Sari la conținut

Dominator Of Huntercombe


Postări Recomandate

Dominatorul alb se intoarce! Cu o chiuloasa rectificata si cu un nou lant de distributie, dupa o iarna lamentabila in care si-a odihnit oasele in doua locuri, motorul, in atelierul de la Motomobil si cadrul, in curtea celui de-al 69-lea Sadik (read Sadik69), Domi este in sfarsit gata de drum. Pentru a compensa lunga perioada de inactivitate motociclistica, am decis impreuna cu Otar sa infaptuim un raid radical, bazandu-ne pe puterile magice ale armasarului de sub noi.

 

Tinta noastra era Bucurestiul dar stiam ca drumul ne poate duce de fapt oriunde. O presimteam. Mai inspre coada lui Domi aveam un ditamai rucsacul, umplut de parinti cu de-ale gurii iar Otar mai cara un rucsacel suplimentar cu diverse articole de imbracaminte. Toata aceasta incarcatura a fost o excelenta scuza pentru a-l mana eu pe Domi, la inceput mai cu morcov pentru ca devenisem un soi de camion pe doua roti. Dupa ce am iesit din Sighisoara, inevitabilul s-a produs si ne-am trezit teleportati intr-un orasel care parea a fi din Anglia dar era extraordinar de pustiu. O grandioasa catedrala gothica veghea o piateta acoperita cu un strat subtire de zapada si un indicator cu niste localitati de care nu mai auzisem ne-a incurcat si mai tare. Noi voiam sa ajungem la Brasov. Nu era un vis. Masinile parcate aveau toate volanul pe dreapta si am mai gasit si un Guest House care era insa gol. Doamne, unde putuseram nimeri?

 

post-7121-1176540571_thumb.jpg post-7121-1176540638_thumb.jpg post-7121-1176540714_thumb.jpg

post-7121-1176540960_thumb.jpg post-7121-1176541006_thumb.jpg post-7121-1176541072_thumb.jpg

 

- Este Zona Crepusculara, draga mea, am consolat-o eu pe Otar, care incepuse sa lacrimeze de spaima. Am dat o tura prin localitate si am dat doar de niste imigranti romani, care gasisera de cuviinta sa ia si o caruta cu ei in Anglia. Acestia mi-au spus ca o cam incurcaseram intrucat nimerisem tocmai in oraselelul lui Harry Potter si nu prea mai era cale de intoarcere. Pentru a scapa din oraselul fantoma care bantuia E60-ul romanesc trebuia sa trimitem o carte postala in Targu Mures, pe care sa scriem "Salutari din Huntercombe! Aici a nins!" dar la Posta era inchis ca si la celelate magazinase din orasel. Noroc cu mancarea din ruscsac, intrucat erau anunturi care strigau la noi ca nu ne dau de mancare.

 

 

post-7121-1176541177_thumb.jpg post-7121-1176541244_thumb.jpg post-7121-1176541284_thumb.jpg

post-7121-1176541340_thumb.jpg post-7121-1176541407_thumb.jpg post-7121-1176541462_thumb.jpg

post-7121-1176541672_thumb.jpg post-7121-1176541732_thumb.jpg post-7121-1176541775_thumb.jpg

 

 

Colindam prin Huntercombe, dardaind de un frig cum numai in basme poate fi. Pe orice strada o luam, dadeam de romanii cu caruta, care insa ne ignorau total. Incercam sa iesim din orasel insa mereu ajungeam in piateta vegheata de catedrala:

 

post-7121-1176542673_thumb.jpg post-7121-1176542747_thumb.jpg post-7121-1176542788_thumb.jpg

 

 

Au trecut asa mai multe zile si mai multe nopti. Noaptea ne refugiam intr-o casuta acoperita cu stuff si il lasam pe Domi sa pasca zapada. Intr-o noapte, Domi a venit insa la noi si grait-a asa:

post-7121-1176541549_thumb.jpg

 

 

 

"Haideti, acum e momentul! Sa plecam intr-un wheelie prelung, sa zburam peste Huntercombe si sa-i lasam pe englezoii astia sa isi faca filmarea!". Domi incepuse sa vorbeasca, dar parca mai conta asta... L-am intrebat cum este sa fii motocicleta, o mai veche curiozitate de-a mea, dar mi-a raspuns cu o puternica personalitate de KTM: Raus! Schnell! Zurruch in Rumenien!Zis si facut. Am luat rucsacii si dusi am fost...

 

Cand ne-am uitat la mobile, era aceeasi ora si aceeasi zi ca si cea in care ne-a inghitit E60-ul. Inutil sa specific ca in Huntercombe nu era semnal nici de Orange si nici de Vodafone. Ne-am trezit in Saschiz! Eu am inceput sa man innebunit ca Huntercombe ne-ar vrea inapoi si intr-adevar, chiar la iesirea din giudetul Mures, eroicul Domi si-a scapat putin lantul, din fericire fara urmari pentru noi, altele decat o permanenta stare de incordare pana in Bucuresti. Apoi, Huntercombe si-a umflat bojocii si a trimis o furtuna dupa noi, care ne-a lovit tocmai pe Valea Prahovei si nu ne-a mai lasat pana la capitala, de unde s-a intors rusinata in Huntercombe.

 

Whatta ride!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Metre, felicitari pentru un nou topic beton :lol: :ok: !

Ce sa inteleg din semnatura ta :blink: ? Ca poate voi cumpara revista in cauza macar pentru articolele tale :cheers: ?

Poate ... :crack: :ok:

Bafta si plimbari cat mai dese :crack: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi! Trebuie sa recunosc ca totul s-a intamplat pe un platou de filmare, undeva pe E60. Cat despre Motociclismo, am tras tare sa am si eu dream job-ul meu, :hug: . Si o sa trag tare sa fie cat mai multe calatorii prin revista, asa ca sunt pe stand by...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...