Sari la conținut

Cateva Informatii (utile)


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce ne-am intors din concediu. Si cum am vazut ca sunt destui care vor sa ajunga prin Croatia, banuiesc ca isi cauta traseul cel mai scurt de ajungere. Noi am vrut traseul de intoarcere de acolo sa fie mai scurt si am ales drumul prin Balcani. Concluziile de la + si - le trageti singuri :)

 

Croatia(zona de coasta a Adriaticii):

1Euro=7,25 Kuna. Se poate plati si in Euro si in moneda lor, e indicat in Kuna. La banci sau la Exchange cursul e asemanator.

 

Drumuri excelente , aderenta maxima DAR aveti grija la radare. Degeaba aveti detectoare, ei au numai pistoale-laser care nu sunt detectate nici de cele de ultima generatie. Vestea buna e ca merge spaga (cam 100-200 kuna daca v-a prins rau peste limita) Vestea proasta este ca in sezon sunte destul de multi. Asa ca luati-va marja de timp sa admirati peisajele si sa va bucurati de serpentine. AU o cultura si un respect deosebit fata de motociclisti, respectul este RECIPROC. Asta ar trebui sa primeze peste tot :)

 

Nu alegeti autostrada decat daca vreti sa iesiti repede spre N (Italia, Slovenia), altfel pierdeti mult din peisaje

 

Benzinarii dese, mai ieftin combustibilul cu un pic fata de noi

 

Cazare in enshpe mii de locuri (pensiuni), la preturi 10-35 E/noapte/camera. Depinde ce pretentii aveti. Sunt si mai ieftine si mai scumpe. In sezonul estival daca aveti de gand sa ramaneti mai multe zile in acelasi loc, rezervati-va locurile dinainte. Pe net au mai toti site-uri in engleza.

Pentru cei ce vor cu cortul, sunt campinguri (in general pt rulote) la fel de dese curate si cu facilitati, pe malul marii.

 

Mancarea este buna, preturile comparative cu ale noastre. Va recomand totusi sa va luati din supermarket-uri si sa gatiti singurei :moron: Nu au ciorbe/supe de nici un fel :wave: (am suferit rau dupa asta pana am ajuns unde trebuia si nevasta s-a pus pe treaba :D ).

 

Peisaje superbe, am ramas indragostiti de ele. Apa extrem de limpede, foarte multi pesti (aviz amatorilor de pescuit) Alegeti (daca vreti sa stati mai mult la odihna) zonele retrase , nu cele de la drumul principal ce merge de-a lungul coastei. Noi am ales 7 zile zona Peninsula Peljesac (se citeste Peliesac), zona viticola foarte linistita, Riviera Croata cum e denumita.

 

Per total merita cu varf si indesat Croatia. Noi am zis ca mai revenim in toamna cand e apa mai calda :peace:

 

Bosnia

Va trebuie viza sa intrati. NU se poate cumpara de la vama.

 

Muntenegru

Trebuie viza de intrare/tranzit. Se cumpara si de la granita (nu va recomand) Costa 50E sa intri in tara si 50 E sa iesi din tara :) Nu spaga, ci plata oficiala facuta la banca si la graniceri venit cu dovada. Merge si spaga la vamesi insa eu unul nu m-am riscat ca nu stiam cum e cu iesirea din tara. Verificati daca (,) Cartea Verde a motorului acopera tarile astea sau nu. Daca nu, va costa 15E minim(14 zile).

 

Pacat de tara ca ii ajuta peisajul dar oamenii sunt de cacao :scratch: Mizerie, drumuri proaste, orase infecte restrictii la 40 km/h pe drumuri europene extrem de dese , radare-pistol (nu le prinde detectorul), spagari nesimtiti, opresc tot ce inseamna masini cu nr straine si cauta nod in papura (e masina murdara, nu se vede bine numarul, etc) 5-10E, negociati cu ei ca merge. Armata e inca pe strazi, cu arma in mana. Cam naspa.

 

La ei preturile sunt in euro. Combustibilul la fel ca la noi (ca pret)

 

Serbia

Oficial va trebuie viza (10E). Oficial se poate cumpara si de la granita. In realitate nu ne-au cerut decat pasapoartele si asigurarea masinii.

 

Drumuri un pic (de tot) mai bune dar restrictiile deamboulea sunt peste tot. Si acolo sunt radare mai mereu.

 

Politia tot spagara, dar mai delicati un pic. Foarte multi pe strazi si ca un facut unde erau si ei erau si prostituate. Cam peste tot. Nu am oprit sa intreb detaliile :moto:

 

NU prea primesc Euro si daca primesc o fac la un curs foarte defavorabil (voua)

 

 

 

Si spropos de Bulgaria:

 

Vigneta - 5 Euro

 

Bac-ul de la Vidin la Calafat costa 3E/pers/bicicleta/moto si 17E/masina

 

Taxa de port Calafat (??!!! da, de plateste asa ceva) - 20 lei/masina Orar: Nu este un program fix de plecari. In principiu din 2 in 2 ore ziua. Noaptea mult mai rar.

 

 

Per total merita de vazut Croatia cu varf si indesat. DAR drumul pana acolo prin Arad-Budapesta-Slovenia-Croatia e lung. Insa prin tarisoarele astea din Balcani se face si foarte mult timp (am mers ~1500 km in 27 ore de mers sudat cu o singura pauza mare de 3 ore la bac la Vidin) si apar si probleme.

 

Dupa cum am zis, noi o sa mai dam o tura (de data asta cu motorul) prin toamna. O sa anuntam din vreme ce si cum.

 

 

P.S.

Poze daca sunteti curiosi, in albumul din semnatura de maine incolo :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu planuiesc o excursie la mare in Croatia, pentru ca este mai aproape decat marea noastra si vrem sa vedem si ceva nou. multumesc de informatii.

bine ca stiu de viza pt Bosnia si Muntenegru.

 

Ciudat, noi nu am reusit sa intram in Serbia, vor viza de la ambasada, la granita dintre Hu si Serbia aia nu auzisera de viza data la vama, doar pentru tranzit. "rumunski? no, no rumunski, rumunski viza!"

 

:lol: da da, in port la Calafat "taxa de tranzit portuar" 20 lei, asta inseamna 20m de mers dupa un colt, cat ocolesti niste baraci si urci pe bac, bacul te rupe, la plata taxei 17e masina, 3e de persoana (inclusiv soferul!!!!!!) de parca masina merge singura saraca!

 

multumesc de info, sper sa ajung in Croatia vara asta, depinde f. mult cum ne sincronizam concediile eu si prietena mea.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am intrat in Serbia din Muntenegru ! prinr-un pct de frontiera (Rozaj), am iesit apoi pe la punctul Zajecar (mai sus de Nis) in Bulgaria si acolo dupa 50 km am traversat Dunarea la Vidin pana la Calafat. Nu ne-au cerut bani, doar pasapoartele. Si chiar daca ne-or fi cerut, nu am priceput o boaba. Nici ei romana/engleza, nici noi limba lor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce ne-am intors din concediu.

 

Nu alegeti autostrada decat daca vreti sa iesiti repede spre N (Italia, Slovenia), altfel pierdeti mult din peisaje

 

:thanks:

 

La care te referi? la E751? Pe asta sa nu mergem?

stai ca am facut si poza.... eu vreau sa merg pana la PU_LA (cuvant urat)( :D :welcome: ), nu apare pe bucatica de harta, dar cred ca stii unde e, un pic mai la sud.

post-7046-1182609407_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei au o singura (viitoare) mare autostrada care merge de-a lungul litoralului croat. La asta ma refeream eu (cea cu mov din harta de mai jos). Momentan ea este pana la Split si in continuare e in lucru (se va prelungi pana la Dubrovnic)

 

http://www.dubrovnikbedandbreakfast.com/ph...atiaroadmap.jpg

 

Tu daca te referi strict la zona POLA (sau PU_LA :welcome: ) poti veni pe autostrada direct pana acolo si apoi sa pleci pe litoral pe drumurile secundare pline de farmec. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei au o singura (viitoare) mare autostrada care merge de-a lungul litoralului croat. La asta ma refeream eu (cea cu mov din harta de mai jos). Momentan ea este pana la Split si in continuare e in lucru (se va prelungi pana la Dubrovnic)

 

http://www.dubrovnikbedandbreakfast.com/ph...atiaroadmap.jpg

 

Tu daca te referi strict la zona POLA (sau PU_LA :crack: ) poti veni pe autostrada direct pana acolo si apoi sa pleci pe litoral pe drumurile secundare pline de farmec. :thanks:

multumesc!

nu cred ca am timp sa ma duc mai la sud, cu toate ca as vrea, am numai 5 zile pentru toata treaba!

am vazut poze cu Dubrovnik si e super dar nu cred ca ajung... ma limitez la PU_LA ( :D :welcome: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...