omologare pentru circulatie;nu iti va primi factura dealerului din Drumul Taberei care ia de la firma-importatoare si le comercializeaza);dupa care platesti 7,5 RON si te cheama sa ridici talon si placuta peste 48 ore

 

Sper ca va va fi de folos acest topic si multa bafta! :ok:

Editat de flying--boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miroase a abuz chestia asta cu factura de la importator. E ca si cum , dc iti iei un logan de la meridian, trebuie sa iti dea factura de la dacia pitesti. Sau poate ca meridianu' omologheaza separat loganuri :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...