Sari la conținut

Ajutor


bubu
 Share

Postări Recomandate

salutari am schimbat rulmenti pe spate la niprul meu, acum nu stiu cat de tare trebuiesc stransi :rock: stiu ca la dacie pe spate sunt rulmenti la fel adica conici si la dacie se srtang tare pana nu mai poti si desfaci piulita o tura.... :duel: asa e si la roata de la nipru :wave:

:ok:

va multumesc anticipat pt ajutor :blbl:

Editat de bubu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, la maxim cu cheia din trusa de scule originala si desfacuta juma de tura o tura. Ai cheie speciala de strans? Io n-am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand , rulmentii trebuie sa intre presati in locasul din butuc, altfel poti sa-i strangi cat vrei si tot vei avea jocuri si figuri...

....adica ai nevoie de un butuc de MT10 ca atunci le mai ieseau alezajele :ok:

strangi la mana cu roata data jos astfel incat sa simti ca inelele interioare ale rulmentilor se mai invart usor.

Pui roata sus strangi pachetul de rulmenti cu axul la strangerea definitiva, si verifici jocul la roata.Daca mai ai , mai strangi piulita, si mai incerci tragand cu forta de roata, sa fortezi rulmenti sa se aseze .Strangi pana consideri ca jocul este acceptabil(sau , no, cat mai mic, si roata sa se invarta usor cele 10-15 grade cat ai joc in cupla...).Apoi strangi contra.si mai verifici.

Ciocan, o dalta mai moale , sau un dorn mai moale(bronz), si pozitia in genunchi pentru nipru luat :duel: ...

nu-i nevoie de nici o cheie speciala, daca ai cu atat mai bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt ajutor :D inseamna ca e bine, mam chimuit sa bag rulmenit cat de ultimul reglaj sper sa mai fie cineva care stie langa mine cand il fac.... daca nu asta e :rock: ceva ceva tot tre sa iasa :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...