Sari la conținut

> iunie 6 tura sud estica


Postări Recomandate

bucuresti ploiesti buzau braila macin tulcea murighiol enisala babadag slava rusa slava cercheza ciucurova capidava cernavoda bucuresti

 

O tura super, 6 oameni extraordinari (Ianachim - il pun primu ca el a fost cu ideea, Mihai Varadero, Manuel, Daniel Didi si Iulian) plus subsemnatul, cel mai mititel din gashca, vreme frumosa, sa tot mergi (un pic de vand la un moment dat, dar asta e tot farmecul) si drumuri de toate felurile (de la pista de aeroport la poligon de incercari armament).

 

Am trecut cu bacul la Braila, am mancat cel mai bun bors de peste la Murighiol (sa spuna Daniel cum e cu ochiu si capu la peste :what:), am umplut frigiderul celor care au fost cu ideea sa mergem la Enisala (din cauza de bucati de drumuri f proaste) oameni carora bineinteles le-am multumit cand am vazut ce priveleste e de acolo de sus, am traversat Dobrogea spre Dunare pe unul din cele mai frumoase trasee (Slava Rusa Slava Cercheza, Ciucurova, Topolog). In concluzie, o tura frumoasa de care sa iti aduci cu placere aminte

 

Si cateva poze

post-8373-1275858609_thumb.jpg

post-8373-1275858692_thumb.jpg

post-8373-1275858743_thumb.jpg

post-8373-1275858890_thumb.jpg

post-8373-1275858925_thumb.jpg

post-8373-1275858971_thumb.jpg

post-8373-1275859053_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bucuresti ploiesti buzau braila macin tulcea murighiol enisala babadag slava rusa slava cercheza ciucurova capidava cernavoda bucuresti

 

O tura super, 6 oameni extraordinari (Ianachim - il pun primu ca el a fost cu ideea, Mihai Varadero, Manuel, Daniel Didi si Iulian) plus subsemnatul, cel mai mititel din gashca, vreme frumosa, sa tot mergi (un pic de vand la un moment dat, dar asta e tot farmecul) si drumuri de toate felurile (de la pista de aeroport la poligon de incercari armament).

 

Am trecut cu bacul la Braila, am mancat cel mai bun bors de peste la Murighiol (sa spuna Daniel cum e cu ochiu si capu la peste :what: ), am umplut frigiderul celor care au fost cu ideea sa mergem la Enisala (din cauza de bucati de drumuri f proaste) oameni carora bineinteles le-am multumit cand am vazut ce priveleste e de acolo de sus, am traversat Dobrogea spre Dunare pe unul din cele mai frumoase trasee (Slava Rusa Slava Cercheza, Ciucurova, Topolog). In concluzie, o tura frumoasa de care sa iti aduci cu placere aminte

 

Si cateva poze

[/quo

salutare asa de extraordinari santeti ca la topicul ala nati pus o ora nati spus nimic poate mai mergeau si alti rusinica asta e salutare Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....

Si cateva poze

 

* eu cred ca a 5-a fotografie e trucata. ...n-avea cum sa incapa 3 (trei!) elefanti pe o banca atat de ingusta si fragila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bucuresti ploiesti buzau braila macin tulcea murighiol enisala babadag slava rusa slava cercheza ciucurova capidava cernavoda bucuresti

 

Salut Alex si sa stii ca-mi pare rau pentru janta ta, dar asta a fost tura prestabilita de MENTORU' tau, CIR.

Si ai vazut, ca in afara de DyDy si de tine, motoarele noastre tin seama de starea drumurilor.

Tare poza care i-a inspirat pe unii si si-au adus aminte de vorbele cantului :"trei elefanti se leganau" pe o banca la Murighiol.

Nu de alta, dar borsu' nu se mai oprea din expandat (altfel am fi aratat mult mai bine...).

Din pacate, drumul la Heracleea nu mai este ce a fost, l-au asfaltat si s-a umplut de turisti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Tare poza care i-a inspirat pe unii si si-au adus aminte de vorbele cantului :"trei elefanti se leganau" pe o banca la Murighiol.

Nu de alta, dar borsu' nu se mai oprea din expandat (altfel am fi aratat mult mai bine...).

Din pacate, drumul la Heracleea nu mai este ce a fost, l-au asfaltat si s-a umplut de turisti!

 

* bine, bine, ...borsul e de vina, cum zici tu :what:

 

daca ma duci si pe mine pe meleagurile alea, uite! retractez: doi elefanti si un pui de gaina lesinat si subnutrit, pe o banca de lemn ingusta (d-aia nu s-a rupt!) :lol:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok 2

Mesaj completat

 

[/quo

salutare asa de extraordinari santeti ca la topicul ala nati pus o ora nati spus nimic poate mai mergeau si alti rusinica asta e salutare Pompi

 

salutare pompi man

deja unul cu jenti de aliaj mi.a umplut frigiderul ca pe unde l.am bagat

daca veneai si tu

trebuia sa.mi iau lada frigorifica sa intre toate bunatatile date de voi 2 :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok 2

Mesaj completat

 

[/quo

salutare asa de extraordinari santeti ca la topicul ala nati pus o ora nati spus nimic poate mai mergeau si alti rusinica asta e salutare Pompi

 

 

salutare pompi man

deja unul cu jenti de aliaj mi.a umplut frigiderul ca pe unde l.am bagat

daca veneai si tu

trebuia sa.mi iau lada frigorifica sa intre toate bunatatile date de voi 2 :what:

 

nenea cand vreodata am mormait eu sau am spus ceva rusinos taceam singhiteam asta era de ce sa te scot pe tine vinovat de drum stim unde traim si nu ne mai mira nimic luam totul asa cum este salutare sa fi iubit Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUTINA ISTORIE (SOFTPEDIA):

 

Localitatea se găseÂşte în apropiere de Cetatea Enisala (Yeni-Sale).

 

Ruinele fortăreței medievale Yeni-Sale (Enisala, EniÂşala, Heraclee sau Heraclia) se află la 2km de localitatea Enisala, pe un deal calcaros care domină zona lacurilor Razim Âşi Babadag.

 

Istoria cetății Âşi a aÂşezării din apropiere este ilustrată Âşi de denumirile pe care aceasta le-a avut: de la Vicus Novus, care se traduce Satul Nou, la Novoe Selo, pe care turcii l-au preluat în limba lor rezultând Yeni-Sale din care a derivat denumirea actuală a satului Enisala.

 

Cetatea este situată într-un complex arheologic cu numeroase vestigii din epoca neolitică până în evul mediu. Cercetările arheologice au fost începute în anul 1939 Âşi au continuat, cu mici întreruperi, în perioada anilor 1970-1998. Locuirii medievale îi corespund două niveluri de locuire. Primul, anterior construirii fortificației, a fost datat pe baza materialului arheologic la sfârÂşitul secolului al XIII-lea – începutul secolului al XIV-lea. Cel de al doilea nivel corespunde perioadei ridicării zidurilor.

 

Cetatea a fost construită în scop militar, defensiv Âşi de supraveghere a drumurilor de pe apă Âşi de pe uscat, în a doua jumătate a secolului al XIV-lea, de către o autoritate care viza zona de la Gurile Dunării. Pe baza tehnicilor constructive, a materialului arheologic Âşi a realităților istorice s-a emis ipoteza că singurii interesați de ridicarea unei cetăți situată în cadrul sistemului de fortificații din nordul Dobrogei, cu orientare spre mare, pentru controlarea traficului naval, erau negustorii genovezi, care dispuneau de mari sume de bani câÂştigate din comerț Âşi care erau deținătorii monopolului navigației pe Marea Neagră.

 

Cetatea Yeni-Sale are un plan poligonal neregulat, care urmează sinuozitățile masivului de calcar jurasic pe care este amplasată.

 

Zidurile de incintă, turnurile Âşi bastioanele cetății, parțial conservate Âşi restaurate, se păstrează în cea mai mare parte pe o înălțime de 5 – 10m. Atrage atenția, ca element arhitectonic deosebit, bastionul porții principale, de origine orientală, cu arcadă dublă, întâlnită frecvent în evul mediu Âşi utilizată de constructorii bizantini la diverse edificii din Peninsula Balcanică dar Âşi în Ăările Române la Cetatea Neamțului, biserica Sf. Nicolae Domnesc de la Curtea de ArgeÂş Âşi la bisericile moldoveneÂşti ctitorite de ÂŞtefan cel Mare.

 

În urma studierii portulanelor din secolele XIII – XIV, localitatea care apare sub numele de Bambola, Pampulo a fost edificată cu cetatea Enisala. Aceasta a fost pentru prima dată menționată cu numele de Yeni-Sale în secolul al XV-lea, în cronica lui SĂźKrĂźllah.

 

Fortificația de la Enisala a făcut parte din lanțul de colonii genoveze care îngloba oraÂşele de la Gurile Dunării.

 

Între 1397 – 1418, în timpul domniei lui Mircea cel Bătrân, cetatea a făcut parte din sistemul defensiv al Ăării RomâneÂşti. După cucerirea Dobrogei de către turci la 1419/1420 aici a fost instalată o garnizoană militară otomană.

 

Ulterior, datorită înaintării stăpânirii turceÂşti dincolo de Gurile Dunării, până la Cetatea Albă Âşi Chilia (1484) Âşi ca urmare a formării cordoanelor de nisip ce separă lacul Razelm de Marea Neagră, cetatea a fost abandonată. În secolul al XVI-lea aceasta nu mai corespundea intereselor strategice Âşi economice turceÂşti (otomane).

 

Materialele descoperite în urma cercetărilor arheologice Âşi mai ales monedele bizantine, genoveze, tătărăÂşti, moldovene, muntene sau turceÂşti atestă rolul militar, politic, administrativ Âşi economic pe care l-a îndeplinit cetatea.

 

...SI DOI PRIETENI BUNI!

post-37573-1275939826_thumb.jpg

post-37573-1275939859_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok 2

Mesaj completat

 

[/quo

salutare asa de extraordinari santeti ca la topicul ala nati pus o ora nati spus nimic poate mai mergeau si alti rusinica asta e salutare Pompi

 

 

salutare pompi man

deja unul cu jenti de aliaj mi.a umplut frigiderul ca pe unde l.am bagat

daca veneai si tu

trebuia sa.mi iau lada frigorifica sa intre toate bunatatile date de voi 2 :lol:

 

 

MAh voi ati luat-o prea in serios.

Nenea Ian, m-am plans eu vreodata? Nici macar in gand nu te-am injurat. Astea sunt drumurile, parca nu stiam ce patesc daca merg cu nebuni ca voi. Totul a fost 100% SUPER (inclusiv cand am pus-o pe o parte :what: ) mai putin tampenia aia de groapa aproape de Enisala. Parca e vina ta ca nu sunt eu in stare sa ocolesc o gaura si caut sa intru in toate (ca si tine de altfel, numai ca avem o alta perspectiva :lol:).

Hai sa ai bafta si sarumana pt fiecare km facut impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUTINA ISTORIE (SOFTPEDIA):

 

...

 

* foarte frumos, duomnu! merci :lol:

 

la Colelia ai ajuns vreodata? eu acolo as vrea sa merg. uite aici cateva poze (daca te duci in dreapta, o sa vezi "fotoreportaj" si ai tot setul de fotografii - superbe!

 

http://www.flickr.com/photos/xtremist/1863...57594194307644/

 

daca n-ai altceva de facut, pasteaza traseul asta (Dobrogea - lacuri - Colelia) pentru ultimul we. din august, mergem calare si sapam dupa ruine. poate gasim o comoara, cine stie :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...